Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: orzekanie „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją ONZ

17.08.2018
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: rpo.gov.pl
Twarz Adama Bodnara

- Wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych i z podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i ponownie prosi ZUS o zmianę podejścia do niepełnosprawności – poinformowano na stronie internetowej RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny apeluje do przedstawicieli Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który pod przewodnictwem Prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej pracuje nad przygotowaniem reformy orzecznictwa.

„Wymagające dodatkowego wsparcia”

„Zdaję sobie sprawę, że ujednolicenie i uproszczenie systemów orzecznictwa dotyczącego niepełnosprawności to zadanie skomplikowane, które wymaga ogromnego zaangażowania merytorycznego i organizacyjnego na wielu płaszczyznach” – pisze Adam Bodnar do prof. Gertrudy Uścińskiej.

Jednocześnie Adam Bodnar, a w raz z nim członkowie działającej przy biurze RPO i Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami podtrzymują negatywną opinię nt. pomysłu wprowadzenia do systemu orzecznictwa kategorii niesamodzielności i proponują zastąpienie jej terminem „osoby wymagające bardziej intensywnego wsparcia”. Termin ten jest zgodny z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

W zgodzie z Konwencją

„Należy zapewnić dostosowane do potrzeb różne formy wsparcia w samodzielnym życiu, w miarę możliwości danej osoby. Istotne jest, aby nowy system orzeczniczy skupiał się na potencjale osoby z niepełnosprawnością, nie zaś na jej dysfunkcjach. Mając to na uwadze ponownie uprzejmie zwracam uwagę pani prezes na konieczność zastosowania w nowym systemie orzekania terminologii spójnej z Konwencją” – napisał RPO.

Adam Bodnar podkreślił, że wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych – z aktualnym podejściem do niepełnosprawności, opartym o prawa człowieka i może przyczynić się do utrwalania negatywnych stereotypów, które dotyczą osób z niepełnosprawnościami.

Więcej przeczytasz na stronie internetowej RPO.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • bodnar
  irek
  23.05.2019, 12:27
  RPO-- RZECZNIK PLATFORMY OBYWATELSKIEJ
  odpowiedz na komentarz
 • cdn
  kaleka
  01.01.2019, 17:20
  instytucje pomocowe to jak schody do nieba ciagle sie namnazaja i stanowisk lukratywnych przybywa a koszty rosna.ilu pasie sie na chorych
  odpowiedz na komentarz
 • z art.
  niepełnosprawna
  21.08.2018, 16:43
  cytat z art"proponują zastąpienie jej terminem „osoby wymagające bardziej intensywnego wsparcia”. Tak się składa że to za mało znaczy, gdyż bardziej intensywne wsparcie dotyczy każdego chorego, a znaczenie "niesamodzielny" znaczy niesamodzielny, aż.
  odpowiedz na komentarz
 • Ile razy przed komisją orzekającą niepełnosprawność?
  Bogumiła
  21.08.2018, 12:02
  Aktualnie czekam na orzeczenie PCPR potwierdzające, jestem osobą ze znaczną niepełnosprawnością. Takie orzeczenie jest konieczne by korzystać z prawa do rehabilitacji i innych świadczeń przyznanych 1 lipca br. Mimo, że orzecznik ZUS potwierdził w 2014 r., że z racji niepełnosprawności od urodzenia /na stałe/ nie jestem już zdolna do pracy. A jak teraz zasady orzekania mają być znów zmienione, to znowu trzeba będzie prosić o kolejne orzekanie? Mam niesprawne ręce i nogi, jeżdżę tylko na elektrycznym wózku, bo ręcznym nie mogę się posługiwać. Kolejne orzeczenie jest potrzebne tylko by poradnia rehabilitacyjna mogła rozliczyć rehabilitację z NFZ. A czy nie prościej byłby jak lekarz d/s rehabilitacji przybiłby pieczątkę potwierdzając, że na podstawie wizyty pacjenta stwierdza,że jest osobą ze znaczną niepełnosprawnością? Płacimy jako społeczeństwo za potwierdzanie oczywistej oczywistości. Lekarzom i pacjentom przybywa zadań do wykonania.
  odpowiedz na komentarz
 • słowa a rzeczywistość
  ato
  20.08.2018, 22:56
  Nazwiemy osobe niepełnosprawna ,,sprawny inaczej'' i będzie mu lżej a pampers się sam zmieni? Jak pakowano zdrowych ludzi do wariatkowa to dzie był RPO?
  odpowiedz na komentarz
 • słowa a życie i real
  ato
  20.08.2018, 22:52
  Czy p. Bodnar and company uważaja, że jak osobę wymagajaca opieki (mycie , zmiana pampersa, karmienie, okepywanie itp) nazwie się ,,samodzielny inaczej'' to zaprzeczy się rzeczywistości. Zwykła polityczna poprawość i hucpa! Jak zdrowe osoby wpakowywano na wiele lat do wariatkowa to gdzie był Rzecznik Praw Obywatelskich????????????
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawne orzecznictwo
  Elwira
  19.08.2018, 13:39
  Orzecznictwo w Polsce to o pomstę do nieba wołające.
  odpowiedz na komentarz
 • "Reforma"
  Paweł
  19.08.2018, 09:55
  Nigdy od czasów ministra Hausnera nie siał takiego strachu na społeczność osób niepełnosprawnych co "reforma" obecnej władzy. Ciekawe jak by się czuli beneficjęci 500+ gdyby zaczęto majstrować przy ich świadczeniu lub gdyby nagle uznali że wprowadzają minimum socjalne a nie płacą jak leci każdemu. Tylko pomyślcie która grupa społeczna wymaga większej uwagi nim wywrócicie wszystko dóry nogami.
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawny
  niepełnosprawny
  18.08.2018, 16:10
  Wymyślacie problemy. A od samego początku było tak, że orzeczenie wydane z ZUS = orzeczenie z PCPR. Lekarz z PCPR powinien je traktować jako ważniejsze. Orzeczenie z PCPR zawsze miało być wydawane do innych celów. Orzeczenie z PCPR nigdy nie było honorowane przez ZUS (nie były równorzędne) Jest tylko jedno pytanie: Po co w ogóle jest to orzecznictwo? Prościej jest zlikwidować te komisje orzekające i przywrócić całe orzecznictwo do ZUS. Być może wówczas nie będzie tego całego bałaganu. Przez wiele lat ZUS się tym zajmował i nie było problemu i jak zaobserwujecie nie było nigdy tylu milionów niepełnosprawnych oraz osób posługujących się kartami parkingowymi. Z perspektywy lat widzę, że rozwiązania stosowane za t.z.w. komuny były o niebo lepsze niż obecnie. Może przywróćcie cały stary system orzekania. To chyba byłoby najlepsze rozwiązanie.
  odpowiedz na komentarz
 • Maria PAPROTNA
  Maria
  17.08.2018, 23:49
  Martwicie się nad jednym słowem ,które jest,............ a czy godne jest życie kiedy dostaje się 152 zł,nad tym powinien Pan Bodnar roztrzepywać myśli.
  odpowiedz na komentarz
 • Reforma
  Jan
  17.08.2018, 15:32
  Kręććie, wierććie dalej. Ja tej ",reformie" życzę tylko jednego. By skończyła w koszu na śmieci lub niszczarce. Poszukajcie oszczędności gdzieś indziej.
  odpowiedz na komentarz
 • Tak
  Migda
  17.08.2018, 15:28
  Słusznie.
  odpowiedz na komentarz
 • Nieprzestrzeganie Europejskiej Konwencji.
  znzczny.
  17.08.2018, 13:33
  Po co w takim razie powołano zespól ds. opracowania systemu orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy który ma pracować nad reformą orzecznictwa,który tak długo i bez efektu pracuje,dając nam niepełnosprawnym do zrozumienia że chodzi tu głównie o to żeby zmniejszyć grono osób potrzebujących opieki.Nie dość że nie toleruje się wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku o świadczeniach opiekuńczych równych dla wszystkich opiekunów to jeszcze nie przestrzega się Europejskiej Konwencji Praw Osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas