Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie żyje Piotr Pawłowski, prezes i założyciel Integracji

08.10.2018
Autor: Integracja
Czarno-białe zdjęcie Piotra Pawłowskiego

8 października 2018 r. odszedł Piotr Pawłowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja. Miał 52 lata. Przez ćwierć wieku działał na rzecz osób z niepełnosprawnością, pozostawił po sobie ogromny dorobek, ale także... niemogących się pogodzić z Jego odejściem Żonę, Rodziców, Rodzinę, Współpracowników i szerokie grono Przyjaciół.

Nikt nie może uwierzyć, że o Piotrze Pawłowskim trzeba już mówić „był”. Że nie będzie kolejnych wspólnych spotkań, wymyślania kolejnych działań. Choć po niefortunnym skoku do wody od 36 lat poruszał się na wózku, był wulkanem energii, którą dosłownie zarażał innych. Pomysłów zawsze było więcej niż czasu na ich realizowanie.

Był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, a także doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Od 25 lat był aktywnym dziennikarzem, działaczem społecznym, pracującym na rzecz likwidacji barier mentalnych społeczeństwa, architektonicznych, cyfrowych i prawnych. Był ambasadorem przemian społecznych w naszym kraju, twórcą i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja.

Stworzył i prowadził największą w kraju platformę informacyjną dla środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami, na którą składają się: magazyn „Integracja”, portal Niepelnosprawni.pl, a przez 20 lat także program TV „Misja Integracja”.

Działał na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, poprzez unikatowy serwis rekrutacyjny Sprawniwpracy.com, który zrekrutował już ponad 3 tys. pracowników z różnymi niepełnosprawnościami. Był twórcą sieci Centrów Integracja, w których wsparcie otrzymuje ok. 8 tys. osób rocznie.

Stworzył program „Polska bez barier”, w ramach którego powstały liczne konferencje, publikacje, a także wzrosła dostępność architektoniczna wielu polskich miast. Dostępne obiekty i serwisy internetowe otrzymują od lat certyfikaty „Obiekt bez barier”, „Serwis bez barier” i „Obsługa bez barier”.

Wymyślił i organizował konkursy, m.in.: „Człowiek bez barier” i „Lider Dostępności”, oraz wydarzenia, jak Wielka Gala Integracji – najszersze w Polsce spotkanie osób z niepełnosprawnością podsumowujące rok działań na ich rzecz.

Zainicjował liczne, wielokrotnie nagradzane kampanii społeczne, m.in.: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej?”, „Nie chcę być strażakiem”.

Tworzył projekty edukacyjne, m.in. „Wrażliwość na niepełnosprawność”, „Architektura bez barier”, „Razem w naszej szkole”.

Piotr Pawłowski był także wiceprezesem Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością; członkiem Kapituły Nagrody „Dla Dobra Wspólnego” przy Prezydencie RP; członkiem Kapituły ds. Dostępności w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa; przewodniczącym Rady Ekspertów ds. osób o ograniczonej możliwości poruszania się przy Prezesie Urzędu Transportu Kolejowego; członkiem Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy; doradcą Rzecznika Praw Dziecka; stypendystą Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; Nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego; Nagrodę Totus; Medal Rzecznika Praw Obywatelskich; Medal Rzecznika Praw Dziecka; Medal Komisji Edukacji Narodowej; Medal Polskiej Akademii Nauk; Medal Kopernika Związku Banków Polskich; Wektor 2015 – Nagroda Pracodawców RP; tytuł „Społecznika Roku 2015”; był Honorowym Obywatelem Miasta Gdyni.

Non omnis moriar...

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • " Zdązyć z Pomocą " FUNDACJI DZIECIOM " - SZLACHETNA PACZKA !
  Eugeniusz Poczynajło
  17.10.2018, 06:28
  Można odejść na zawsze , by stale b y ć b l i s k o " Z wyrazami Szacunku bliskim , których nam brakuje ! Ks. Jan Twardowski )
  odpowiedz na komentarz
 • Ola
  Ola
  16.10.2018, 09:32
  Dziękuję
  odpowiedz na komentarz
 • Podziękowanie.
  Elżbieta.J.
  14.10.2018, 13:14
  Nie znałam Pana osobiście niestety,ale dziękuję za to co Pan robił dla osób niepełnosprawnych,to wielka sprawa,wszyscy tak uważają, takich ludzi już nie ma....albo jest niewielu,osobiście znam kogoś takiego,...ale Pan był wyjątkowy....
  odpowiedz na komentarz
 • Wielka strata.
  Borzoi
  12.10.2018, 20:14
  Wielka strata. Prawdziwy przyjaciel osób sprawnych i niepełnosprawnych. Nie wiem czy znajdzie się ktoś kto mu dorówna chociaż w części jeśli chodzi o wrażliwości, uczciwości i pracowitość. Dziękuję za to co Pan zrobił dla wszystkich ludzi a zrobił Pan więcej niż całe zgraje polityków w tym kraju... Całemu stanowi osobowemu organizacji pożytku publicznego Integracja składam najszczersze wyrazy współczucia.
  odpowiedz na komentarz
 • Pożegnanie
  EBOB
  12.10.2018, 14:17
  Dziękuję za to co Pan zrobił dla ludzi dotkniętych kalectwem.Na zawsze zostanie Pan w moim sercu i pamięci.
  odpowiedz na komentarz
 • Wielki smutek :(
  Bogdan
  11.10.2018, 18:35
  Spoczywaj w spokoju, dziękujemy z wszystko co Pan zrobił dla niepełnosprawnych, zostanie Pan głęboko w naszych sercach. :(
  odpowiedz na komentarz
 • PAN PAWLOSKI REDATOR NACZELNY
  inwalida 1 grupy glodny
  11.10.2018, 15:05
  STARAL POMOC NIEPELNOSPRAWNYM i EMERYTA KAZAL PISAC ow/w POMIRZYL GO SAM PREMIER TUSK INNI WALCZYL LOS LUDZI OSZUKANYCH WYCHOWAL SWOJEJ INTEGRACJI POSLANKE I ROZMAWAL NIECH MU ZIEMIA BEDZIE LEKA I KIERUJE ZESPOLEM CO POMAGALI CIEŻKO CHORYM TAK SAMO ZROBIKA SZYDL O I NASTEPCA NIEWIDZĄ NIEPELNOSPRAWNYCH i LUDZI STARSZYCH PRZEZ 3 lRZADOW piS
  odpowiedz na komentarz
 • Szkoda zawsze ludzi o wielkim sercu
  opiekun matki
  10.10.2018, 19:23
  Chociaż nie wiele wiem o działalności faktycznej i dokonaniach ŚP Piotra Pawłowskiego to mając na względzie jego wypowiedzi publiczne i wynikającą z nich szczerą troskę o ON mogę napisać, że ludzi takich jak On zawsze brakuje na tym padole ilu by ich nie było, a dzisiaj... jednego z Nich mniej - szkoda, że tak wcześnie i że tak nagle. Niech Mu będzie ziemia lekką a Bóg pamięta jego zasługi dla społeczności i ma wzgląd na to przy sądzie ostatecznym.
  odpowiedz na komentarz
 • komentarz
  Renata
  10.10.2018, 13:30
  [*]
  odpowiedz na komentarz
 • Non omnis moriar
  jk79
  10.10.2018, 10:40
  Panie Piotrze, może Pan dziś spokojnie powiedzieć "Non omnis moriar",gdyż tego co Pan zrobił, dokonał i wszystkiego tego co Pan pomógł zrobić innym - Nie zapomnimy !!!
  odpowiedz na komentarz
 • wielki żal i smutek
  Maria
  09.10.2018, 20:24
  Pan Piotr Pawłowski zapisał się nam jako bardzo twórczy i pracowity człowiek , ze spokojem pokonujący wszystkie bariery. Wielki żal ,że tak szybko nas opuścił. Cześć Jego pamięci . pomorzanka
  odpowiedz na komentarz
 • Dziękujemy
  Wojtek
  09.10.2018, 18:54
  Takiej energii, entuzjazmu , radości życia powinnismy sobie życzyć ... Piotrze, dziękujemy za to , co zrobiłeś w swoim. niełatwym życiu .
  odpowiedz na komentarz
 • Artur
  Artur
  09.10.2018, 12:42
  Nie żyje wielki człowiek..człowiek, który zarażał wielką dobrocią serca...Panie Piotrze jeszcze się spotkamy, ale nie na tym świecie tylko w tym gdzie Pan jest...żal, smutek jest, ale i nadzieja że to co Pan zrobił dla osób niepełnosprawnych nie zostanie zaniedbane przez innych. A zrobił Pan więcej niż nie jeden Polityk w tym kraju...
  odpowiedz na komentarz
 • Wyrazy współczucia
  Grażyna Raszkowska
  09.10.2018, 12:37
  Proszę przyjąć najszczersze wyrazy współczucia. To wielka strata - miałam okazję poznać pana Piotra podczas audycji radiowej kilka lat temu.
  odpowiedz na komentarz
 • ...
  Bogumiła Czerniawska
  09.10.2018, 12:33
  Serdeczne wyrazy współczucia. Łączę się w bólu i z modlitwą z Żoną Pana Piotra, Rodziną i Państwem z ,,Integracji". Jak ostatnio widziałam się z Panem Piotrem rozstaliśmy się słowami ,,do zobaczenia". Do zobaczenia Panie Piotrze w lepszym świecie ,,bez barier"...
  odpowiedz na komentarz
 • Kondolencje, Pan Piotr wiele pomogl Osoba Niepelnosprawnym.
  Maria
  09.10.2018, 08:25
  Najszczersze wyrazy wspolczucia zonie i rodzinie. Pozostanie po Panu Piotrze wielka wartosciowa dla calej spolecznosci , sposcizna, ktora szczegolnie dla O z N daje wiele wskazan i sposobow na pokonywanie trudnosci dnia codziennego. Codziennie siadajac przed komputerem zaczynam od "Integracji" bowiem stanowi dla nie zrodlo nieustajacych potrzebnych informacji. Bardzo szkoda, ze TACY LUDZIE tez musza odchodzic.
  odpowiedz na komentarz
 • R.I.P.
  T.Kujawa
  09.10.2018, 07:27
  Odszedł wielki człowiek będzie nam niepołnosprawnym brak ciebie Piotrze.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak grom z jasnego nieba.
  Danuta Stolarska
  09.10.2018, 06:43
  Jestem w szoku. Jest mi niezmiernie przykro. Tak niesamowity prawdziwy człowiek. Wyrazy wspołczucia dla rodziny i Dla Was kochani.
  odpowiedz na komentarz
 • Żal
  Edzia
  08.10.2018, 23:36
  [*]😢😢😢😢
  odpowiedz na komentarz
 • Piotr Pawłowski
  HELENA stoch
  08.10.2018, 21:21
  Serdeczne wyrazy współczucia.Panie Piotrze ja tak chciałam się podzielic swoimi przejściami życiowymi, jak byłam niewolnicą przez tyle lat u mordercy a nie mogłam nic zrobić żeby gdiekolwiek cos zrobić i ostrzec bo bałam sieę nie tylko o siebie ale okazdego kto tu sie pojawiał i o rodzinę. Adziało się tu bardzo dużo różnych prestępstw i morderstwa. Teraz jest ku końcowi całe wyjasnienie.Miałam duże wsparcie od elity dziennikarskeji ludzi tu mieszkających i jeszcze dalej ci ludzie ze mną są, ale również policjai politycy bo posuwali się coraz wyżej.Teraz jest mi łatwiej bo przeszliśmy pzez to razem.Czekam teraz na zakończenie .On się boi spotkać ze mną w sądzie bo boi się pokazania jego twarzy publicznie.Znęcał się nademną psychiczzniei fizycznie , wsadzał do szpitala psychiatrycznego żeby mi nikt nie uwierzył a fizycznie bo miał taki kaprys. Narazie tyle opiszę pózniej bo jeszcze się to nieskonczyłoi.HelenaStoch. serdecznie wszystkich pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • Podziekowanie
  Maja
  08.10.2018, 20:39
  Za to ze byles...inspiracją do szukania tego, co najjasniesze. Czesc Twojej pamieci!
  odpowiedz na komentarz
 • Kondolencje
  Monika
  08.10.2018, 19:53
  Wyrazy współczucia dla rodziny, przyjaciół i współpracowników. Wielki człowiek...
  odpowiedz na komentarz
 • Smutek
  Iwona
  08.10.2018, 18:55
  Wyrazy współczucia dla rodziny i współpracowników
  odpowiedz na komentarz
 • Zdążyć...
  Elżbieta Stargard
  08.10.2018, 17:45
  Ogromna strata... ale przecież wszystko ponoć ma sens. Pomyślmy, co my możemy zrobić, żeby Piotr był z nas dumny... czego On nie zdążył zrobić... my możemy zdążyć zrobić...
  odpowiedz na komentarz
 • Wielka strata ! Piotrze Wielki smutek spoczywaj w pokoju,niech dobry Bóg przyjmie Cię do nieba.
  Teresa S.
  08.10.2018, 17:45
  Odszedł wieli człowiek przyjaciel niepełnosprawnych Piotrze niech dobry Bóg da Ci niebo !!!Spoczywaj w pokoju .
  odpowiedz na komentarz
 • Moje kondolencje
  Wojciech Kaniuka - portal OpinioLogia
  08.10.2018, 17:27
  To bardzo smutna wiadomość. Wszyscy mamy prawo różnić się, mieć swoje koncepcje i poglądy w kwestii rozwiązywania problemów oraz samego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Nie ulega jednak wątpliwości, że Piotr Pawłowski wykonał dla naszego środowiska gigantyczną pracę. Z pewnością udało mu się otworzyć wiele drzwi, które dotychczas były zamknięte. Cześć Jego pamięci.
  odpowiedz na komentarz
 • Non omnis moriar
  niepełnosprawna
  08.10.2018, 17:21
  Wyrazy serdecznego współczucia dla Rodziny i Przyjaciół .Taka śmierć zawsze boli. Pan Paweł był człowiekiem NIEZWYKŁYM .Takim od przełamywania barier . Szczerze Go podziwialiśmy .Spoczywaj w pokoju Panie Pawle.
  odpowiedz na komentarz
 • Pożegnanie
  Andrzej
  08.10.2018, 16:55
  Dziękuję Piotrze za wszystko. Spoczywaj w Panu.
  odpowiedz na komentarz
 • Wielka strata
  Wojtek
  08.10.2018, 16:48
  Takich ludzi jest najbardziej szkoda. Wielu w pełni sprawnych nie zrobiło 1/10 tego czego On dokonał. Ze względu na to co zrobił jest nie do zastąpienia. Wielja strata!
  odpowiedz na komentarz
 • smutne przykre
  [*]
  08.10.2018, 16:42
  Wyrazy współczucia dla Rodziny i bliskich, pocieszeniem może być jedynie to, że Pan Piotr już nie cierpi, zasłużył na lepsze życie, gdzieś w innym świecie.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego...
  bk
  08.10.2018, 16:23
  Gość za nas i dla nas zrobił diabelnie dużo... jestem mu za to wdzięczny...
  odpowiedz na komentarz
 • R.I.P. +++
  Antoni Ryszard Tarulewicz
  08.10.2018, 16:09
  Odszedł wspaniały i wartościowy człowiek. Teraz jest już w lepszej rzeczywistości. Wyrazy współczucia dla Jego rodziny. Niech odpoczywa w pokoju. Amen
  odpowiedz na komentarz
 • Kondolencje
  Andrzejewska Renia
  08.10.2018, 14:58
  Wyrazy współczucia dla jego najbliższej. Rodziny😢
  odpowiedz na komentarz
 • Inteligencja i mądrość
  Monika
  08.10.2018, 14:35
  Miałam okazje pracować z Piotrem, był ponadprzeciętnie inteligentny i kreatywny. Mógł i chciał tyle zmienić. Miał żyć jeszcze tyle lat, aby zrealizować mnóstwo planów. Ogromny smutek.
  odpowiedz na komentarz
 • Mariola
  Olejniczak Mariola
  08.10.2018, 13:40
  W chwili kiedy odchodzą takie osoby, świat traci prawdziwego Anioła! :(
  odpowiedz na komentarz
 • Odeszłes
  lesioand
  08.10.2018, 13:37
  Odszedłeś z tego świata jak dobry anioł
  odpowiedz na komentarz
 • SMUTNO
  Basia - Racibórz
  08.10.2018, 13:34
  Tak czułam sie jakbyś był moim doradcą, przyjacielem..... tak na wyciągnięcie ręki....... chociaż nigdy nie spotkałam Cię osobiście. A teraz już wiem , ze to już nie nastąpi i nie podziękuję Ci za Twoją obecność w moim życiu TU ....... Ale na pewno spotkamy się TAM i wtedy Ci podziękuję :) Do zobaczenia .... kiedyś......
  odpowiedz na komentarz
 • R.I.P
  Marcin
  08.10.2018, 13:15
  Przykra sprawa tak nagle, przecież parę dni temu czytałem wywiad na jakimś portalu katolickim z panem Pawłowskim. Co właściwie się stało, nic nie zapowiadało takiego rozwoju sytuacji?. Wyrazy współczucia dla rodziny.
  odpowiedz na komentarz
 • Wyrazy wspóczucia
  Stanisław Grądzki
  08.10.2018, 12:55
  Piotrze ja wierzę, że tak jak służyleś nam niepełnosprawnym tak teraz otrzymałeś wspaniałą nagrodę w niebie, Spoczywaj w pokoju!
  odpowiedz na komentarz
 • Wyrazy współczucia i żalu.
  Anna
  08.10.2018, 12:10
  Trudno uwierzyć, wyrazy współczucia dla Rodziny . Dla nas żal, bo odszedł wspaniały człowiek.
  odpowiedz na komentarz
 • szczerze
  Marek
  08.10.2018, 12:07
  Piotrze, Drogi Kolego, Jest mi smutno i źle. Wiem dlaczego: Rozstaliśmy się wczoraj w złości. Nie podaliśmy sobie dłoni. Wiem: byłoby najprościej, żebym Cię wtedy dogonił i przyznał szczerze, że to ja nabroiłem Lecz tego nie zrobiłem. Byłem zły, że właśnie ty nie wyciągnąłeś ręki pierwszy do mnie. A teraz wstyd i smutno mi ogromnie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas