Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana stopnia niepełnosprawności

21.09.2018
Autor: K.

Po 22 latach choroby dali mi lekki stopień. Dotychczas miałam umiarkowany, cukrzyca z poważnymi powikłaniami ocznymi. Od 2 lat ze zmianami naczyniowymi w tk głowy, do tego pourazowe uszkodz. kręg. szyjn. do operacji niedowład. Odwoływać się czy czekać na wózek i białą laskę?

Szanowna Pani,

jeżeli nie zgadza się Pani z treścią wydanego orzeczenia o niepełnosprawności, należy odwoływać się od orzeczenia. Proszę pamiętać o zachowaniu terminu do złożenia odwołania. Zalecam przy tym zapoznanie się z informacjami dotyczącymi orzecznictwa na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Znajdują się tam przydatne informacje. Przede wszystkim proszę mieć na uwadze, że zgodnie z przepisami do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu, tj.:

  1. niezdolne do pracy,
  2. zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej,
  3. wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Składając odwołanie, proszę tak przygotować treść odwołania, aby wraz z dokumentami potwierdzającymi Pani twierdzenia można było wykazać powyższe w odniesieniu do Pani osoby.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas