Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznać bariery na własnej skórze – szkolenia Integracji

22.08.2018
Autor: Mateusz Różański
ekspert Integracji wskazuje szkolonemu młodemu mężczyźnie w opasce na oczach, jak poruszać się o lasce dla osoby niewidomej po ścieżkach

Dlaczego ścieżki dla osób z niepełnosprawnością wzroku kończą się na ścianie budynku? Czy mała architektura może zagrażać zdrowiu i życiu? Jaki kontrast powinna mieć ściana z podłogą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz podczas szkoleń dostępności architektonicznej, organizowanych przez Integrację i Miasto Stołeczne Warszawa.

Tworzenie dostępnej przestrzeni jest procesem, który wymaga czegoś więcej niż oficjalnego zadekretowania czy nawet stworzenia oficjalnego dokumentu. Dostępność budują (lub niszczą)decyzje pojedynczych osób, pracujących w firmach i instytucjach, odpowiedzialnych za tworzenie i zarządzanie przestrzenią. Dlatego też w szkoleniach Integracji biorą udział zarówno przedstawiciele urzędów i spółek miejskich, jak firm prywatnych.

Architektura i savoir-vivre

W Warszawie odbywa się cykl dwudniowych szkoleń dostępności architektonicznej, prowadzonych przez Integrację. Podczas pierwszego dnia warsztatów jednym z zadań uczestników jest namacalne doświadczenie barier w przestrzeni miejskiej – szkoleni mają możliwość pokonać na wózku niewielki krawężnik i przejść krótki dystans w opasce na oczy lub goglach, imitujących niepełnosprawność wzroku.

Sebastian Grzywacz prowadzi szkolenie - stoi przy białej ścianie, naprzeciw niego siedzą na krzesłach i przy stolikach uczestnicy szkolenia

Trenerzy Integracji – poruszająca się na wózku Julita Kuczkowska i ociemniały Sebastian Grzywacz wyjaśniają właściwe rozwiązania, niwelujące bariery. W przypadku osób niewidomych to np. ujednolicenie sygnałów dźwiękowych, dodanie ścieżek prowadzących i płyt z wypustkami, natomiast dla wózkowiczów to wprowadzenie płaskich progów i likwidacja krawężników.

Dodatkowym aspektem szkolenia jest savior-vivre wobec osób z niepełnosprawnością.

- Czy wyobraża sobie pani, że ktoś podchodzi do pani i szarpię za rękę, bo chce pani pomóc? – pytał Sebastian Grzywacz uczestniczkę podczas jednego z ostatnich szkoleń. Ekspert Integracji wyjaśniał, jak pomagać osobom z niepełnosprawnością wzroku, nie naruszając ich godności i przestrzeni osobistej, ale też nie narażając swojego i ich bezpieczeństwa.

Badanie terenowe

Jednym z punktów szkolenia jest audyt przestrzeni. Podczas ostatniego kursu jego uczestnicy, mając do dyspozycji wózek, gogle, opaski i białe laski, musieli przejść trasę od Placu Grzybowskiego do stacji Metra Świętokrzyska i przyjrzeć się barierom, jakie napotykają w ścisłym centrum stolicy osoby z niepełnosprawnością.

jeden z uczestników szkolenia usiadł na wózku i próbuje się na nim poruszać

Najtrudniejszą przeszkodą okazało się wejście do metra oraz podjazdy, których pokonanie na wózku okazało się niezwykle trudne nawet dla osób o sprawnych rękach. Uczestnicy zwracali też uwagę na inne bariery – zbyt wąskie chodniki, nisko umieszczone znaki czy wszechobecną kamienną kostkę, która skutecznie utrudnia poruszanie się wszystkim użytkownikom.

Wszystkie bariery i dobre rozwiązania, jak choćby ścieżki prowadzące, zostały udokumentowane fotograficznie, a następnie omówione podczas drugiego dnia szkolenia z Kamilem Kowalskim, ekspertem ds. dostępności. Posiadając już wiedzę ogólną, uczestnicy mogli się zapoznać ze szczegółami dot. dostępności architektonicznej. Przykładowo, szkoleni dowiedzieli się, jaki kontrast kolorystyczny powinno się zastosować w budynku, by był on bezpieczny dla osób niedowidzących, gdzie (i jak) projektować windy oraz o co zadbać w strefie wejścia do budynku, aby nie była ona barierą.

Szkolenie, które przyda się w pracy i życiu

Szkolenia towarzyszą wprowadzeniu Standardów dostępności m.st. Warszawy, dokumentu, które zostało przyjęte przez władze stolicy w 2017 roku. To zbiór wymagań i wytycznych, opisujących jak tworzyć nowe i przekształcać dotychczasowe przestrzenie oraz budynki, by mogły z nich korzystać osoby z niepełnosprawnością, ale też seniorzy i dzieci – każdy, bez względu na wiek i sprawność. Wytyczne dotyczą m.in.: chodników, przejść dla pieszych, przystanków miejsc parkingowych, ale także parków, placów zabaw, obiektów sportowych a nawet pomieszczeń z przewijakami dla niemowląt, itd.

Kobieta w zielonej, długiej spódnicy idzie z opaską na oczach, trzymając białą laskę po ścieżce dla osób niewidomych

- Szkolenie oceniam bardzo dobrze. Prowadzący przekazali nam istotne informacje i życiowe przykłady, które bardzo wzbogaciły moją wiedzę – mówiła po szkoleniu Małgorzata Zychowicz z Zarządu Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy. – Szczególnie utkwiły mi w pamięci wiadomości, które zostały fizycznie sprawdzone w przestrzeni, jak też konkretne przykłady dobrych rozwiązań, pokazane na zdjęciach i wypowiedzi samych osób z niepełnosprawnościami, które opisywały bariery napotykane przez nie na co dzień – dodaje.

W podobnym tonie wypowiadali się inni uczestnicy szkolenia, m.in. Damian Szczepaniak z Zarządu Dróg Miejskich.

- Szczególnie pozytywnie oceniam możliwość spotkania się z osobami niepełnosprawnymi, które razem z fizycznym poznaniem barier w terenie spowodowało, że uświadomiłem sobie, jakie trudności napotykają one w przestrzeni miejskiej – mówił. – Informacje zaprezentowane nam przez prowadzących szkolenie będą bardzo pomocne w mojej codziennej pracy. Dowiedziałem się na przykład o rozwiązywaniu problemów osób niewidomych poprzez linie prowadzące. Teraz już wiem, że ścieżki prowadzące na ściany budynku mają praktyczne zastosowanie – ocenił zakończone szkolenie przedstawiciel ZDM.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Z okazji wyborów
    Pikolo
    23.08.2018, 11:02
    Każdy osoobnik starający się o wybór do samorządu, Sejmu i Senatu, powinien przejść obowiązkowo takie szkolenie. Inaczej nici ze stołka.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas