Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z Integracji do Ratusza! Kandydaci na prezydenta Warszawy usiądą na wózkach

13.09.2018
Autor: Integracja, fot. Mateusz Różański
kobieta ubrana na czarno porusza się na wózku po chodniku na warszawskim Muranowie

W jaki sposób najlepiej poznać bariery, z którymi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami? Doświadczyć ich na własnej skórze. Fundacja Integracja zaprasza 24 września kandydatów na prezydenta Warszawy na nietypowy spacer. W ramach akcji „Z Integracji do Ratusza” kandydaci będą mogli się przekonać, jak wygląda poruszanie się po stolicy z perspektywy osoby na wózku.

Schody, krawężniki, nieoszlifowana kostka brukowa, ale też zbyt strome podjazdy, niedziałające windy czy drzwi obrotowe jako jedyna opcja dostania się do budynku. Barier architektonicznych, z którymi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami, jest wiele. Nie brakuje ich również w Warszawie, mimo że w ostatnich latach poczyniono niezwykłe postępy na drodze do tego, by stolica stała się miastem przyjaznym osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Jaki pomysł na Warszawę dostępną dla wszystkich mają kandydaci i kandydatki na jej prezydenta? O tym chce przekonać się Fundacja Integracja, organizując 24 września akcję „Z Integracji do Ratusza”.

- Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – mówi Piotr Pawłowski, prezes i założyciel Fundacji. – Poprzez naszą akcję chcemy zwrócić uwagę przyszłego prezydenta Warszawy na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, otworzyć kandydatom oczy na to, co z perspektywy osoby sprawnej często może być niezauważalne. Wierzę, że w przyszłości może to zaowocować rozsądnymi decyzjami przy projektowaniu miejskiej przestrzeni – wyjaśnia cel akcji Piotr Pawłowski.

Kandydaci na wózki

Zaproszenie do udziału w akcji zostało wysłane do sztabów wyborczych wszystkich zarejestrowanych do tej pory kandydatów na urząd prezydenta Warszawy. Każdy z uczestników będzie miał za zadanie pokonać na wózku trasę od siedziby Fundacji (ul. Andersa 13) do bramy budynku stołecznego ratusza (Plac Bankowy 3/5) – stąd nazwa akcji „Z Integracji do Ratusza”.

- Wierzę, że u podstaw mądrego zarządzania miastem leży zrozumienie wartości prawdziwej integracji społecznej. A ta nie jest możliwa bez budowania przestrzeni przyjaznej dla wszystkich jej użytkowników – zaznacza Piotr Pawłowski. – Kilka lat temu kampanią „Więcej nas łączy niż dzieli” podkreślaliśmy, że potrzeby osób z niepełnosprawnością i reszty społeczeństwa są często bardzo podobne. Bariery takie jak: schody, kostka brukowa, nierówny chodnik, czy zbyt wysoki krawężnik mogą stać się kłopotliwymi przeszkodami zarówno dla osób poruszających się na wózkach, chodzących o kulach, niewidomych i niedowidzących, jak i seniorów, rodziców, czy kobiet na szpilkach – wyjaśnia prezes Fundacji Integracja.

Teoria i praktyka

Przejazd każdego z kandydatów zostanie poprzedzony krótką „częścią teoretyczną”, w trakcie której pracownicy Integracji poruszający się na wózkach przybliżą uczestnikowi akcji podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie korzystania z wózka. Będą im też towarzyszyć podczas drogi do Ratusza.

Nie tylko stolica

Integracja swoją główną siedzibę ma w Warszawie, dlatego do naszej akcji zaprosiliśmy kandydatów ubiegających o stanowisko prezydenta stolicy. Jednak dostępność to sprawa, która powinna leżeć na sercu wszystkim sprawującym władzę w samorządach. Dlatego zachęcamy naszych Czytelników, by organizowali podobne akcje w swoich miejscowościach i zapraszali do nich kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Dajcie nam znać o efektach Waszych działań!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • paranoja
  obywatel
  16.09.2018, 20:20
  to pewnie będzie tak jak z posłem Plurą z PO, jak się dostał do koryta to robił wszystko ,żeby tylko zabrać ON jak najwięcej a jego postulatem było zabranie inwalidom 1i2 grupy 7-mio godzinnego dnia pracy bo stwierdził ,że mają pracować po 8 godz jak chcą być traktowani jak pełnosprawni ,tak panie pośle nie wszyscy mają taką pracę jak pan ,gdzie płacą tylko za obecność w pracy lub nawet nie ,przez tyle kadencji pan nie zrobił kompletnie nic dla ON wręcz przeciwnie
  odpowiedz na komentarz
 • k
  k
  15.09.2018, 22:28
  Czy wy ludzie myślicie trochę nie wszyscy są osobami niepełnosprawnymi na wózkach a mają ciężko w życiu.
  odpowiedz na komentarz
 • Prośba do łodzian
  Marek Król
  14.09.2018, 18:47
  Z mojego /inwalidzkiego/ punktu widzenia,w Łodzi jest gorzej...
  odpowiedz na komentarz
 • To się sprawdza
  Fundacja Wózkowicze
  14.09.2018, 17:42
  Takie pomysły się sprawdzają. To nie nowość bo także my jako fundacja i portal wózkowicze organizowaliśmy taką akcję 4 lata temu (tutaj można zobaczyć efekt http://wozkowicze.pl/aktualnosci-wydarzenia/wydarzenia/95-kandydaci-na-prezyde nta-usiedli-na-wozki) To naprawdę działa, trochę inne spojrzenie jest na nas w urzędzie miasta. Przede wszystkim włodarze kojarzą że wózkowicze są i żyją w mieście.
  odpowiedz na komentarz
 • Nowy kabaret
  Anna
  14.09.2018, 14:56
  kabaret "Żenada"
  odpowiedz na komentarz
 • JKM na wózku?
  M
  14.09.2018, 11:58
  Pamiętacie, że jak jeszcze był w PE, media rozpisywały się, że skręcił kostkę (bo nie chciał przejechać na motorze jakiejś kobiety) i musiał jeździć na takim elektrycznym wózku przez jakiś czas? Nawet był wtedy u Olejnik, tyle że chyba już o kulach.
  odpowiedz na komentarz
 • Ludzie na ulicy się zdziwią
  cc
  14.09.2018, 10:47
  Ciekawe czy będą jacyś gapie. Sam widok tego maratonu na wózkach pewnie przyciągnie widzów.
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie o czas akcji
  Ul
  13.09.2018, 22:05
  W jakich godzinach to się będzie dziać, żebyśmy wiedzieli Kiedy będzie transmisja? PS. Czy będzie można przyjść popatrzeć pod bramę ratusza? Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas