Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: orzekanie „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją ONZ

17.08.2018
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: rpo.gov.pl
Twarz Adama Bodnara

- Wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych i z podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i ponownie prosi ZUS o zmianę podejścia do niepełnosprawności – poinformowano na stronie internetowej RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny apeluje do przedstawicieli Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który pod przewodnictwem Prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej pracuje nad przygotowaniem reformy orzecznictwa.

„Wymagające dodatkowego wsparcia”

„Zdaję sobie sprawę, że ujednolicenie i uproszczenie systemów orzecznictwa dotyczącego niepełnosprawności to zadanie skomplikowane, które wymaga ogromnego zaangażowania merytorycznego i organizacyjnego na wielu płaszczyznach” – pisze Adam Bodnar do prof. Gertrudy Uścińskiej.

Jednocześnie Adam Bodnar, a w raz z nim członkowie działającej przy biurze RPO i Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami podtrzymują negatywną opinię nt. pomysłu wprowadzenia do systemu orzecznictwa kategorii niesamodzielności i proponują zastąpienie jej terminem „osoby wymagające bardziej intensywnego wsparcia”. Termin ten jest zgodny z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

W zgodzie z Konwencją

„Należy zapewnić dostosowane do potrzeb różne formy wsparcia w samodzielnym życiu, w miarę możliwości danej osoby. Istotne jest, aby nowy system orzeczniczy skupiał się na potencjale osoby z niepełnosprawnością, nie zaś na jej dysfunkcjach. Mając to na uwadze ponownie uprzejmie zwracam uwagę pani prezes na konieczność zastosowania w nowym systemie orzekania terminologii spójnej z Konwencją” – napisał RPO.

Adam Bodnar podkreślił, że wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych – z aktualnym podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka i może przyczynić się do utrwalania negatywnych stereotypów, które dotyczą osób z niepełnosprawnościami.

Więcej przeczytasz na stronie internetowej RPO.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • bodnar
    irek
    23.05.2019, 12:27
    RPO-- RZECZNIK PLATFORMY OBYWATELSKIEJ
    odpowiedz na komentarz
  • cdn
    kaleka
    01.01.2019, 17:20
    instytucje pomocowe to jak schody do nieba ciagle sie namnazaja i stanowisk lukratywnych przybywa a koszty rosna.ilu pasie sie na chorych
    odpowiedz na komentarz
  • z art.
    niepełnosprawna
    21.08.2018, 16:43
    cytat z art"proponują zastąpienie jej terminem „osoby wymagające bardziej intensywnego wsparcia”. Tak się składa że to za mało znaczy, gdyż bardziej intensywne wsparcie dotyczy każdego chorego, a znaczenie "niesamodzielny" znaczy niesamodzielny, aż.
    odpowiedz na komentarz
  • Ile razy przed komisją orzekającą niepełnosprawność?
    Bogumiła
    21.08.2018, 12:02
    Aktualnie czekam na orzeczenie PCPR potwierdzające, jestem osobą ze znaczną niepełnosprawnością. Takie orzeczenie jest konieczne by korzystać z prawa do rehabilitacji i innych świadczeń przyznanych 1 lipca br. Mimo, że orzecznik ZUS potwierdził w 2014 r., że z racji niepełnosprawności od urodzenia /na stałe/ nie jestem już zdolna do pracy. A jak teraz zasady orzekania mają być znów zmienione, to znowu trzeba będzie prosić o kolejne orzekanie? Mam niesprawne ręce i nogi, jeżdżę tylko na elektrycznym wózku, bo ręcznym nie mogę się posługiwać. Kolejne orzeczenie jest potrzebne tylko by poradnia rehabilitacyjna mogła rozliczyć rehabilitację z NFZ. A czy nie prościej byłby jak lekarz d/s rehabilitacji przybiłby pieczątkę potwierdzając, że na podstawie wizyty pacjenta stwierdza,że jest osobą ze znaczną niepełnosprawnością? Płacimy jako społeczeństwo za potwierdzanie oczywistej oczywistości. Lekarzom i pacjentom przybywa zadań do wykonania.
    odpowiedz na komentarz
  • słowa a rzeczywistość
    ato
    20.08.2018, 22:56
    Nazwiemy osobe niepełnosprawna ,,sprawny inaczej'' i będzie mu lżej a pampers się sam zmieni? Jak pakowano zdrowych ludzi do wariatkowa to dzie był RPO?
    odpowiedz na komentarz
  • słowa a życie i real
    ato
    20.08.2018, 22:52
    Czy p. Bodnar and company uważaja, że jak osobę wymagajaca opieki (mycie , zmiana pampersa, karmienie, okepywanie itp) nazwie się ,,samodzielny inaczej'' to zaprzeczy się rzeczywistości. Zwykła polityczna poprawość i hucpa! Jak zdrowe osoby wpakowywano na wiele lat do wariatkowa to gdzie był Rzecznik Praw Obywatelskich????????????
    odpowiedz na komentarz
  • niepełnosprawne orzecznictwo
    Elwira
    19.08.2018, 13:39
    Orzecznictwo w Polsce to o pomstę do nieba wołające.
    odpowiedz na komentarz
  • "Reforma"
    Paweł
    19.08.2018, 09:55
    Nigdy od czasów ministra Hausnera nie siał takiego strachu na społeczność osób niepełnosprawnych co "reforma" obecnej władzy. Ciekawe jak by się czuli beneficjęci 500+ gdyby zaczęto majstrować przy ich świadczeniu lub gdyby nagle uznali że wprowadzają minimum socjalne a nie płacą jak leci każdemu. Tylko pomyślcie która grupa społeczna wymaga większej uwagi nim wywrócicie wszystko dóry nogami.
    odpowiedz na komentarz
  • niepełnosprawny
    niepełnosprawny
    18.08.2018, 16:10
    Wymyślacie problemy. A od samego początku było tak, że orzeczenie wydane z ZUS = orzeczenie z PCPR. Lekarz z PCPR powinien je traktować jako ważniejsze. Orzeczenie z PCPR zawsze miało być wydawane do innych celów. Orzeczenie z PCPR nigdy nie było honorowane przez ZUS (nie były równorzędne) Jest tylko jedno pytanie: Po co w ogóle jest to orzecznictwo? Prościej jest zlikwidować te komisje orzekające i przywrócić całe orzecznictwo do ZUS. Być może wówczas nie będzie tego całego bałaganu. Przez wiele lat ZUS się tym zajmował i nie było problemu i jak zaobserwujecie nie było nigdy tylu milionów niepełnosprawnych oraz osób posługujących się kartami parkingowymi. Z perspektywy lat widzę, że rozwiązania stosowane za t.z.w. komuny były o niebo lepsze niż obecnie. Może przywróćcie cały stary system orzekania. To chyba byłoby najlepsze rozwiązanie.
    odpowiedz na komentarz
  • Maria PAPROTNA
    Maria
    17.08.2018, 23:49
    Martwicie się nad jednym słowem ,które jest,............ a czy godne jest życie kiedy dostaje się 152 zł,nad tym powinien Pan Bodnar roztrzepywać myśli.
    odpowiedz na komentarz
  • Reforma
    Jan
    17.08.2018, 15:32
    Kręććie, wierććie dalej. Ja tej ",reformie" życzę tylko jednego. By skończyła w koszu na śmieci lub niszczarce. Poszukajcie oszczędności gdzieś indziej.
    odpowiedz na komentarz
  • Tak
    Migda
    17.08.2018, 15:28
    Słusznie.
    odpowiedz na komentarz
  • Nieprzestrzeganie Europejskiej Konwencji.
    znzczny.
    17.08.2018, 13:33
    Po co w takim razie powołano zespól ds. opracowania systemu orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy który ma pracować nad reformą orzecznictwa,który tak długo i bez efektu pracuje,dając nam niepełnosprawnym do zrozumienia że chodzi tu głównie o to żeby zmniejszyć grono osób potrzebujących opieki.Nie dość że nie toleruje się wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku o świadczeniach opiekuńczych równych dla wszystkich opiekunów to jeszcze nie przestrzega się Europejskiej Konwencji Praw Osób niepełnosprawnych.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas