Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odliczenie od podatku dojazdu na pobyt wypoczynkowy

20.10.2018
Autor: R.

W tym sezonie wyjechałem jako opiekun z osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, jeżdżącą na wózku inwalidzkim, do miejscowości letniskowej, gdzie nie dojeżdża kolej, a jeździ jedynie autobus i to dwa razy na dobę (nieprzystosowany, ze stopniami). Transport był tylko w jedną stronę (w drugą odbył się we własnym zakresie, samochodem od rodziny). Pojazdem był bus, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, z firmy zajmującej się takimi przewozami. Otrzymałem od niej imienną fakturę za tę usługę. Czy w 2019 r. będę mógł odliczyć tę fakturę od dochodu swojego, jako opiekuna, bądź od dochodu osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym?

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 15a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym.

Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej linii komunikacyjnej, liniach komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej.

Wydaje się, iż każdy transport mieszczący się ww. definicji powinien umożliwić osobie niepełnosprawnej odliczenie takiego dojazdu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Warto jednak jeszcze skorzystać z infolinii podatkowej Ministerstwa Finansów:

Krajowa Informacja Podatkowa – czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 – infolinia: z tel. stac.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas