Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zostań modelką. Trwa projekt modowy specjalnie dla dziewczyn z niepełnosprawnościami

01.10.2018
Autor: inf. pras., jw, ag, fot. Monomoda
Młoda kobieta stoi na jednej nodze o kulach na tle fotograficznej lampy i szarego tła

„MONOMODA – żurnal internetowy” to projekt Małgorzaty Załeckiej, którego celem jest budowanie społecznej akceptacji i udowodnienie, że kobiety z różną niepełnosprawnością są piękne i atrakcyjne.

Projekt „MONOMODA – żurnal internetowy” wychodzi naprzeciw stereotypowemu postrzeganiu kobiet z niepełnosprawnością i skupia się na podkreśleniu piękna kobiety, nie na niepełnosprawności.

Korzystając ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w kategorii innowacji społecznych, Małgorzata Załecka stworzyła interesujący projekt.

- Innowacje to naprawianie świata w sposób sprawny, efektywny i efektowny. Chodzi po prostu o poszukiwanie jeszcze lepszych, nowatorskich rozwiązań, odpowiadających na potrzeby społeczne, na choćby mały wycinek rzeczywistości. Projekt ma na celu budowanie społecznej akceptacji osób niepełnosprawnych, pokazywanie ich w codziennym życiu w atrakcyjnych odsłonach – mówi autorka projektu, Małgorzata Załecka.

Moda jako element autoekspresji

Podczas projektu stylista przede wszystkim rozmawia z uczestniczką. I stara się dopasować strój do jej urody, osobowości, zainteresowań, tak aby ubiór wyrażał charakter modelki.

Poprzez indywidualny dobór stroju z uwzględnieniem konkretnego rodzaju niepełnosprawności, stylistka podpowiada jak poczuć się atrakcyjnie i swobodnie.
W założeniu projektu chodzi o podkreślenie atutów kobiecego ciała oraz pokazaniu modelkom, że niepełnosprawność nie powinna wpływać na samoocenę, odbierać kobiecej charyzmy i atrakcyjności. Kluczem nie jest idealne ciało, a odnalezienie własnego stylu i kreowanie swego wizerunku.

Kobieta na wózku, ponad jej głową napis Monomoda

Stylizacja modelki

Stylista uczy uczestniczkę projektu jak strojem tuszować drobne niedoskonałości. Poprzez odpowiednie zastosowanie tkanin, deseni można wymodelować optycznie talię, wysmuklić sylwetkę, zmniejszyć nielubiane nierówności. Buty na płaskiej podeszwie często będą właściwsze ze względu na stabilność i bezpieczeństwo niż wysokie obcasy.
Ogromne znaczenie dla osób z niepełnosprawnością ma komfort. Ważne jest, aby ubrania były wygodne i łatwe do włożenia, np. zapięcie z przodu ułatwi zakładanie stroju, odpowiednia długość sukienki - swobodę jej noszenia.

W przypadku modelki na wózku nie bez znaczenia będzie długość rękawów, która powinna zapewnić komfort przy manewrowaniu. Dla odmiany, w tym przypadku zapięcie nie powinno być z tyłu, żeby nie uwierało, a na nogach przewrotnie - można mieć szpilki.

Autorka projektu preferuje sukienkę jako najbardziej charakterystyczny element damskiej garderoby. Sukienka nie tylko dodaje kobiecości, ale modeluje i podkreśla kobiece atuty.

I ty możesz zostać modelką!

Do udziału w projekcie zapraszane są dziewczyny z różnymi widocznymi niepełnosprawnościami fizycznymi: na wózkach, po amputacjach, niskiego wzrostu. Styliści projektu wspólnie z modelkami ustalają odpowiedni zestaw ubrań i dodatków, w którym uczestniczki poczują się dobrze i wygodnie, a przede wszystkim kobieco.
Projekt prowadzony jest z wielką kulturą, taktownie z wyczuciem i empatią. Kreacje są różnorodne, dają poczucie elegancji, dziewczęcości i lekkości. Inspirują i zachęcają do zwracania większej uwagi na swój wizerunek.

Autorzy strony cały czas poszukują nowych modelek, dlatego warto hashtagować swoje zdjęcia #monomoda – ten tag jest przeglądany przez stylistów projektu.

Wszystkie aktualne sesje oraz więcej informacji znajdziesz na stronie projektu Monomoda. Zajrzyj także na Facebooka i Instagram projektu!

Komentarz

  • Cudo
    Kkeessiii
    02.10.2018, 18:55
    Beta wyglądasz jak milion dolarów 😍 petarda

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas