Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozwiąż Test Integracji! Sprawdź się!

20.09.2018
Autor: Integracja
Na środku grafiki jest napis Test Integracji, wokół znajduje się sześć obrazków z publikacji savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością

15 lat temu wystartował prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji portal Niepelnosprawni.pl. To największy i najbardziej popularny serwis informacyjny w Polsce, poruszający tematykę niepełnosprawności. Z okazji jubileuszu redakcja przygotowała Test Integracji – internetowy quiz, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat niepełnosprawności.

Test Integracji, czyli 15 pytań na 15-lecie

Z okazji jubileuszu portalu, redakcja przygotowała Test Integracji – internetowy quiz wiedzy na temat niepełnosprawności. Na stronie TestIntegracji.pl można sprawdzić swoją wiedzę o niepełnosprawności. „Co uprawnia do parkowania na kopercie?”, „Czy do osoby niewidomej wypada powiedzieć do widzenia?”, „Czy pozwolić dziecku na zabawę z psem-przewodnikiem osoby niewidomej?” – to tylko kilka pytań, na które trafimy, rozwiązując Test.

Test został przygotowany w dwóch wersjach: dla dzieci i dorosłych. W każdym z nich znalazło się po 15 pytań na temat różnych obszarów życia: pracy, sportu, zasad właściwego zachowania się w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością. Do jego rozwiązania i podzielenia się swoim wynikiem w mediach społecznościowych zostały zaproszone m.in. znane postaci polskiego show businessu zaprzyjaźnione z Integracją.

Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki przystępnej formie, Test Integracji będzie przyczynkiem do refleksji i zdobycia przydatnych informacji na temat niepełnosprawności i dostępności.

Z okazji jubileuszu 15-lecia zmieniło się także logo portalu. Zaprojektowali je (pro bono!) graficy z Leo Burnett – czołowej agencji reklamowej. W nowym logu portalu podkreślony jest szczególnie fragment „pełno”, który wraz z wyrywającymi się z kwadratu radosnymi „jeźdźcami” symbolizuje pełnię życia – możliwości, szanse, nadzieję.

15 lat temu...

2003 rok. Na ekrany kin wchodzi film „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, na muzycznych listach przebojów króluje rosyjski duet Tatu z piosenką „Nas ne dogonyat”, a Grzegorz Piechna zostaje królem strzelców piłkarskiej Ekstraklasy. Jest to też jednak Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych i to wtedy właśnie startuje portal Niepelnosprawni.pl – internetowe rozwinięcie drukowanego od 1994 roku magazynu „Integracja”.

- Portal Niepelnosprawni.pl narodził się z potrzeby Czytelników magazynu „Integracja”. Został wręcz przez nich... sprowokowany – wspomina początki serwisu Piotr Pawłowski, jego redaktor naczelny i prezes Integracji. – Zasięg drukowanego wydawnictwa siłą rzeczy jest ograniczony. W którymś momencie oczywistym więc stało się dla nas, że trzeba wykorzystać możliwości związane z internetem i stworzyć serwis, który będzie kopalnią wiedzy, kopalnią informacji z różnych dziedzin dotyczących niepełnosprawności – dodaje.

Liczby pokazują, że ten cel udało się osiągnąć. Dziś Niepelnosprawni.pl to największy w kraju portal zajmujący się tematyką niepełnosprawności. Ma ponad 300 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie. Każdego dnia dostarcza wiadomości z kraju i ze świata, prezentuje artykuły i porady z zakresu prawa, systemu orzekania, aktualnych ulg i uprawnień dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. W ciągu miesiąca na portalu ukazuje się ok. 300 artykułów i ogłoszeń. Portal od początku ma charakter doradczo-informacyjny. Nie od dziś wiadomo przecież, że polskie prawo nie należy do najbardziej przyjaznych. Dlatego twórcy portalu starają się umiejętnie porządkować ten chaos, by czynić życie z niepełnosprawnością choć trochę łatwiejszym.


Partnerzy Integracji: Interdyscyplinarne Studia Nad Niepełnosprawnością (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej), Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Orange Polska

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Gratulacje
  Renata
  21.09.2018, 16:12
  Z okazji 15-lecia przesyłam gratulacje. Bardzo chętnie czytam Państwa portal informacyjny, a szczególnie newslettery. Bardzo często informacje przez Państwa podawane wyprzedzają publikacje na portalach PCPRów z Zespołami ds Orzekania o Niepełnosprawności, co pozwala przygotować się merytorycznie i informacyjnie do kolejnych zmian w tym zakresie, jak również bronić własnych interesów przez środowisko osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że będziemy spotykać się przez dalsze 115 lat :-)
  odpowiedz na komentarz
 • Gratulacje
  Józef Patkiewicz
  20.09.2018, 20:10
  Gratulacje z okazji Jubileuszu 15 lecia Portalu. Wykorzystujemy informacje z Portalu w szkoleniach osób niepełnosprawnych. Życzymy dalszych efektywnych lat działalności. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Wojewódzki we Wrocławiu
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas