Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowy wymiar pracy zdalnej: robot w kawiarni sterowany z domu

27.09.2018
Autor: Angela Greniuk, fot. pixabay.com
Źródło: kopalniawiedzy.pl
oko robota, ze srebrną źrenicą

Roboty wyposażone w kamery i mikrofony, którymi zdalnie sterują osoby ze znaczną niepełnosprawnością, będą obsługiwały klientów w kawiarni w Tokio. Przedsięwzięcie ma na celu zachęcenie firm do zatrudniania osób, które mają problem z wyjściem z domu.

Roboty OriHime-D to androidy, mierzące 120 cm, ważące ok. 20 kg. Będą pracować testowo w kawiarni od 26 listopada do 7 grudnia. To przykład pracy zdalnej osób ze znaczną niepełnosprawnością, które dzięki wbudowanym w roboty kamerom i mikrofonom – mają kontrolę nad otoczeniem w miejscu pracy, przyjmowaniem i wydawaniem zamówień.

Za ideą takiej formy aktywizacji zawodowej i produkcją robotów dla osób z niepełnosprawnością stoi firma Ory Lab. Jeden z pomysłodawców, Masatane Muto ma stwardnienie zanikowe boczne, zaś szef przedsiębiorstwa – Kentaro Yoshifuji w młodości przeszedł chorobę, powstałą w wyniku stresu, był odizolowany od rówieśników. Jako dorosły studiował robotykę, chcąc opracować system porozumiewania się ludzi za pośrednictwem robotów.

Do zobaczenia na igrzyskach

Jeśli eksperyment się powiedzie, firma Ory Lab chce, by jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w 2020 roku w kawiarni na stałe pracowały roboty i osoby z niepełnosprawnością.

Futurystyczny pomysł zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami za pośrednictwem robotów został zainspirowany obecnymi japońskimi urządzeniami, które wysyłane są do szkoły w przypadku, gdy uczniowie nie mogą samodzielnie przyjść na lekcje.

Więcej przeczytasz w serwisie kopalniawiedzy.pl.

Komentarz

  • czy to będzie za mojego życia?
    oczekująca lepszego życia
    18.10.2018, 18:37
    Upłynie jeszcze wiele lat, zanim do Polski dotrą tego typu nowinki techniczne. Nasze myślenie niewiele się zmieniło od czasów Boryny, więc na pozytywne zmiany przyjdzie jeszcze poczekać.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas