Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z rentą uczniowską po podwyżce renty socjalnej?

25.09.2018
Autor: Beata Dążbłaż, fot. A. Witecka
Banknoty z leżącą na nich zamkniętą kłódką

1 września 2018 r. weszły w życie nowe przepisy, z mocą obowiązującą od 1 czerwca br., które zrównały kwotę renty socjalnej z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Oba te świadczenia wynoszą obecnie 1029,80 zł brutto. Pojawiły się pytania od Czytelników, co z rentą uczniowską, wciąż pobieraną przez wiele osób z niepełnosprawnością?

Rentę uczniowską, jak informuje nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), pobiera w Polsce 11 tys. osób. Była ona przyznawana:

 • uczniom szkół ponadpodstawowych,
 • studentom szkół wyższych i uczestnikom studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej,

– jeżeli stali się całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolni do pracy w czasie uczęszczania do szkoły lub odbywania studiów.

Podstawa prawna to art. 63 ust. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U. Nr 40, poz. 267 ze zm.). Przepisy te obowiązywały do 31 grudnia 1998 r.

Renta z dodatkiem

Obecne przepisy ustawy emerytalnej nie przewidują możliwości uzyskania prawa do renty uczniowskiej.

„Z mocy art. 180 ustawy emerytalnej osoby uprawnione w dniu 1 stycznia 1999 r. do renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty uczniowskiej) zachowały uprawnienia do tej renty na zasadach obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy emerytalnej” – informuje nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Podwyżka renty socjalnej nie obejmuje renty uczniowskiej. Dlaczego?

- Renty uczniowskie są świadczeniami wypłacanymi w wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, tj. w kwocie 1029,80 zł – mówi rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. – Renty te podlegają corocznie waloryzacji na zasadach określonych w ustawie emerytalnej. Renty uczniowskie wypłacane są w jednej kwocie.

„Osobie uprawnionej do renty uczniowskiej, która ma orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Od 1 marca 2018 r. kwota dodatku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł” – podkreśla biuro prasowe MRPiPS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • renta
  GM
  28.09.2018, 11:16
  Ideą podwyżki renty socjalnej było zrównanie jej wysokości z wysokością najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta uczniowska spełnia to kryterium, zatem pytanie co z podwyżką renty uczniowskiej vel szkolnej jest tu nie na miejscu. Nie ma bowiem przesłanek, by podwyższyć ją na podstawie jakiegoś nadzwyczajnego przepisu. Proponuję cierpliwie poczekać na waloryzację. Natomiast warto się zastanowić jaka jest podstawa prawna dla tych rent uczniowskich, skoro się już ich nie przyznaje. A zatem Ci, którzy je otrzymują nie są już ani uczniami, ani studentami...?
  odpowiedz na komentarz
 • mam znajomą na rencie uczniowskiej
  Dobre :D
  25.09.2018, 21:13
  Odchowała dwójkę dzieci, od wielu lat codziennie zasuwa w polu i w swoim sporym ogródku, oraz przy remoncie domu, ale do pracy zbyt chora ;).
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas