Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Kwieciński: zlikwidowanie barier może zwiększyć zatrudnienie wśród osób z niepełnosprawnościami

17.10.2018
Autor: PAP, fot. archiwum redakcji
Logo programu Dostępność Plus. Sylwetki trzech osóby, w tym jednej na wózku, wpisane w kontur Polski

- Każdy, nawet mały krok ku dostępności przyczyni się do podniesienia jakości życia oraz zapewnienia niezależności i komfortu pracy wszystkim osobom z ograniczeniami – powiedział we wtorek, 16 października, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, zapowiadając start kampanii promującej program „Dostępność Plus”.

Trzy konkursy

- Rozpoczynamy kampanię promującą program Dostępność Plus – mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński we wtorek, 16 października. – Na uruchamiane w tym roku przedsięwzięcia przeznaczone będzie 650 mln zł, a w pierwszych miesiącach 2019 roku - kolejne 400 mln zł – informował.

Kwieciński zapowiedział uruchomienie konkursów: „Przestrzeń dostępnej szkoły”, „Dostępna uczelnia” „Dostępność Plus dla zdrowia”. W ich ramach zostanie wybranych 1000 obiektów, które dostaną dofinansowanie na przystosowanie dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Będzie też uruchomiony program na innowacje, które mają ułatwić życie osobom z trwałą lub czasową niepełnosprawnością.

Kampania rusza 17 października i będzie emitowana w TV, prasie, radiu, Internecie i na nośnikach reklamy zewnętrznej.

- Dostępność to problem, który prędzej czy później czeka nas wszystkich – podkreślił Kwieciński.

Dodał, że jego celem jest nie tylko likwidacja barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim zmiana mentalności społecznej.

Rynek pracy

Pytany o to, jak zlikwidowanie barier może zwiększyć zatrudnienie wśród osób z niepełnosprawnościami, minister powiedział, że „wielu osobom niepełnosprawnym bardzo zależy na tym, by znaleźć się rynku pracy”. Zaznaczył jednak, że program Dostępność Plus powstał znacznie wcześniej niż luka na rynku pracy, a jego celem było i jest przede wszystkim poprawa komfortu życia.

- Znoszenie barier MIiR zaczęło od siebie – zadeklarował minister. – Dostosowaliśmy obiekt, podpisaliśmy umowę z Państwowym Funduszem Osób Niepełnosprawnych na wyposażenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych – powiedział.

Od początku roku resort zatrudnił ok. 20 pracowników z niepełnosprawnością.

- W dobie niedoborów na rynku pracy jesteśmy skazani na aktywizację wszystkich osób, które są w stanie pracować i mają ochotę pracować – ocenił z kolei szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch.

Dostępność plus

Program Dostępność Plus - z budżetem 23 mld zł do 2025 r. - został przyjęty przez rząd w połowie lipca. Podstawą prawną jest ustawa o dostępności, która ma m.in. nałożyć na podmioty publiczne oraz inne, wykonujące zadania publiczne, obowiązek uwzględniania kwestii dostępności dla niepełnosprawnych. Ma to dotyczyć także operatorów telekomunikacyjnych, pocztowych oraz banków.

W pakiecie nowych rozwiązań będzie segment dotyczący tzw. dostępności cyfrowej. Ma m.in. powstać cyfrowa Mapa Dostępności w Polsce, gdzie można będzie sprawdzić, czy i jak przy danej niepełnosprawności np. dojechać do innego miasta, by skorzystać tam z usług szpitala, muzeum czy innej placówki.

Zmiany mają objąć również Prawo budowlane, w postaci zobowiązania architektów i inwestorów do projektowania przestrzeni i obiektów w sposób dostępny dla niepełnosprawnych. Do potrzeb niepełnosprawnych mają być dostowane wszystkie nowe inwestycje, które są dofinansowanie ze środków unijnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Wszelkie zło- to tzw. pułapka rentowa
  Amputant
  29.10.2018, 15:02
  Dorobiłem do renciny 70% najniższego uposazenia to nasz polski ZUS w nagrode za mój wysiłek- zabrał - połowe renty.Nakrzyczały na mnie urzędniczki ile wlezie.Straszyły mnie tym, ze jeśli uzyskam nie dochód brutto a przychód ponad 130 % średniego uposazenia to one - w nagrode zabiora całą rente.Wiadomo ze organizmy O.N starzeją sie 3 krotnie szybciej niż ludzi zdrowych / mało kto dożywa 50- tki /.Jak w Polsce żyć ?.Hycle z ZUS naszograbiają i przeszkadzają w dorabianiu do marnej renty.
  odpowiedz na komentarz
 • ksiaze
  Ksiaze
  25.10.2018, 14:13
  To musi być likwidacja w umyśle u pracodawców aby było zwiększenie liczby osób do pracy którzy chcą pracować a są odpychani przez prezesów firm.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak zwykle to samo
  były rencista
  25.10.2018, 12:29
  W ZUS powinien orzekać niezależny lekarz z danej dziedziny,a nie orzecznik ZUS (czyli lekarz urzędnik,który pracuje dla ZUS i często bez danej specjalizacji a czasem tylko zwykły po kursie).Tym sposobem daleko nie dojdziemy.Zresztą tak jest od lat.....ale u nas wszystko tak wygląda.
  odpowiedz na komentarz
 • podpucha
  Grześ
  24.10.2018, 21:09
  a ja wiem o tym na swoim przykładzie,że to tylko taka ściemka albo przed wyborcza albo aby tylko odebrać reny :-( .A wiem o tym na własnym przykładzie-od 1995r. niep. (brak prawego oka,duży niedowład prawej ręki,mały prawej nogi,ubytek kości czaszki(terpanacja) I miałem pierwszą grupę od 1995 do 2012r. (ciągle terminową do dnia dzisiejszego)Później znajomy mnie zatrudnił (siedziałem w aucie i trzymałem zeszyt w ręku i pilnowałem samochody ciężarowe aby zapisać numery) Później była komisja i "pan doktor orzecznik" uznał,że nie widzi powodu abym miał I gr. bo pracowałem :-) i to tyle ode mnie !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Jak zwykle dla określonej grupy
  niepełnosprawny
  24.10.2018, 16:16
  A co z tymi co mieszkają na głębokiej prowincji,nie mają czym dojechać.Epileptycy,schizofrenicy,kardiologia,paraplegia.Oczywiście brakuje rak do pracy.Od kiedy rząd tak bardzo kocha niepełnosprawnych?Nie przypominam sobie.Oczywiście najniższa,bo za rok wybory.Niech zgadnę ochrona,sprzątaczka.Biurowa dla wybranych.
  odpowiedz na komentarz
 • jaka dostępność?
  Anna
  19.10.2018, 22:47
  Nie ma nic dla pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi czy pulmonologicznymi, mają także problemy z poruszaniem się, brak karty parkingowej, brak miejsc w środkach komunikacji zbiorowej - nikt nie ustąpi bo niepełnosprawności nie widać. Brak zniżek na komunikację, chyba że ma się znaczny stopień a mało kto go dzisiaj otrzymuje. Wymieniać można bez końca, ale wszyscy tylko skupiają się na On poruszających się na wózku, o kulach czy białej lasce.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas