Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trwają kwalifikacje przed Światowymi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych 2019

08.10.2018
Autor: inf. pras.
w sali na krzesłach siedzą sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną podczas konferencji

Od 1 do 10 października 2018 roku w Bydgoszczy trwa sprawdzian w 17 dyscyplinach olimpijskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, który wyłoni ostateczny skład reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (14 -21 marca 2019 roku).

Do Bydgoszczy zjechało 98 sportowców Olimpiad Specjalnych Polska. Pod okiem 26 trenerów trenują w 17. dyscyplinach olimpijskich, w których Polska będzie reprezentowana w Abu Dhabi i Dubaju: koszykówce, piłce nożnej, lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie oraz w dwóch dyscyplinach, w których pierwszy raz Polacy wezmą udział – judo i golfie.

- Sprawdzian - obóz w Bydgoszczy jest bardzo ważnym elementem przygotowań do Igrzysk – wyjaśniała Małgorzata Strzałkowska, kierownik polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych. – Zawodnicy i trenerzy, którzy przyjechali z różnych regionów Polski muszą przez dziesięć dni zbudować zgrany i dobrze rozumiejący się zespół. To czas wspólnych treningów, badań lekarskich, ale także zajęć integracyjnych i zawiązywania przyjaźni. Przygotowujemy również naszych sportowców do podróży do odległych kulturowo i obyczajowo Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dodała.

Igrzyska już w marcu!

XV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi będą trwać od 14 do 21 marca 2019 roku. W wydarzeniu weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z ponad 170 krajów świata. W Igrzyskach weźmie też udział ponad 2600 trenerów, 6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata. Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największą sportową i społeczną imprezą na świecie w przyszłym roku.

Polska reprezentacja będzie liczyć 90 osób, w tym 64 zawodników i 26 trenerów, lekarzy i sztabu kadry.

Podczas poprzednich Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w 2015 roku w Los Angeles polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zdobyli aż 66 medali: 29 złotych, 18 srebrnych i 19 brązowych krążków.

#GrajmyRazem

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie –obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

W 2018 roku Olimpiady Specjalne kontynuują kampanię #GrajmyRazem oraz nagłaśniają jubileusz 50-lecia Special Olympics. Celem akcji jest zarówno uświadomienie Polakom, że sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną (tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy) reprezentują kraj i zdobywają dla nas medale, jak i zachęcenie do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas