Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Parlament Europejski za zwiększeniem praw pasażerów kolei

12.10.2018
Autor: inf. pras.
Marek Plura i Elżbieta Łukacijewska w Parlamencie Europejskim

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, odszkodowania za spóźnienia i miejsce dla rowerów w każdym pociągu – Komisja Transportu i Turystyki w PE przegłosowała pakiet zmian, które zwiększają prawa pasażerów kolei na terenie Unii Europejskiej.

Zabiegali o to w Parlamencie Europejskim europosłowie Platformy Obywatelskiej Marek Plura, Elżbieta Łukacijewska i Róża Thun.

Drobne, ważne zmiany

Nowe proponowane przez Europarlament przepisy mają być rewolucją szczególnie dla osób z niepełnosprawnością. Według proponowanych przez europosłów przepisów znacznie skróci się czas, w którym osoba z niepełnosprawnością będzie musiała zawiadomić przewoźnika o tym, że chce skorzystać z jego usług. Do tej pory trzeba było to robić nawet w dwudniowym wyprzedzeniem, a i tak nie było pewności, że nie zostanie się na lodzie. Teraz ten czas ma skrócić się nawet do trzech godzin na mniejszych stacjach. Na dużych dworcach asysta powinna być dostępna non-stop.

- Planowanie podróży koleją dla osoby niepełnosprawnej to wyzwanie niczym wejście zimą na K2 – mówi europoseł Marek Plura. – Wiem coś o tym, bo jako osoba niepełnosprawna wielokrotnie miałem kłopoty na dworcach, szczególnie kiedy okazywało się, że pociąg lub peron nie jest dostępny. Mam nadzieję, że dzięki zaproponowanym przez nas rozwiązaniom niepełnosprawni będą mogli wreszcie z przyjemnością jeździć także pociągami – dodał.

Wzorem prawa pasażerów linii lotniczych

Dodatkowo, za ewentualne uszkodzenia lub utratę używanego w podróży sprzętu wspomagającego osób z niepełnosprawnością będzie odpowiadał przewoźnik. Ułatwienia obejmą także podróżujących z psem asystującym.

Nowe przepisy zmierzają do tego, aby pasażerowie kolei mieli podobne prawa do tych, jakie dzięki Unii Europejskiej mają już klienci linii lotniczych.

- Udało się przegłosować szereg rozwiązań, które sprawią, że podróż koleją stanie się znacznie dogodniejsza – mówi europoseł Elżbieta Łukacijewska. – Wprowadziliśmy pojęcie podróży łączonej, co oznacza, że za przesiadkę będzie odpowiadał przewoźnik. Uwzględniliśmy także dobre rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, cyklistów i co najważniejsze podnieśliśmy progi odszkodowań, nawet do pełnej kwoty za 120 min. spóźnienia. Ochrona podróżnych jest kluczowa, jeżeli mamy zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność polskich kolei.

Osiem stojaków na rowery

Europosłowie pomyśleli także o rowerzystach. W ciągu dwóch lat od wejścia przepisów w życie, każdy nowy lub remontowany skład będzie musiał mieć osiem stojaków na rowery z wydzieloną i oznakowaną strefą.

- Nowe przepisy, dotyczące rowerzystów i osób niepełnosprawnych, obejmą wszystkie rodzaje przewozów pasażerskich. Niezależnie od tego czy pojedziemy podmiejską kolejką do pracy i szkoły, czy też wybieramy się w daleką podróż na wakacje, na przykład z rowerem – informuje europoseł Róża Thun.

Teraz sprawozdanie komisji zostanie przedstawione na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego i zostanie poddane pod głosowanie. Odbędzie się to najprawdopodobniej w listopadzie, lub w grudniu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas