Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z Integracji do Ratusza! Kandydaci na prezydenta Warszawy usiądą na wózkach!

21.09.2018
Autor: Fundacja Integracja, fot. M. Różański
kobieta ubrana na czarno porusza się na wózku po chodniku na warszawskim Muranowie

W najbliższy poniedziałek, 24 września 2018 r., kandydaci na prezydenta Warszawy usiądą na wózkach, aby przekonać się, jak wygląda poruszanie się po stolicy z perspektyw osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Swój udział w akcji zapowiedzieli do tej pory (podajemy w kolejności alfabetycznej):

 • Sławomir Antonik,
 • Justyna Glusman,
 • Piotr Ikonowicz,
 • Andrzej Rozenek,
 • Jakub Stefaniak,
 • Jan Śpiewak,
 • Rafał Trzaskowski.

Zwrócenie uwagi kandydata

Akcja „Z Integracji do Ratusza” rozpocznie się 24 września o godz. 10 i potrwa do około godz. 16.30. W tym czasie kandydaci spotkają się z prezesem Integracji Piotrem Pawłowskim i innymi przedstawicielami Fundacji oraz będą próbowali pokonać na wózku trasę od siedziby Fundacji (ul. Andersa 13) do bram budynku stołecznego ratusza (plac Bankowy 3/5). Próba każdego z kandydatów będzie poprzedzona krótką „częścią teoretyczną”, w czasie której osoby na co dzień poruszające się na wózkach przekażą uczestnikom akcji podstawowe zasady bezpieczeństwa. Będą im też towarzyszyć podczas drogi do Ratusza. Godziny spotkań z poszczególnymi kandydatami zostały ustalone z ich sztabami wyborczymi.

- Wierzę, że u podstaw mądrego zarządzania miastem leży zrozumienie wartości prawdziwej integracji społecznej. A ta nie jest możliwa bez budowania przestrzeni przyjaznej dla wszystkich jej użytkowników – mówi Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja. – Kilka lat temu kampanią „Więcej nas łączy, niż dzieli” podkreślaliśmy, że potrzeby osób z niepełnosprawnością i reszty społeczeństwa są często bardzo podobne. Bariery takie jak schody, kostka brukowa, nierówny chodnik czy zbyt wysoki krawężnik mogą stać się kłopotliwymi przeszkodami zarówno dla osób poruszających się na wózkach, chodzących o kulach, niewidomych i niedowidzących, jak i seniorów, rodziców czy kobiet na szpilkach – wyjaśnia Piotr Pawłowski.

Pytany o cel akcji, prezes Integracji podkreśla, że chodzi w niej przede wszystkim o zwrócenie uwagi przyszłego prezydenta Warszawy na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i poznanie ich pomysłu na stolicę dostępną dla wszystkich, niezależnie od wieku i stopnia sprawności fizycznej czy intelektualnej.

Cała akcja będzie oczywiście relacjonowana na portalu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • do art
  niepełnosprawna
  26.09.2018, 14:08
  Usiądą na wózek, któryś to już raz w programie wyborczym ten trik. Nie odda to prawdziwych doznań osoby ciężko przynależnej do wózka. Tak piszę, gdyż ogromną jest różnicą umieć na chwilę wstać z wózka na kilka sekund, a nie umieć, nie móc -nic a nic.
  odpowiedz na komentarz
 • ulica Iłżecka
  ziara
  25.09.2018, 06:34
  OSOBY, które chcą sprawdzić " dostępność Stolicy dla wszystkich" zapraszam na ulicę Iłżecką w Warszawie. Ulicą tą trudno przejechać osobie w pełni sprawnej. a co mają zrobić osoby z niepełnosprawnościami, którzy chcą dojechać do swojej działki w ROD "Owoc". Od ul. Żwirki i Wigury nie ma parkingu.
  odpowiedz na komentarz
 • A pozostali
  Ajkmipj
  21.09.2018, 21:48
  Czy Janusz Korwin-Mikke i Patryk Jaki też zapowiedzieli przyjście?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas