Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z Integracji do Ratusza! Kandydaci na prezydenta Warszawy usiądą na wózkach

13.09.2018
Autor: Integracja, fot. Mateusz Różański
kobieta ubrana na czarno porusza się na wózku po chodniku na warszawskim Muranowie

W jaki sposób najlepiej poznać bariery, z którymi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami? Doświadczyć ich na własnej skórze. Fundacja Integracja zaprasza 24 września kandydatów na prezydenta Warszawy na nietypowy spacer. W ramach akcji „Z Integracji do Ratusza” kandydaci będą mogli się przekonać, jak wygląda poruszanie się po stolicy z perspektywy osoby na wózku.

Schody, krawężniki, nieoszlifowana kostka brukowa, ale też zbyt strome podjazdy, niedziałające windy czy drzwi obrotowe jako jedyna opcja dostania się do budynku. Barier architektonicznych, z którymi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami, jest wiele. Nie brakuje ich również w Warszawie, mimo że w ostatnich latach poczyniono niezwykłe postępy na drodze do tego, by stolica stała się miastem przyjaznym osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Jaki pomysł na Warszawę dostępną dla wszystkich mają kandydaci i kandydatki na jej prezydenta? O tym chce przekonać się Fundacja Integracja, organizując 24 września akcję „Z Integracji do Ratusza”.

- Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – mówi Piotr Pawłowski, prezes i założyciel Fundacji. – Poprzez naszą akcję chcemy zwrócić uwagę przyszłego prezydenta Warszawy na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, otworzyć kandydatom oczy na to, co z perspektywy osoby sprawnej często może być niezauważalne. Wierzę, że w przyszłości może to zaowocować rozsądnymi decyzjami przy projektowaniu miejskiej przestrzeni – wyjaśnia cel akcji Piotr Pawłowski.

Kandydaci na wózki

Zaproszenie do udziału w akcji zostało wysłane do sztabów wyborczych wszystkich zarejestrowanych do tej pory kandydatów na urząd prezydenta Warszawy. Każdy z uczestników będzie miał za zadanie pokonać na wózku trasę od siedziby Fundacji (ul. Andersa 13) do bramy budynku stołecznego ratusza (Plac Bankowy 3/5) – stąd nazwa akcji „Z Integracji do Ratusza”.

- Wierzę, że u podstaw mądrego zarządzania miastem leży zrozumienie wartości prawdziwej integracji społecznej. A ta nie jest możliwa bez budowania przestrzeni przyjaznej dla wszystkich jej użytkowników – zaznacza Piotr Pawłowski. – Kilka lat temu kampanią „Więcej nas łączy niż dzieli” podkreślaliśmy, że potrzeby osób z niepełnosprawnością i reszty społeczeństwa są często bardzo podobne. Bariery takie jak: schody, kostka brukowa, nierówny chodnik, czy zbyt wysoki krawężnik mogą stać się kłopotliwymi przeszkodami zarówno dla osób poruszających się na wózkach, chodzących o kulach, niewidomych i niedowidzących, jak i seniorów, rodziców, czy kobiet na szpilkach – wyjaśnia prezes Fundacji Integracja.

Teoria i praktyka

Przejazd każdego z kandydatów zostanie poprzedzony krótką „częścią teoretyczną”, w trakcie której pracownicy Integracji poruszający się na wózkach przybliżą uczestnikowi akcji podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie korzystania z wózka. Będą im też towarzyszyć podczas drogi do Ratusza.

Nie tylko stolica

Integracja swoją główną siedzibę ma w Warszawie, dlatego do naszej akcji zaprosiliśmy kandydatów ubiegających o stanowisko prezydenta stolicy. Jednak dostępność to sprawa, która powinna leżeć na sercu wszystkim sprawującym władzę w samorządach. Dlatego zachęcamy naszych Czytelników, by organizowali podobne akcje w swoich miejscowościach i zapraszali do nich kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Dajcie nam znać o efektach Waszych działań!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • paranoja
  obywatel
  16.09.2018, 20:20
  to pewnie będzie tak jak z posłem Plurą z PO, jak się dostał do koryta to robił wszystko ,żeby tylko zabrać ON jak najwięcej a jego postulatem było zabranie inwalidom 1i2 grupy 7-mio godzinnego dnia pracy bo stwierdził ,że mają pracować po 8 godz jak chcą być traktowani jak pełnosprawni ,tak panie pośle nie wszyscy mają taką pracę jak pan ,gdzie płacą tylko za obecność w pracy lub nawet nie ,przez tyle kadencji pan nie zrobił kompletnie nic dla ON wręcz przeciwnie
  odpowiedz na komentarz
 • k
  k
  15.09.2018, 22:28
  Czy wy ludzie myślicie trochę nie wszyscy są osobami niepełnosprawnymi na wózkach a mają ciężko w życiu.
  odpowiedz na komentarz
 • Prośba do łodzian
  Marek Król
  14.09.2018, 18:47
  Z mojego /inwalidzkiego/ punktu widzenia,w Łodzi jest gorzej...
  odpowiedz na komentarz
 • To się sprawdza
  Fundacja Wózkowicze
  14.09.2018, 17:42
  Takie pomysły się sprawdzają. To nie nowość bo także my jako fundacja i portal wózkowicze organizowaliśmy taką akcję 4 lata temu (tutaj można zobaczyć efekt http://wozkowicze.pl/aktualnosci-wydarzenia/wydarzenia/95-kandydaci-na-prezyde nta-usiedli-na-wozki) To naprawdę działa, trochę inne spojrzenie jest na nas w urzędzie miasta. Przede wszystkim włodarze kojarzą że wózkowicze są i żyją w mieście.
  odpowiedz na komentarz
 • Nowy kabaret
  Anna
  14.09.2018, 14:56
  kabaret "Żenada"
  odpowiedz na komentarz
 • JKM na wózku?
  M
  14.09.2018, 11:58
  Pamiętacie, że jak jeszcze był w PE, media rozpisywały się, że skręcił kostkę (bo nie chciał przejechać na motorze jakiejś kobiety) i musiał jeździć na takim elektrycznym wózku przez jakiś czas? Nawet był wtedy u Olejnik, tyle że chyba już o kulach.
  odpowiedz na komentarz
 • Ludzie na ulicy się zdziwią
  cc
  14.09.2018, 10:47
  Ciekawe czy będą jacyś gapie. Sam widok tego maratonu na wózkach pewnie przyciągnie widzów.
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie o czas akcji
  Ul
  13.09.2018, 22:05
  W jakich godzinach to się będzie dziać, żebyśmy wiedzieli Kiedy będzie transmisja? PS. Czy będzie można przyjść popatrzeć pod bramę ratusza? Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Dokończ zdanie: W miejscu pracy czuję się dyskryminowana/-y finansowo (płacowo) ze względu na...

Biuletyn

Wspierają nas