Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zostań modelką. Trwa projekt modowy specjalnie dla dziewczyn z niepełnosprawnościami

01.10.2018
Autor: inf. pras., jw, ag, fot. Monomoda
Młoda kobieta stoi na jednej nodze o kulach na tle fotograficznej lampy i szarego tła

„MONOMODA – żurnal internetowy” to projekt Małgorzaty Załeckiej, którego celem jest budowanie społecznej akceptacji i udowodnienie, że kobiety z różną niepełnosprawnością są piękne i atrakcyjne.

Projekt „MONOMODA – żurnal internetowy” wychodzi naprzeciw stereotypowemu postrzeganiu kobiet z niepełnosprawnością i skupia się na podkreśleniu piękna kobiety, nie na niepełnosprawności.

Korzystając ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w kategorii innowacji społecznych, Małgorzata Załecka stworzyła interesujący projekt.

- Innowacje to naprawianie świata w sposób sprawny, efektywny i efektowny. Chodzi po prostu o poszukiwanie jeszcze lepszych, nowatorskich rozwiązań, odpowiadających na potrzeby społeczne, na choćby mały wycinek rzeczywistości. Projekt ma na celu budowanie społecznej akceptacji osób niepełnosprawnych, pokazywanie ich w codziennym życiu w atrakcyjnych odsłonach – mówi autorka projektu, Małgorzata Załecka.

Moda jako element autoekspresji

Podczas projektu stylista przede wszystkim rozmawia z uczestniczką. I stara się dopasować strój do jej urody, osobowości, zainteresowań, tak aby ubiór wyrażał charakter modelki.

Poprzez indywidualny dobór stroju z uwzględnieniem konkretnego rodzaju niepełnosprawności, stylistka podpowiada jak poczuć się atrakcyjnie i swobodnie.
W założeniu projektu chodzi o podkreślenie atutów kobiecego ciała oraz pokazaniu modelkom, że niepełnosprawność nie powinna wpływać na samoocenę, odbierać kobiecej charyzmy i atrakcyjności. Kluczem nie jest idealne ciało, a odnalezienie własnego stylu i kreowanie swego wizerunku.

Kobieta na wózku, ponad jej głową napis Monomoda

Stylizacja modelki

Stylista uczy uczestniczkę projektu jak strojem tuszować drobne niedoskonałości. Poprzez odpowiednie zastosowanie tkanin, deseni można wymodelować optycznie talię, wysmuklić sylwetkę, zmniejszyć nielubiane nierówności. Buty na płaskiej podeszwie często będą właściwsze ze względu na stabilność i bezpieczeństwo niż wysokie obcasy.
Ogromne znaczenie dla osób z niepełnosprawnością ma komfort. Ważne jest, aby ubrania były wygodne i łatwe do włożenia, np. zapięcie z przodu ułatwi zakładanie stroju, odpowiednia długość sukienki - swobodę jej noszenia.

W przypadku modelki na wózku nie bez znaczenia będzie długość rękawów, która powinna zapewnić komfort przy manewrowaniu. Dla odmiany, w tym przypadku zapięcie nie powinno być z tyłu, żeby nie uwierało, a na nogach przewrotnie - można mieć szpilki.

Autorka projektu preferuje sukienkę jako najbardziej charakterystyczny element damskiej garderoby. Sukienka nie tylko dodaje kobiecości, ale modeluje i podkreśla kobiece atuty.

I ty możesz zostać modelką!

Do udziału w projekcie zapraszane są dziewczyny z różnymi widocznymi niepełnosprawnościami fizycznymi: na wózkach, po amputacjach, niskiego wzrostu. Styliści projektu wspólnie z modelkami ustalają odpowiedni zestaw ubrań i dodatków, w którym uczestniczki poczują się dobrze i wygodnie, a przede wszystkim kobieco.
Projekt prowadzony jest z wielką kulturą, taktownie z wyczuciem i empatią. Kreacje są różnorodne, dają poczucie elegancji, dziewczęcości i lekkości. Inspirują i zachęcają do zwracania większej uwagi na swój wizerunek.

Autorzy strony cały czas poszukują nowych modelek, dlatego warto hashtagować swoje zdjęcia #monomoda – ten tag jest przeglądany przez stylistów projektu.

Wszystkie aktualne sesje oraz więcej informacji znajdziesz na stronie projektu Monomoda. Zajrzyj także na Facebooka i Instagram projektu!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Anna Kiryłło
  Kiryłło Anna
  17.12.2018, 14:04
  Dzień dobry. Czy prawie 17 latka, chorująca na MPD i choroby współistniejące, niskiego wzrostu (142cm wzrostu, rozmiar nogi 32 ), ma szansę zostać waszą modelką? Mama
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Janson-Szulc
  29.10.2018, 15:37
  Witam mam po operacji łokcia gdzie usunięto mi nowotwór zdeformowana rękę i spora Blizne czy takie osoby jak ja są brane pod uwagę?
  odpowiedz na komentarz
 • Super pomysł
  Renata Suchodolska
  29.10.2018, 15:20
  Cześć, jestem już dojżałą kobietą ponieważ mam 48 lat. Rok temu miałam wypadek, straciłam prawą rękę. Życie wywróciło mi się do góry nogami. Jeżeli jest taka możliwość to jestem zainteresowana takim projektem. Może pomógł by mi odnaleźć siebie.
  odpowiedz na komentarz
 • Piękna 21 latka z neuroboreliozą.
  Wikaalexaala
  28.10.2018, 15:02
  Choruję na neuroboreliozę, chodzę o kulach, bo choroba zniszczyła mi stawy i układ nerwowy. Mam 43 kg, wymiary 83-67-85, 156 cm. Jestem ładna, moim marzeniem jest być modelką.
  odpowiedz na komentarz
 • Wiola
  Wiola Czajkowska
  27.10.2018, 19:48
  Witam,super pomysł z miłą chęcią wezmę udział w Państwa projekcie. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Jestem na tak :)
  MK
  27.10.2018, 12:40
  Jestem osoba niepełnospraena i od 15 lat poruszam sie na wózku. Ciekawa jestem czy by mi się udało spróbować wziąć w tym programie udział. Jeśli tak proszę o kontakt @. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.
  odpowiedz na komentarz
 • jestem zainteresowana projektem i czynnym udziałem
  Małgorzata Witkowska
  27.10.2018, 11:21
  Małgorzata jestem kobietą z niepełnosprawnością od urodzenia. Każdy dzień to nowe wyzwanie i przełamywanie schematów społecznych.
  odpowiedz na komentarz
 • (nie) dokonała Ania...
  Ania
  24.10.2018, 11:58
  Mam 25 lat, od urodzenia niepełnosprawna... Mam kifoskolioze widoczna oraz bielactwo. Chętnie wezmę udział w waszym projekcie.
  odpowiedz na komentarz
 • Zgłoszenie do projektu
  Emilia Dziekan
  23.10.2018, 16:01
  Emilia Dziekan 25 lat Jestem osoba niepełnosprawną od urodzenia. Z miła chęcią opowiem więcej Państwu o sobie moj meil 576 161 303 https://m.facebook.com/profile.php?id=100001206673833&ref=content_filter Raz w życiu chciałam się poczuć jak księżniczka. Zawsze muszę skracać lub podwijac ubrania. Rękę prawą mam krótsza od lewej.
  odpowiedz na komentarz
 • Jestem zainteresowana tym projektem
  Emilia
  22.10.2018, 18:08
  Witam serdecznie urodziłam się bez prawej dłoni i jeśli jest możliwość chętnie wzięłabym udział w tym projekcie :)
  odpowiedz na komentarz
 • Alicja Łabuzińska - Witam , jestem zainteresowana tym projektem . Z chęcią wzięłabym w nim udział
  Alicja Łabuzińska
  19.10.2018, 13:36
  Jestem osobą niepełnosprawną , mam skrzywienie kręgosłupa i chodzę o kulach . Ale mogę też pozować bez kul . Czy taka osoba spełnia wasze kryteria ?
  odpowiedz na komentarz
 • Opinia
  Paulina
  18.10.2018, 00:22
  Witam, pomysł bardzo fajny sama choruje i jestem osobą niepełnosprawna i dziękuje za taki pomysł 😁 wiele ludzi traktuje osoby niepełnosprawne jakby były jakieś inne a My jesteśmy jak wszyscy tylko los nam sprawił pewne trudność życiowe jak niepełnosprawność..
  odpowiedz na komentarz
 • Sesja
  Aleksandra
  16.10.2018, 22:00
  Czy można prosić o informację dotyczące sesji 17letniej dziewczyny bez prawej nogi?
  odpowiedz na komentarz
 • Modelka
  Patrycja
  09.10.2018, 16:27
  Czy ja też mam szansę zostać modelkom?
  odpowiedz na komentarz
 • Czy dzieci też mogą uczestniczyć? Córeczka ma 9 lat. Jest po amputacji prawego przedramienia
  Agnieszka Dydersks
  05.10.2018, 21:17
  Agnieszka
  odpowiedz na komentarz
 • Modelka dziewczynka
  Agnieszka Czaja
  05.10.2018, 08:20
  Mam pytanie czy dzieci też mogą uczestniczyc. Córka ma 8 lat urodziła się beZ dloni
  odpowiedz na komentarz
 • Extra pomysł
  Tokarska
  05.10.2018, 00:19
  Super extra pomysł
  odpowiedz na komentarz
 • opinia
  Renia
  04.10.2018, 20:14
  Bardzo fajny projekt
  odpowiedz na komentarz
 • super pomysł
  Adria Szost
  02.10.2018, 20:30
  Super pomysł, i z niego skorzystam, pozdrawiam mail wysłany
  odpowiedz na komentarz
 • Cudo
  Kkeessiii
  02.10.2018, 18:55
  Beta wyglądasz jak milion dolarów 😍 petarda
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas