Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Weź udział w konsultacjach zmian w programie „Aktywny samorząd”

21.08.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. PFRON
Źródło: pfron.org.pl
Logo PFRON. Podparty kwitnący kwiatek, obok napis: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących projektu zmian w pilotażowym programie „Aktywny samorząd”. Swoje uwagi i propozycje zmian programu można przesyłać do 17 września.

„Aktywny samorząd” program, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością mogą otrzymać dofinansowanie m.in. do dostosowania samochodu, na naprawę wózka elektrycznego, zapewnienie opieki dla osoby zależnej, ale też na uzyskanie wyższego wykształcenia. W tym roku Program składał się z dwóch modułów: Likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową i Pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Badanie pokazało potrzeby

Po latach funkcjonowania Programu, zarząd PFRON postanowił przeprowadzić jego modyfikację. Przyczyną podjęcia takiej decyzji były wyniki badania społecznego, którego celem było zdiagnozowanie potrzeb osób z niepełnosprawnością w ich własnej ocenie.

„Badania potrzeb osób niepełnosprawnych jednoznacznie wskazują na potrzebę kontynuacji form wsparcia przewidzianych w Programie, a także konieczność zwiększenia oferty programowej, przygotowanej przez Fundusz w odpowiedzi na potrzeby sygnalizowane przez osoby niepełnosprawne” – czytamy w dokumencie dostępnym na stronie PFRON. 

Pomysłodawcy przeprowadzenia zmian wskazują za wynikami badania, że wciąż znaczna jest grupa gospodarstw osób niepełnosprawnych, które borykają się z trudnościami finansowymi, nawet w przypadku podstawowych wydatków.

Chcą być bardziej samodzielni

Wśród spontanicznie sygnalizowanych przez uczestników badania obszarów potrzeb, dominowały trzy, wskazane przez więcej niż 15 proc. badanych:

  • potrzeby w obszarze mieszkalnictwa i samodzielnego życia (17 proc.),
  • potrzeby związane z przyrządami, urządzeniami lub technologiami (16 proc.) – obszar najważniejszy dla osób z dysfunkcją wzroku (24 proc.), dysfunkcją słuchu (20 proc.) oraz z niepełnosprawnością ruchową (15 proc.),
  • potrzeby związane z transportem i przemieszczaniem się (16 proc.), w tym przystosowanie środka transportu, obszar szczególnie ważny dla osób z dysfunkcją ruchu (25 proc.).

Wśród wskazań badanych wymieniano zapotrzebowanie na:

  • różnego rodzaju przyrządy/urządzenia/technologie (37 proc.),
  • ułatwienia w zakresie transportu i przemieszczania się (36 proc.), komunikacji (17 proc.), dostępu do informacji (9 proc.).

Zmiany, które PFRON chce wprowadzić w programie mają odpowiadać na te potrzeby. Ponadto rozszerzenie oferty programowej koresponduje z celami przewidzianymi w programie rządowym Dostępność plus oraz ze zmianami wprowadzonymi w 2018 roku w ustawie o kierujących pojazdami.

Każdy, kto chce wziąć udział w konsultacjach zmian w programie Aktywny samorząd, może wysyłać swoje uwagi i propozycje do 17 września na adres as@pfron.org.pl. Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej PFRON.

Aktualną treść programu można znaleźć na stronie PFRON.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • AKTYWNY SAMORZĄD
    Paweł Grzegolec
    23.08.2018, 21:08
    Moim skromnym zdaniem a jestem niepełnosprawny od urodzenia po MPD najważniejszą sprawą chyba jest dofinansowanie do zakupu samochodu jak było kiedyś. W roku 2008 był program sprawny dojazd z którego skorzystało mnóstwo ludzi. Ja osobiście mam to szczęście że pracuję ale gdym nie miał czym dojeżdżać sam do pracy to mógłbym sobie tylko o niej pomarzyć. Myślę że takie samo zdanie ma większość niepełnosprawnych ruchowo - samochód ( lub wózek elektryczny ) to okno na świat dla tych osób. Pozdrawiam i życzę pozytywnych przemyśleń w sprawie powrotu do programu sprawny dojazd. Paweł Grzegolec
    odpowiedz na komentarz
  • Zapytanie
    Tadeusz
    23.08.2018, 14:31
    Kiedy będzie dofinansowanie do wózka elektrycznego,dlaczego mamy tylko 80% dofinansowania do wózka aktywnego?
    odpowiedz na komentarz
  • kpina i granda
    Mama
    22.08.2018, 21:51
    Co z dofinansowaniem na sprzęt komputerowy dla wszechstronnie uzdolnionego ucznia ze średnią ocen 5,80, który przekroczył parametry widzenia o 0,1% więcej???
    odpowiedz na komentarz
  • mieszkania
    osoba ze wsi
    22.08.2018, 17:44
    trzeba bardziej zajac sie osobami starszymi i niepelnosprawnymi na wsiach.wsie coraz bardziej sie wyludniaja pozostaja ludzie starzy i niepelnosprawni.maja daleko do lekarza,sklepu bez zadnego srodka transportu.gmina powinna miec jakies mieszkania dla tych ludzi aby mieli dostep do lekarza do roznych instytucji itp.zeby byli samodzielni.kazdy tego potrzebuje.
    odpowiedz na komentarz
  • Pojazdy
    Lottoss
    22.08.2018, 10:01
    Należy w szerszym zakresie dofinansowywać zakup pojazdów typu wózek elektryczny, skuterek inwalidzki, itd. Dofinansowania powinny otrzymywać również osoby nie pracujące, także w wieku tzw. po produkcyjnym.
    odpowiedz na komentarz
  • Dofinansowania nie dla każdego.
    ON.
    21.08.2018, 20:56
    A gdzie jest dofinansowanie np; do zakupu roweru z napędem elektrycznym.Wcześniej takie było ale zostało zabrane.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas