Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Światowy Dzień SM

26.05.2010
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: inf. własna

26 maja to nie tylko Dzień Matki. Od ubiegłego roku pod tą datą obchodzony jest także Światowy Dzień SM. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego (MSIF) oraz krajowe towarzystwa zrzeszające chorych na SM i ich bliskich.

Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która zaczyna się najczęściej u ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Przy SM nasz układ odpornościowy zwraca się przeciwko nam, a obiektem „ataku” jest mielina – substancja, z której zbudowane są osłonki komórek nerwowych. Bez tej izolacji komórki nerwowe zwalniają, zniekształcają lub hamują przekazywanie sygnałów z mózgu do innych organów, które w rezultacie przestają prawidłowo funkcjonować. Bezpośrednim efektem choroby są liczne blizny (stwardnienia) i ubytki rozsiane w mózgu i rdzeniu kręgowym.

W większości przypadków choroba początkowo przebiega w postaci tzw. rzutów i okresów reemisji. Rzut to wystąpienie i utrzymywanie się powyżej 24 godzin jednego lub kilku objawów, które świadczą o uszkodzeniu układu nerwowego – np. osłabienie mięśni ręki lub nogi, zaburzenia widzenia, czucia, kłopoty z zachowaniem równowagi lub z koordynacją ruchową. Podczas reemisji objawy te mogą ustąpić całkowicie, ale im bardziej choroba rozwija się, tym więcej z nich pozostaje. W ten sposób pacjenci stają się coraz bardziej niesprawni. Rzuty SM są nieprzewidywalne – mogą trwać kilka dni, ale i kilka miesięcy, wyłączając chorego z normalnego życia.

Szacuje się, że w Polsce jest ponad 60 tys. osób chorych na SM. Choroba częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.


Demielinizacja w stwardnieniu rozsianym. Fot.: Wikipedia

Z okazji Światowego Dnia SM w 59 krajach, na sześciu kontynentach przygotowywane są różne wydarzenia – spotkania, konferencje, happeningi, których celem jest budowanie powszechnej wiedzy na temat SM i walki o prawa chorych na SM.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Wspierają nas