Srebro i dwa brązy. Polacy rozpoczęli Mistrzostwa Europy w pływaniu

14.08.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. screen YouTube/Paralympic Games
Jacek Czech i Aristeidis Makrodimitris

Reprezentanci Polski wywalczyli trzy medale podczas pierwszego dnia Mistrzostw Europy w pływaniu, rozgrywanych w dn. 13-19 sierpnia w Dublinie. Po srebro sięgnął Jacek Czech, a Wojciech Makowski i Kamil Rzetelski zdobyli trzecie miejsce na podium.

42-letni Jacek Czech, który w wieku 18 lat w wyniku skoku na główkę do jeziora doznał porażenia rąk i nóg, był blisko złota. Przegrał pierwsze miejsce o 0,15 sekund na dystansie 50-m st. grzbietowym w klasie S2. Mistrzem Europy został Grek Aristeidis Makrodimitris z czasem 1:05.07. Na najniższym stopniu podium stanął włoski pływak Francesco Bettella.

Młodzi zwycięzcy

26-letni Wojciech Makowski – wicemistrz olimpijski w Rio de Janeiro podczas ME w wyścigu na 50m st. dowolnym S11 (niewidomi) uplasował się na trzeciej lokacie z czasem 27,97s. Do zwycięskiego Hryhorego Zudzilau z Białorusi stracił 0,96s. Przed Polakiem finiszował jeszcze Wiktor Smyrnow z Ukrainy (27,40s). Stawkę ośmiu finalistów zamknął Przemysław Drąg z czasem 31,90s.

Kamil Rzetelski zdobył brąz na dystansie 100m st. motylkowym S13. 21-latek trenujący we Wrocławiu uzyskał czas 1:00.42. Na pierwszym miejscu triumfował trzy lata starszy od Rzetelskiego, Białorusin Ihar Boki z czasem 53,95s., zaś niespełna 16-letni Francuz Alex Portal wygrał srebro z czasem 58,88s.