Polacy z 13. medalami zakończyli Mistrzostwa Europy w pływaniu

20.08.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. sxc.hu
trzech zawodników płynie w basenie

Reprezentacja Polski wróci z Mistrzostw Europy w pływaniu z rewelacyjnym dorobkiem trzynastu krążków i dziewiątą lokatą w klasyfikacji medalowej. Złoto dla Polski zdobyli: dwa razy Michał Golus, Jacek Czech i Oliwia Jabłońska. W niedzielę, 19 sierpnia, na zakończenie imprezy brązowy medal dorzucił Kamil Rzetelski na 50m st. dowolnym S13.

Ostatnie wyścigi

Siódmy dzień rywalizacji w niedziele przyniósł cztery finały z udziałem naszych zawodników. Rozpoczęła od piątego miejsca ma 100m st. dowolnym S10 Oliwia Jabłońska. Polka do brązowego medalu straciła 1,46s. Wygrała Holenderka Chantalle Zijderveld z czasem 1:01.21 min. Druga była Elodie Lorandi z Francji (+0,10s), a trzecia – Zara Mullooly z Wielkiej Brytanii (+0,11s). Ósmy na 100m st. klasycznym SB8 był Patryk Kowalski. Nasz pływak stracił 14,85s do mistrza Europy Hiszpana Oscara Salguero Galisteo.

Trzynasty medal wywalczył dla nas Kamil Rzetelski w sprincie kraulem S13. Polak uzyskał trzeci czas 25,61s. Triumfował Ihar Boki z Białorusi (23,77s), a na drugim miejscu uplasował się Ukrainiec Kyryło Garaszczenko (24,61s). W finale dobrze spisał się drugi z Polaków Adrian Jastrzębski, który przypłynął na piątym miejscu, tracąc 2,69s do zwycięzcy.

W sztafecie 4x100m st. zmiennym triumfowali Ukraińcy, jednak ostatecznie zostali zdyskwalifikowani. Złoto trafiło do Włochów, którzy uzyskali czas 4:13.79 min. Za nimi o 9,96s uplasowali się Hiszpanie, a o 14,39s Holendrzy. Nasi pływacy w składzie Michał Golus, Igor Hrehorowicz, Patryk Biskup i Patryk Kowalski uplasowali się na czwartym miejscu ze stratą 22,20s. do Włochów. Sztafeta była ostatnią szansą na zmianę ilości medali.

13. medali dla Polski

Ostatecznie polska reprezentacja zakończyła udział w mistrzostwach z dorobkiem trzynastu medali.

W ogólnej klasyfikacji medalowej zajęliśmy dziewiątą lokatę. Triumfowali rewelacyjni Ukraińcy z 107 medalami (34-44-29), Włochy (27-24-21) oraz Wielka Brytania (20-18-17). Medale zdobywało 28. reprezentacji.