Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdańsk rządzi! Miasto uruchomiło opiekę wytchnieniową

12.09.2018
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: gdansk.pl
Kamienice w Gdańsku

Gdańsk dołączył do grona miast, oferujących opiekunom osób z niepełnosprawnością opiekę wytchnieniową. Oznacza to, że opiekun będzie mógł na kilka godzin lub dni umieścić podopiecznego po 18 roku życia z niepełnosprawnością w ośrodku wsparcia. Dorosły będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę od zdrowotnej, terapeutycznej po aktywizującą i egzystencjalną (wyżywienie, kontakt interpersonalny, itd.). Usługa jest nieodpłatna.

- Mam nadzieję, że opiekunowie osób z niepełnosprawnością skorzystają z tej formy pomocy – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Bardzo nam zależy, by dać im choć trochę wytchnienia. Codziennie wykonują bardzo trudne, odpowiedzialne obowiązki. Pomoc niepełnosprawnej babci czy mamie, opieka nad ukochanym dzieckiem, które nie jest w stanie samodzielnie żyć nie jest przecież zadaniem prostym. Tym bardziej opiekunowie zasługują na wszelkie, możliwe wsparcie. Dlatego robimy wszystko, by ułatwić im tę misję i jednocześnie ciężką pracę – podkreślił zastępca prezydenta miasta.

Urlop dla opiekuna

Celem usługi, którą uruchomił gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR), jest udostępnienie opiekunom osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności tzw. „urlopu od opieki”, który będą mogli wykorzystać np. na załatwienie niezbędnych spraw, odkładanych z racji wypełniania obowiązków wobec podopiecznego, na uczestnictwo w aktywizacji zawodowej, szkoleniowej czy po prostu na krótki odpoczynek – wyjazd, regenerację i nabranie sił, odskocznię od problemów dnia codziennego.

W ramach pilotażowego projektu, wynikających z założeń kompleksowego programu wsparcia dla rodzin „Za życiem”, do końca roku na zlecenie MOPR-u usługę realizują: Gdańska Fundacja „I ty możesz wszystko” oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji (SPiR).

W ofercie znajdują się:

 • od poniedziałku do piątku – jedno całodobowe miejsce dla osoby z niepełnosprawnością w placówce wsparcia przy ul. Wajdeloty 28A,
 • w soboty (do dziesięciu godzin w ciągu dnia) – dziesięć miejsc dla podopiecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Reja 34 B.

Co trzeba zrobić, by skorzystać z usługi?

Warunkiem otrzymania wsparcia wytchnieniowego jest m.in. posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością egzystencji.

Osoby, które chcą skorzystać z opieki wytchnieniowej mogą skontaktować się z:

Opiekę wytchnieniową wprowadziły także inne miasta, m.in: Kraków, Białystok czy Poznań. By dowiedzieć się wiecej, należy pytać w Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Przed wyborami?!
  Keraj
  12.09.2018, 17:48
  Dwa lata prosilem Prezydenta Gdanska o darmowe przejazdy komunikacją miejską dla niepelnosprawnych dzieci w Gdansku. Dwa lata chidzenia po urzędzie w czasie kiedy inne miasta już dawno takie udogodnienie wprowadzilo! Do dnia dzisiejszego piastuje eksponowane stanowisko z-ca prezydenta p.Lisicki co to zasłynął obroną kontrolerów biletow ktorych pobiła niepelnosprawna! Co bylo klamstwem. Przez cała kadencje Adamowicza -mial gleboko w poważaniu niepelnosprawnych czego dowodem jest bogata kolekcja opisujacych takie czyny artykułów w mediach. Dzisiaj ten jeden z najbogatszych prezydentów miast w kraju, kiedy ma prokuratorskie zarzuty ma smród pod zadem robi coś pod publikę czyli niepelnosprawnych.W mieście brakuje przedszkoli, brakuje kasy na pomoc społeczną, na organizację pomagajacym niepelnopsdwnym ale oglasza sie sukces. Blisko dworca glownego na Dyrekcyjnej jest MOPR zobaczcie na wlasne oczy w jakich warunkach zalatwiani są interesanci niepelnosprawni. Panie prezydencie może tak zacząć od dostępności toalet w instytucjach publicznych! Niepelnoaprawni to też mieszkańcy Gdanska boleje nad tym ze przypomnial pan sobie o nich tuż przed wyborami ktore za poprzednie dokonania na tym polu życzę aby pan przegrał! Pamieta pan bój rodzicow o edukację 176dzieci z dysfunkcją wzroku - powiedzial pan do nas -załurzcie fundację ja pieniedzy nie mam dla was.W tym samym czasie wydal pan 866milonow na do dnia dzisiejszego nikomu nie służący stadion! Wybudowal teatr szekspirowski itd itd dla niepelnosprawnych nie bylo 1go milona zlotych na choćby namiastkę szkoly! Niepelnosprawni nie dajcie się zmanierowac,nabrać na obiecanki bez pokrycia.Ile w Gdansku kosztuje zorganizowany przez miasto transport osoby niepelnosprawnej aby z opisanej pomocy skorzystać? Okarze się że niewielu na to stać?!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas