Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wybory bez barier 2018: głosowanie poza miejscem zamieszkania

04.10.2018
Autor: Mateusz Różański
Źródło: KBW
Grafika przedstawia dwa drzewa

Do naszej redakcji trafiają pytania o to, czy można głosować w wyborach samorządowych będąc poza swoim okręgiem wyborczym. O rozwianie wątpliwości poprosiliśmy Krajowe Biuro Wyborcze (KBW).

Gdzie można głosować?

Jak informuje nas rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego, Wojciech Dąbrówka, zgodnie z Kodeksem wyborczym, wyborca może głosować tam, gdzie jest wpisany do rejestru wyborców, a o prawie do głosowania decyduje miejsce zamieszkania, a nie miejsce zameldowania.

W wyborach samorządowych nie obowiązuje jednak zaświadczenie o prawie do głosowania, które w przypadku innych wyborów i referendów pozwala na oddanie głosu w dowolnym lokalu wyborczym.

Jedne wybory, kilka głosowań

W wypadku wyborów samorządowych sytuacja jest też o tyle inna, że w ramach jednego głosowania oddajemy głos na naszych reprezentantów na różnych szczeblach władzy samorządowej.

- Jeśli wyborca niepełnosprawny w dniu głosowania będzie przebywał np. w szpitalu albo domu pomocy społecznej na terenie swojej gminy, będzie mógł zagłosować we wszystkich wyborach – tłumaczy Wojciech Dąbrówka. – Jeśli w tych samych okolicznościach będzie przebywał na terenie swojego województwa, ale poza swoją gminą, zagłosuje w wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa. A jeśli będzie przebywał na terenie swojego województwa, lecz poza swoim powiatem, zagłosuje tylko w wyborach do sejmiku województwa.

Kto nie odda głosu?

Ze wglądu na charakter wyborów samorządowych może dojść do sytuacji, że wyborca nie będzie mógł oddać głosu, np. jeśli w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem stałego zamieszkania.

- Dotyczy to m.in. osób przebywających w sanatoriach, oddelegowanych do pracy w innym regionie czy przebywających za granicą, w tym także w ramach misji wojskowej – wyjaśnia Rzecznik KBW. – Jeśli takie osoby w dniu głosowania nie będą miały możliwości przyjechać do tej gminy, która jest ich stałym miejscem zamieszkania i w której rejestrze wyborców są ujęci, niestety nie zagłosują. O czynnym prawie wyborczym decyduje bowiem stałe miejsce zamieszkania.

Kiedy można się dopisać do rejestru wyborców?

Jeżeli wyborca mieszka na obszarze gminy, ale nie jest tam zameldowany na pobyt stały, może zostać wpisany do rejestru wyborców. Musi tylko złożyć pisemny wniosek w tej sprawie w urzędzie gminy, na terenie której stale mieszka lub przebywa i gdzie chce oddać swój głos. Kiedy powinien to zrobić?

- Nie ma terminu granicznego na złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców – informuje Wojciech Dąbrówka. – Jedno jest pewne: nie można z tym czekać do ostatniej chwili, bo wójt, burmistrz, prezydent musi mieć co najmniej 3 dni na weryfikację prawdziwości danych podanych we wniosku i wydanie decyzji administracyjnej. Składanie wniosku we wtorek przed wyborami też nie jest dobrym pomysłem, gdyż wnioskodawca może się pozbawić ewentualnej ścieżki odwoławczej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • wybory
    synek
    12.10.2018, 23:00
    Namawiam na udział w wyborach tak aby pokazać, że bierzemy czynny udział w życiu społecznym. Każdy głos się liczy, każdy głos jest ważny.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas