Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: orzekanie „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją ONZ

17.08.2018
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: rpo.gov.pl
Twarz Adama Bodnara

- Wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych i z podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i ponownie prosi ZUS o zmianę podejścia do niepełnosprawności – poinformowano na stronie internetowej RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny apeluje do przedstawicieli Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który pod przewodnictwem Prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej pracuje nad przygotowaniem reformy orzecznictwa.

„Wymagające dodatkowego wsparcia”

„Zdaję sobie sprawę, że ujednolicenie i uproszczenie systemów orzecznictwa dotyczącego niepełnosprawności to zadanie skomplikowane, które wymaga ogromnego zaangażowania merytorycznego i organizacyjnego na wielu płaszczyznach” – pisze Adam Bodnar do prof. Gertrudy Uścińskiej.

Jednocześnie Adam Bodnar, a w raz z nim członkowie działającej przy biurze RPO i Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami podtrzymują negatywną opinię nt. pomysłu wprowadzenia do systemu orzecznictwa kategorii niesamodzielności i proponują zastąpienie jej terminem „osoby wymagające bardziej intensywnego wsparcia”. Termin ten jest zgodny z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

W zgodzie z Konwencją

„Należy zapewnić dostosowane do potrzeb różne formy wsparcia w samodzielnym życiu, w miarę możliwości danej osoby. Istotne jest, aby nowy system orzeczniczy skupiał się na potencjale osoby z niepełnosprawnością, nie zaś na jej dysfunkcjach. Mając to na uwadze ponownie uprzejmie zwracam uwagę pani prezes na konieczność zastosowania w nowym systemie orzekania terminologii spójnej z Konwencją” – napisał RPO.

Adam Bodnar podkreślił, że wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych – z aktualnym podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka i może przyczynić się do utrwalania negatywnych stereotypów, które dotyczą osób z niepełnosprawnościami.

Więcej przeczytasz na stronie internetowej RPO.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • bodnar
  irek
  23.05.2019, 12:27
  RPO-- RZECZNIK PLATFORMY OBYWATELSKIEJ
  odpowiedz na komentarz
 • cdn
  kaleka
  01.01.2019, 17:20
  instytucje pomocowe to jak schody do nieba ciagle sie namnazaja i stanowisk lukratywnych przybywa a koszty rosna.ilu pasie sie na chorych
  odpowiedz na komentarz
 • z art.
  niepełnosprawna
  21.08.2018, 16:43
  cytat z art"proponują zastąpienie jej terminem „osoby wymagające bardziej intensywnego wsparcia”. Tak się składa że to za mało znaczy, gdyż bardziej intensywne wsparcie dotyczy każdego chorego, a znaczenie "niesamodzielny" znaczy niesamodzielny, aż.
  odpowiedz na komentarz
 • Ile razy przed komisją orzekającą niepełnosprawność?
  Bogumiła
  21.08.2018, 12:02
  Aktualnie czekam na orzeczenie PCPR potwierdzające, jestem osobą ze znaczną niepełnosprawnością. Takie orzeczenie jest konieczne by korzystać z prawa do rehabilitacji i innych świadczeń przyznanych 1 lipca br. Mimo, że orzecznik ZUS potwierdził w 2014 r., że z racji niepełnosprawności od urodzenia /na stałe/ nie jestem już zdolna do pracy. A jak teraz zasady orzekania mają być znów zmienione, to znowu trzeba będzie prosić o kolejne orzekanie? Mam niesprawne ręce i nogi, jeżdżę tylko na elektrycznym wózku, bo ręcznym nie mogę się posługiwać. Kolejne orzeczenie jest potrzebne tylko by poradnia rehabilitacyjna mogła rozliczyć rehabilitację z NFZ. A czy nie prościej byłby jak lekarz d/s rehabilitacji przybiłby pieczątkę potwierdzając, że na podstawie wizyty pacjenta stwierdza,że jest osobą ze znaczną niepełnosprawnością? Płacimy jako społeczeństwo za potwierdzanie oczywistej oczywistości. Lekarzom i pacjentom przybywa zadań do wykonania.
  odpowiedz na komentarz
 • słowa a rzeczywistość
  ato
  20.08.2018, 22:56
  Nazwiemy osobe niepełnosprawna ,,sprawny inaczej'' i będzie mu lżej a pampers się sam zmieni? Jak pakowano zdrowych ludzi do wariatkowa to dzie był RPO?
  odpowiedz na komentarz
 • słowa a życie i real
  ato
  20.08.2018, 22:52
  Czy p. Bodnar and company uważaja, że jak osobę wymagajaca opieki (mycie , zmiana pampersa, karmienie, okepywanie itp) nazwie się ,,samodzielny inaczej'' to zaprzeczy się rzeczywistości. Zwykła polityczna poprawość i hucpa! Jak zdrowe osoby wpakowywano na wiele lat do wariatkowa to gdzie był Rzecznik Praw Obywatelskich????????????
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawne orzecznictwo
  Elwira
  19.08.2018, 13:39
  Orzecznictwo w Polsce to o pomstę do nieba wołające.
  odpowiedz na komentarz
 • "Reforma"
  Paweł
  19.08.2018, 09:55
  Nigdy od czasów ministra Hausnera nie siał takiego strachu na społeczność osób niepełnosprawnych co "reforma" obecnej władzy. Ciekawe jak by się czuli beneficjęci 500+ gdyby zaczęto majstrować przy ich świadczeniu lub gdyby nagle uznali że wprowadzają minimum socjalne a nie płacą jak leci każdemu. Tylko pomyślcie która grupa społeczna wymaga większej uwagi nim wywrócicie wszystko dóry nogami.
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawny
  niepełnosprawny
  18.08.2018, 16:10
  Wymyślacie problemy. A od samego początku było tak, że orzeczenie wydane z ZUS = orzeczenie z PCPR. Lekarz z PCPR powinien je traktować jako ważniejsze. Orzeczenie z PCPR zawsze miało być wydawane do innych celów. Orzeczenie z PCPR nigdy nie było honorowane przez ZUS (nie były równorzędne) Jest tylko jedno pytanie: Po co w ogóle jest to orzecznictwo? Prościej jest zlikwidować te komisje orzekające i przywrócić całe orzecznictwo do ZUS. Być może wówczas nie będzie tego całego bałaganu. Przez wiele lat ZUS się tym zajmował i nie było problemu i jak zaobserwujecie nie było nigdy tylu milionów niepełnosprawnych oraz osób posługujących się kartami parkingowymi. Z perspektywy lat widzę, że rozwiązania stosowane za t.z.w. komuny były o niebo lepsze niż obecnie. Może przywróćcie cały stary system orzekania. To chyba byłoby najlepsze rozwiązanie.
  odpowiedz na komentarz
 • Maria PAPROTNA
  Maria
  17.08.2018, 23:49
  Martwicie się nad jednym słowem ,które jest,............ a czy godne jest życie kiedy dostaje się 152 zł,nad tym powinien Pan Bodnar roztrzepywać myśli.
  odpowiedz na komentarz
 • Reforma
  Jan
  17.08.2018, 15:32
  Kręććie, wierććie dalej. Ja tej ",reformie" życzę tylko jednego. By skończyła w koszu na śmieci lub niszczarce. Poszukajcie oszczędności gdzieś indziej.
  odpowiedz na komentarz
 • Tak
  Migda
  17.08.2018, 15:28
  Słusznie.
  odpowiedz na komentarz
 • Nieprzestrzeganie Europejskiej Konwencji.
  znzczny.
  17.08.2018, 13:33
  Po co w takim razie powołano zespól ds. opracowania systemu orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy który ma pracować nad reformą orzecznictwa,który tak długo i bez efektu pracuje,dając nam niepełnosprawnym do zrozumienia że chodzi tu głównie o to żeby zmniejszyć grono osób potrzebujących opieki.Nie dość że nie toleruje się wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku o świadczeniach opiekuńczych równych dla wszystkich opiekunów to jeszcze nie przestrzega się Europejskiej Konwencji Praw Osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co przede wszystkim powinien zrobić nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego dla osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas