ME w pływaniu: Golus ponownie mistrzem, Jabłońska bliska złota

17.08.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. screen YouTube/Paralympic Games
Michał Golus ze złotem stoi na podium wraz z zawodnikami z drugiego i trzeciego miejsca

Dwa kolejne krążki wywalczyli nasi pływacy podczas Mistrzostw Europy w Dublinie. Złoty medal zdobył Michał Golus na 100m st dowolnym S8, a Oliwia Jabłońska – srebro na 100m st. motylkowym.

W piątek, 17 sierpnia, na mistrzostwach oglądaliśmy Oliwię Jabłońską, Michała Golusa i Igora Hrehorowicza. Jako pierwsza zaprezentowała się pływaczka.

Polka wypadła rewelacyjne na swoim dawnym koronnym dystansie 100m st. motylkowym S10, na którym podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie wywalczyła srebro, a w Rio de Janeiro – brąz. W Dublinie zaś 21-latka zajęła drugą lokatę, przegrywając jedynie o cztery setne sekundy. Czas zwycięskiej Holenderki Lisy Kruger wyniósł 1:07.82. Dwóm zawodniczkom niewiele zabrało pobicia do rekordu Europy 1:07.14 min, ustanowionego przez Alessię Scortechini. Tym razem Włoszka znalazła się na trzecim miejscu.

Dla polskiej pływaczki to drugi medal na ME, wcześniej triumfowała na 400m st. dowolnym.

Od lewej: Oliwia Jabłońska ze srebrem, Lisa Kruger ze złotym krążkiem i Alessia Scortechini z brązowym medalem

Golus gwiazdą reprezentacji

Po drugi tytuł sięgnął Michał Golus. Nasz pływak okazał się bezkonkurencyjny na 100m st. dowolnym S8. 22-latek "Wodnika Radom" finiszował z czasem 1:01.70 min. W pokonanym boju pozostawił dwójkę hiszpańskich pływaków. Drugi był Inigo Llopis Sanz, a trzeci Sergio Salvador Martos Minguet. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego stracili odpowiednio 1,06s oraz 1,74s do Polaka! Dla Golusa to już drugie złoto, w środę, 15 sierpnia, cieszył się ze zwycięstwa na 50m st. dowolnym.

Mamy dziewięć medali!

Siódmy na 200m st. zmiennym SM9 był Igor Hrehorowicz.

Mistrzostwa Europy w pływaniu potrwają do niedzieli, 19 sierpnia. Do tej pory biało-czerwoni mają dziewięć medali, po trzy z każdego kruszcu.