Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

NSA: opiekunowi osoby dorosłej nie można odmówić przyznania świadczenia pielęgnacyjnego

10.10.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. sanja gjenero/Freeimages.com
Źródło: rpo.gov.pl
Palce ułożone w znak zwycięstwa

Opiekun osoby z niepełnosprawnością ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna (obecnie 520 zł netto) na świadczenie pielęgnacyjne (obecnie 1477 zł netto) – postanowił Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok jest m.in. efektem działań Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).

Mężczyzna (nazwisko nie zostało ujawnione) do lipca 2013 roku z racji sprawowania opieki nad matką pobierał świadczenie pielęgnacyjne. Jednak stracił je po zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, które wykluczyło z tej formy pomocy opiekunów osób, u których niepełnosprawność pojawiła się po 18. roku życia. Tacy opiekunowie zamiast świadczenia zaczęli otrzymywać zasiłek dla opiekuna w wysokości 520 zł.

Nierówność świadczeń

Samo świadczenie pielęgnacyjne, które otrzymują osoby rezygnujące z pracy, by podjąć opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością, było od czasów sejmowego protestu rodziców w 2014 r. regularnie podnoszone. Obecnie osiągnęło pułap 1477 zł netto. Tymczasem zasiłek dla opiekuna przez lata wynosił zaledwie 520 zł. Dopiero od listopada tego roku jego kwota zostanie podniesiona do 620 zł.

W październiku 2014 roku ten podział został przez Trybunał Konstytucyjny uznany za sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości. Mimo upływu czterech lat, wyrok Trybunału w tej sprawie nie został zrealizowany, a przepisy o świadczeniach dla opiekunów nie zostały zmienione.

NSA: nie można odmówić wyboru korzystniejszego świadczenia

Wielu opiekunów osób dorosłych weszło na drogę sądową. Tak też zrobił mężczyzna sprawujący opiekę nad matką. Po tym, jak nie udało mu się uzyskać zmiany świadczenia na korzystniejsze w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, skierował swoją sprawę do sądu administracyjnego.

Choć w pierwszym wyroku, wydanym w czerwcu 2017 r., Wojewódzki Sąd Adminiastracyjny w Warszawie nie podzielił zarzutów skarżącego, to Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchylił ten wyrok 5 października 2018 r.

Do postępowania przed NSA przystąpił również Rzecznik Praw Obywatelskich, którego argumenty dotyczące możliwości wybrania przez opiekuna korzystniejszego świadczenia zostały przyjęte przez sąd. O szczegółach tej sprawy można przeczytać na stronie biura RPO.

Komentarz

  • Praktycznie niewidoma
    Renata
    11.10.2018, 10:42
    Ile mamy jeszcze czekać na zrównanie świadczeń dla dorosłych opiekunów osób niepełnosprawnych ? Mi w MOPS-ie zaproponowano zasiłek (przed podwyżką) 520 zł. Mam takie pytanie dla rządzących, interweniowałam w tej sprawie w wielu miejscach, wiele razy i kiedy wreszcie zostanie wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Urodziłam się z wrodzonym zespołem Axenfelda, czyli moja niepełnosprawność jest od urodzenia. W orzeczeniu mam od 6-mego miesiąca życia, ponieważ wtedy zostałam zdiagnozowana. Obecnie opiekun jest mi konieczny do pomocy w codziennym życiu w związku z znacznym stopniem niepełnosprawności. Jak już pisałam MOPS oczywiście powiedział żebym złożyła wniosek o opiekuna, ale jedyne świadczenie które może mi przyznać to jest te 520 zł. Wniosek oczywiście mogę złożyć na świadczenie pielęgnacyjne ale mam zapowiedziane z góry że będzie to decyzja odmowna. Mogę się odwołać do SKO to jest odciągnięte w czasie około trzech miesięcy. SKO raczej podtrzyma pierwszą decyzję. Wiec przysługuje mi odwołanie do sądu. Na powyższy wyrok znów muszę czekać około roku tj. łączne oczekiwanie ok. 15 miesięcy. Zaznaczam że składając wniosek o świadczenie pielęgnacyjne mąż musi zwolnić się z pracy i zostajemy przez ten czas bez jakiegokolwiek dochodu męża i zostaje nam na utrzymanie moja renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy plus dodatek pielęgnacyjny tj. kwota 1090 zł. z groszem. I mam takie pytanie ,bo tak wszyscy ładnie mówią jak pomagają osobą niepełnosprawnym, za co mamy przez ten czas żyć, czy ktoś się nad tym zastanowił. Szczerze w to wątpię. Może to trochę chaotycznie napisane ale towarzyszą mi w tej sprawie duże emocje. Jeszcze raz zadaje pytanie, kto wreszcie ma się mną opiekować gdy oboje rodzice nie żyją a mieszkam sama z mężem?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas