Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: orzekanie „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją ONZ

17.08.2018
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: rpo.gov.pl
Twarz Adama Bodnara

- Wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych i z podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i ponownie prosi ZUS o zmianę podejścia do niepełnosprawności – poinformowano na stronie internetowej RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny apeluje do przedstawicieli Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który pod przewodnictwem Prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej pracuje nad przygotowaniem reformy orzecznictwa.

„Wymagające dodatkowego wsparcia”

„Zdaję sobie sprawę, że ujednolicenie i uproszczenie systemów orzecznictwa dotyczącego niepełnosprawności to zadanie skomplikowane, które wymaga ogromnego zaangażowania merytorycznego i organizacyjnego na wielu płaszczyznach” – pisze Adam Bodnar do prof. Gertrudy Uścińskiej.

Jednocześnie Adam Bodnar, a w raz z nim członkowie działającej przy biurze RPO i Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami podtrzymują negatywną opinię nt. pomysłu wprowadzenia do systemu orzecznictwa kategorii niesamodzielności i proponują zastąpienie jej terminem „osoby wymagające bardziej intensywnego wsparcia”. Termin ten jest zgodny z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

W zgodzie z Konwencją

„Należy zapewnić dostosowane do potrzeb różne formy wsparcia w samodzielnym życiu, w miarę możliwości danej osoby. Istotne jest, aby nowy system orzeczniczy skupiał się na potencjale osoby z niepełnosprawnością, nie zaś na jej dysfunkcjach. Mając to na uwadze ponownie uprzejmie zwracam uwagę pani prezes na konieczność zastosowania w nowym systemie orzekania terminologii spójnej z Konwencją” – napisał RPO.

Adam Bodnar podkreślił, że wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych – z aktualnym podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka i może przyczynić się do utrwalania negatywnych stereotypów, które dotyczą osób z niepełnosprawnościami.

Więcej przeczytasz na stronie internetowej RPO.

Komentarz

  • Ile razy przed komisją orzekającą niepełnosprawność?
    Bogumiła
    21.08.2018, 12:02
    Aktualnie czekam na orzeczenie PCPR potwierdzające, jestem osobą ze znaczną niepełnosprawnością. Takie orzeczenie jest konieczne by korzystać z prawa do rehabilitacji i innych świadczeń przyznanych 1 lipca br. Mimo, że orzecznik ZUS potwierdził w 2014 r., że z racji niepełnosprawności od urodzenia /na stałe/ nie jestem już zdolna do pracy. A jak teraz zasady orzekania mają być znów zmienione, to znowu trzeba będzie prosić o kolejne orzekanie? Mam niesprawne ręce i nogi, jeżdżę tylko na elektrycznym wózku, bo ręcznym nie mogę się posługiwać. Kolejne orzeczenie jest potrzebne tylko by poradnia rehabilitacyjna mogła rozliczyć rehabilitację z NFZ. A czy nie prościej byłby jak lekarz d/s rehabilitacji przybiłby pieczątkę potwierdzając, że na podstawie wizyty pacjenta stwierdza,że jest osobą ze znaczną niepełnosprawnością? Płacimy jako społeczeństwo za potwierdzanie oczywistej oczywistości. Lekarzom i pacjentom przybywa zadań do wykonania.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas