Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wybory bez barier 2018: jaką pomoc otrzymasz dniu głosowania?

19.10.2018
Autor: Mateusz Różański
grafika uproszczonych sylwetek kobiety i mężczyzny

Już 21 października głosujemy w wyborach samorządowych. Dla tych, którzy nie złożyli wniosku o skorzystanie z pomocy pełnomocnika lub o możliwość głosowania korespondencyjnego – przygotowaliśmy listę udogodnień, z których można skorzystać w lokalu wyborczym.

W lokalu wyborczym osoba z niepełnosprawnością może korzystać z pomocy dowolnej innej osoby – także niepełnoletniej, która może towarzyszyć wyborcy z niepełnosprawnością w kabinie i pomóc jej oddać głos. „Asystentem” podczas głosowania nie może być jednak członek komisji wyborczej lub mąż zaufania.

Komisja wyborcza jest natomiast zobowiązana, na prośbę wyborcy z niepełnosprawnością, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych, czyli przeczytania informacji: o komitetach wyborczych, biorących udział w wyborach i zarejestrowanych kandydatach.

Ile kart otrzymamy?

Mieszkańcy miast na prawach powiatu dostaną trzy karty do głosowania: w wyborach do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta.

Osoby mieszkające w gminie lub w mieście, które nie jest miastem na prawach powiatu, dostaną cztery karty do głosowania: w wyborach do rady gminy lub miasta, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Również cztery karty otrzymają warszawiacy. Mieszkańcy stolicy wybierać będą swoich reprezentantów do: Rady Dzielnicy, Rady Miasta Stołecznego Warszawy, sejmiku województwa oraz na Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Gdzie ostatnio w telewizji lub w internecie widziałaś/-eś osobę z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas