Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

NSA: opiekunowi osoby dorosłej nie można odmówić przyznania świadczenia pielęgnacyjnego

10.10.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. sanja gjenero/Freeimages.com
Źródło: rpo.gov.pl
Palce ułożone w znak zwycięstwa

Opiekun osoby z niepełnosprawnością ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna (obecnie 520 zł netto) na świadczenie pielęgnacyjne (obecnie 1477 zł netto) – postanowił Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok jest m.in. efektem działań Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).

Mężczyzna (nazwisko nie zostało ujawnione) do lipca 2013 roku z racji sprawowania opieki nad matką pobierał świadczenie pielęgnacyjne. Jednak stracił je po zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, które wykluczyło z tej formy pomocy opiekunów osób, u których niepełnosprawność pojawiła się po 18. roku życia. Tacy opiekunowie zamiast świadczenia zaczęli otrzymywać zasiłek dla opiekuna w wysokości 520 zł.

Nierówność świadczeń

Samo świadczenie pielęgnacyjne, które otrzymują osoby rezygnujące z pracy, by podjąć opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością, było od czasów sejmowego protestu rodziców w 2014 r. regularnie podnoszone. Obecnie osiągnęło pułap 1477 zł netto. Tymczasem zasiłek dla opiekuna przez lata wynosił zaledwie 520 zł. Dopiero od listopada tego roku jego kwota zostanie podniesiona do 620 zł.

W październiku 2014 roku ten podział został przez Trybunał Konstytucyjny uznany za sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości. Mimo upływu czterech lat, wyrok Trybunału w tej sprawie nie został zrealizowany, a przepisy o świadczeniach dla opiekunów nie zostały zmienione.

NSA: nie można odmówić wyboru korzystniejszego świadczenia

Wielu opiekunów osób dorosłych weszło na drogę sądową. Tak też zrobił mężczyzna sprawujący opiekę nad matką. Po tym, jak nie udało mu się uzyskać zmiany świadczenia na korzystniejsze w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, skierował swoją sprawę do sądu administracyjnego.

Choć w pierwszym wyroku, wydanym w czerwcu 2017 r., Wojewódzki Sąd Adminiastracyjny w Warszawie nie podzielił zarzutów skarżącego, to Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchylił ten wyrok 5 października 2018 r.

Do postępowania przed NSA przystąpił również Rzecznik Praw Obywatelskich, którego argumenty dotyczące możliwości wybrania przez opiekuna korzystniejszego świadczenia zostały przyjęte przez sąd. O szczegółach tej sprawy można przeczytać na stronie biura RPO.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Chciałam zapytać o zasiłek opiekunczy
  Kozulska
  17.06.2020, 17:27
  Opiekuje się mamą która ma 95 lat w obecnej chwili od kilku lat straciła wzrok jest na emeryturze ja mam 69 lat jestem na emeryturze opiekuje się mamą prawie cały czas mieszkamy razem. Czy w związku z tym przysługują mu jakieś prawa do świadczeń
  odpowiedz na komentarz
 • na zachodzie bez zmian
  losot
  15.08.2019, 21:32
  Wojt Gminy Świdwin odmawia12.08.2019 przyznania świadczenia pielęgnacyjnego podajac za podstawę prawna niekonstytucyjny przepis, ciekawe czy nie zna aktualnego stanu prawnego zagadnienia czy dba o budżet gminy - zobaczymy
  odpowiedz na komentarz
 • Znaczny stopień Niepełnosprawnych
  Danuta
  12.10.2018, 03:10
  Potrzebna pomoc 24h na dobę dla siostrzeńca 56 lat- Jest jedynakiem. Matka stara w DPS. Jak można to rozwiązać, by mógł mieć pomoc prywatną. Jego jak i rodzinę na to nie stać. Rodzina mieszka daleko. Ma pomóc z MO P 2 godziny dziennie. Do DPS nie chce pójść. Co robić ? Danuta
  odpowiedz na komentarz
 • zdanie odmienne od @znzczny.
  WO
  11.10.2018, 14:52
  Aby wygrać sprawę na poziomie SKO lub WSA a nawet na poziomie NSA nie musisz nikomu nic płacić, nie musisz korzystać z pomocy prywatnego adwokata lub prawnika, a nawet nie musisz zwracać się o przystąpienie do Twojej sprawy do Rzecznika. Od kilku lat (po wyroku TK sygn. akt K38/13 z dnia 24.10.2014r.) w sądach administracyjnych wytworzyła się korzystna linia orzecznicza dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy starają się uzyskać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Jeśli MOPS wyda odmowę przyznania świadczenia to należy odwołać się do Kolegium i można zrobić to samodzielnie, czyli złożyć odwołanie np. takiej treści: " Nie zgadzam się z wydaną przez MOPS decyzją znak: ..... z dnia ...... orzekającą o odmowie przyznania mi prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Wnoszę o merytoryczne rozstrzygnięcie co do istoty sprawy. " Jeśli przyjąć niekorzystny obrót tej sprawy tj., że Kolegium utrzyma decyzję MOPS w mocy, to wtedy należy zaskarżyć tę decyzję Kolegium do WSA. Skargę można napisać samodzielnie wykorzystując wszechobecne wzory z internetu lub można złożyć wniosek do WSA o przyznanie "pomocy prawnej z urzędu" tj. sąd wówczas przydziela do Twojej sprawy prawnika lub adwokata, który w Twoim imieniu złoży skargę do WSA. Za taką pomoc prawnika nic nie płacisz. Jeśli przyjąć znów niekorzystne rozstrzygnięcie tym razem w WSA (sąd skargę oddala) to koniecznie w ciągu 7 dni od wyroku WSA należy złożyć w WSA wniosek o uzasadnienie tego wyroku i o przyznanie kolejnej pomocy prawnej tym razem do złożenia skargi kasacyjnej do NSA (do NSA tylko i wyłącznie prawnik lub adwokat może złożyć skargę - samodzielnie tego zrobić nie można) Oczywiście większość spraw, w których opiekunowie wnioskują o świadczenie, kończy się korzystnie dla opiekunów już na etapach SKO lub WSA, ale jak wyżej napisałem, czasem trzeba walczyć do końca, więc nie obejdzie się nawet bez składania kasacji do NSA. W każdym momencie można skorzystać z pomocy RPO i prosić Rzecznika, aby dołączył do naszej sprawy. Wówczas RPO składa pismo procesowe, co jest dla sprawy bardzo korzystne, gdyż organy odwoławcze (SKO , WSA, NSA) liczą się z oceną prawną Rzecznika. Ludzie nie czekajcie - działajcie - wnioskujcie o ustalenie prawa do korzystniejszego świadczenia pielęgnacyjnego. Proponuję zasięgnąć informacji na blogach opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Co z matkami EWK
  mamaewk
  11.10.2018, 13:41
  Czy matki EWK wykluczone z prawa do świadczenia pielęgnacyjnego będą mogły ubiegać się o wyrównanie emerytury. Czy daje nam to prawo do ubiegania się również o takie samo traktowanie skoro sprawujemy opiekę nad dzieckiem wymagającym stałej naszej troski i pielęgnacji. Czekamy na wypowiedź przedstawiciela MRPIPS oraz stanowisko rzecznika praw obywatelskich. Wiemy ze w tej sprawie prowadzil korespondencje z rządem.
  odpowiedz na komentarz
 • Praktycznie niewidoma
  Renata
  11.10.2018, 10:42
  Ile mamy jeszcze czekać na zrównanie świadczeń dla dorosłych opiekunów osób niepełnosprawnych ? Mi w MOPS-ie zaproponowano zasiłek (przed podwyżką) 520 zł. Mam takie pytanie dla rządzących, interweniowałam w tej sprawie w wielu miejscach, wiele razy i kiedy wreszcie zostanie wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Urodziłam się z wrodzonym zespołem Axenfelda, czyli moja niepełnosprawność jest od urodzenia. W orzeczeniu mam od 6-mego miesiąca życia, ponieważ wtedy zostałam zdiagnozowana. Obecnie opiekun jest mi konieczny do pomocy w codziennym życiu w związku z znacznym stopniem niepełnosprawności. Jak już pisałam MOPS oczywiście powiedział żebym złożyła wniosek o opiekuna, ale jedyne świadczenie które może mi przyznać to jest te 520 zł. Wniosek oczywiście mogę złożyć na świadczenie pielęgnacyjne ale mam zapowiedziane z góry że będzie to decyzja odmowna. Mogę się odwołać do SKO to jest odciągnięte w czasie około trzech miesięcy. SKO raczej podtrzyma pierwszą decyzję. Wiec przysługuje mi odwołanie do sądu. Na powyższy wyrok znów muszę czekać około roku tj. łączne oczekiwanie ok. 15 miesięcy. Zaznaczam że składając wniosek o świadczenie pielęgnacyjne mąż musi zwolnić się z pracy i zostajemy przez ten czas bez jakiegokolwiek dochodu męża i zostaje nam na utrzymanie moja renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy plus dodatek pielęgnacyjny tj. kwota 1090 zł. z groszem. I mam takie pytanie ,bo tak wszyscy ładnie mówią jak pomagają osobą niepełnosprawnym, za co mamy przez ten czas żyć, czy ktoś się nad tym zastanowił. Szczerze w to wątpię. Może to trochę chaotycznie napisane ale towarzyszą mi w tej sprawie duże emocje. Jeszcze raz zadaje pytanie, kto wreszcie ma się mną opiekować gdy oboje rodzice nie żyją a mieszkam sama z mężem?
  odpowiedz na komentarz
 • Albo się należy albo nie.
  znzczny.
  10.10.2018, 19:35
  Jak to jest ,jeżeli zaskarżysz decyzje opieki społecznej i otrzymasz poparcie rzecznika to sąd przyzna ci prawo do świadczenia opiekuńczego a jeżeli nie zaskarżysz bo cię nie stać na drogich adwokatów to świadczenia nie masz.Takie oto mamy równe traktowanie obywateli przez rządzących.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas