Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Weź udział w IV Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami

16.10.2018
Autor: inf. pras.
Napis IV Kongres Osób z Niepełnosprawnościami

Już 25 października br. w Warszawie odbędzie się środowiskowa dyskusja dotycząca osób z niepełnosprawnościami na temat ich praw. Jest to element wspólnego budowania solidarności we własnym środowisku. To właśnie Kongres Osób z Niepełnosprawnościami może być początkiem zmiany społecznej. Dołącz do niej!

Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbywa się co roku od 2015 roku. To głos środowiska osób z niepełnosprawnością, który domaga się równych praw, gwarantowanych przez Konwencję ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.

O czym będzie Konwent?

„Za Niezależnym Życiem” – to hasło Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Tegoroczna edycja będzie szczególna, ze względu na ostatnie wydarzenia w Sejmie. W programie znajdą się:

 • debata publiczna, dotycząca prawa do Niezależnego Życia,
 • omówienie rządowej propozycji pakietu rozwiązań, w tym Program Dostępność Plus, Mapy Drogowej, Funduszu Solidarnościowego, jak również planu reformy orzecznictwa.
 • omówienie wydania przez Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami rekomendacji dla Polski – w wyniku oceny rządowego sprawozdania z wdrażania zapisów Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.

Podczas wydarzenia uczestnicy wspólnie będą się zastanawiać nad różnymi tematami:

 • jak wdrożyć w Polsce ideę Niezależnego Życia – godziwe świadczenia, usługi asystenckie, przerwę wytchnieniową, mieszkania wspomagane, włączającą edukację, rynek pracy otwarty na osoby z niepełnosprawnościami, dostępną przestrzeń, włączające społeczeństwo itp.?
 • jakie wskazówki płyną z oceny polskich sprawozdań z wdrażania Konwencji przez ONZ (rządowego, RPO i Społecznego Raportu Alternatywnego (dostępnego na konwencja.org). W jakim kierunku powinny iść zmiany w systemowym wsparciu osób z niepełnosprawnościami?
 • jak wygląda nasza rzeczywistość po sejmowym proteście osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin?
 • jak budować silny ruch na rzecz pełnego wdrożenia praw człowieka osób z niepełnosprawnościami? Jak włączać różne grupy osób z niepełnosprawnościami?
 • jakie są efekty upowszechniania propozycji Nowego Systemu Wsparcia „Za Niezależnym Życiem”, wypracowanej przez Kongres w zeszłym roku?

W tym roku organizatorzy szczególnie zadbają o obecność i włączenie środowiska rodziców osób z niepełnosprawnościami i osób sprawujących faktyczne wsparcie (opiekunów), w tym osób zaangażowanych w sejmowy protest.

Weź udział!

Każdy ma wpływ na otaczająca rzeczywistość i może włączyć się do dyskusji.

Wzorem lat ubiegłych Kongres poprzedzać będą spotkania konsultacyjne w regionach, tak zwane Konwenty Regionalne. Odbędą się one w kilkunastu miastach w całej Polsce (aktualna lista pojawi się wkrótce na stronie www.konwencja.org). Zdając sobie sprawę, że nie każdy będzie miał możliwość przyjechać do Warszawy, aby wziąć udział w Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami –warto brać udział w tych regionalnych spotkaniach. W celu zgłoszenia swojego udziału w Konwencie, należy skontaktować się z organizatorami w poszczególnych miastach.

Na stronie konwencja.org znajduje się formularz zgłoszeniowy na IV Kongres Osób z Niepełnosprawnościami „Za Niezależnym Życiem”, który odbędzie się 25 października 2018 r. na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie

Udział w Kongresie jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • konkres osob niepelnosprawnych mlodych ludzi 2019 - Lesna podlaska gmina
  gosc 2019
  17.02.2019, 19:38
  odbedzie sie konkres dla osob niepelnoprawnych na mazowszu w gminie Lesna podlaska na terenie parafij swietej anny czestochowskie w Lesnej podlasce gminie - zaprazsamy wszystkich uczestnikow osob niepelnosprawnych w polsce - konkres odbedzie sie pod obiete przez prezydenta Andrzeja duda i minister rafalska rodziny i polityki spolecznej . konkres osob niepelnosprawnych odbedzie sie w marcu 2019 roku na dzien kobiet ..
  odpowiedz na komentarz
 • Moderator. puści...
  WkurzONy
  21.10.2018, 00:12
  Czy w tym delikatnie mówiąc chorym kraju będzie w końcu coś robione uczciwie dla OzN ? Czy wszystko musi być oparte na przekrętach i wolnoamerykance. Sami piszecie w artykule, iż nie każdy może dotrzeć do Warszawy i WKRÓTCE pojawi się na podanej stronie AKTUALNA lista, o terminach w innych miastach. Spojrzałam na tę stronę i cóż okazuje się, że w moim mieście kongres JUŻ SIĘ ODBYŁ w dniu 21 września. To pewnie dlatego aby mało kto wiedział i na wszelki wypadek nie dotarł podyskutować o naszych problemach. To stały numer . Niby jakieś posiedzenia są, tylko " właściwych" czy "zainteresowanych" albo się nie wpuszcza, nie zaprasza albo wcześniej nie informuje. Trudno się oprzeć wrażeniu , że nie robi się tego celowo, a jak bezmyślnie to tylko świadczy o tym jak traktuje się nasze środowisko. Mało istotne rzeczy potraficie nagłaśniać a o tak ważnych dowiadujemy się po fakcie. To żenujące, że robi to redakcja ponoć przyjazna niepełnosprawnym. Nie jest nam lekko, rząd nas olewa. Jak mamy walczyć i nagłaśniać nasze sprawy W tym kraju szczególnie w stosunku do OzN wszystko oparte jest na kłamstwie, pomówieniach i braku zupełnego zrozumienia i zainteresowania dla naszych problemów. Rząd pieje , jak to polepszył byt OzN ale dobrze wiemy, iż to ściema , bo starszym i dorosłym niepełnosprawnym żyje się coraz biedniej, gorzej, nikt nas nie szanuje, - gdzie więc mamy o tym mówić ?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Gdzie ostatnio w telewizji lub w internecie widziałaś/-eś osobę z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas