Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: orzekanie „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją ONZ

17.08.2018
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: rpo.gov.pl
Twarz Adama Bodnara

- Wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych i z podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i ponownie prosi ZUS o zmianę podejścia do niepełnosprawności – poinformowano na stronie internetowej RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny apeluje do przedstawicieli Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który pod przewodnictwem Prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej pracuje nad przygotowaniem reformy orzecznictwa.

„Wymagające dodatkowego wsparcia”

„Zdaję sobie sprawę, że ujednolicenie i uproszczenie systemów orzecznictwa dotyczącego niepełnosprawności to zadanie skomplikowane, które wymaga ogromnego zaangażowania merytorycznego i organizacyjnego na wielu płaszczyznach” – pisze Adam Bodnar do prof. Gertrudy Uścińskiej.

Jednocześnie Adam Bodnar, a w raz z nim członkowie działającej przy biurze RPO i Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami podtrzymują negatywną opinię nt. pomysłu wprowadzenia do systemu orzecznictwa kategorii niesamodzielności i proponują zastąpienie jej terminem „osoby wymagające bardziej intensywnego wsparcia”. Termin ten jest zgodny z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

W zgodzie z Konwencją

„Należy zapewnić dostosowane do potrzeb różne formy wsparcia w samodzielnym życiu, w miarę możliwości danej osoby. Istotne jest, aby nowy system orzeczniczy skupiał się na potencjale osoby z niepełnosprawnością, nie zaś na jej dysfunkcjach. Mając to na uwadze ponownie uprzejmie zwracam uwagę pani prezes na konieczność zastosowania w nowym systemie orzekania terminologii spójnej z Konwencją” – napisał RPO.

Adam Bodnar podkreślił, że wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych – z aktualnym podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka i może przyczynić się do utrwalania negatywnych stereotypów, które dotyczą osób z niepełnosprawnościami.

Więcej przeczytasz na stronie internetowej RPO.

Komentarz

  • "Reforma"
    Paweł
    19.08.2018, 09:55
    Nigdy od czasów ministra Hausnera nie siał takiego strachu na społeczność osób niepełnosprawnych co "reforma" obecnej władzy. Ciekawe jak by się czuli beneficjęci 500+ gdyby zaczęto majstrować przy ich świadczeniu lub gdyby nagle uznali że wprowadzają minimum socjalne a nie płacą jak leci każdemu. Tylko pomyślcie która grupa społeczna wymaga większej uwagi nim wywrócicie wszystko dóry nogami.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas