Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Hiszpania: deputowani za udziałem osób z zaburzeniami psychicznymi w wyborach

23.10.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Okienka ankiety z zaznaczonym jednym na zielono

Hiszpański Kongres Deputowanych zatwierdził nowelizację ustawy o prawie wyborczym, dzięki której osoby z zaburzeniami psychicznymi możliwość udziału w wyborach powszechnych. Nowe prawo powiększy liczbę wyborców o około 100 tys. osób.

Zatwierdzony przez wszystkie ugrupowania Kongresu Deputowanych projekt zgłosiły do izby władze autonomicznej wspólnoty Madrytu. W trakcie prac w komisji dokument uległ tylko nieznacznym zmianom.

Osiem państw

Zgodnie z nowelizacją w Hiszpanii głosować będą mogły zarówno osoby, wobec których sąd orzekł niepoczytalność, jak też pacjenci szpitali oraz klinik psychiatrycznych.

„Każda osoba może brać udział w akcie wyborczym w sposób świadomy, wolny i bezinteresowny, bez względu na formę jego wyrażenia, jak i pomocne jej do tego środki” – przewiduje nowa ustawa.

W trakcie debaty deputowani rządzących krajem socjalistów (PSOE) wskazywali, że nowelizacja pozwoli Hiszpanii wejść do grona ośmiu krajów UE, gdzie osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą brać udział w wyborach powszechnych. Zalicza się do nich m.in. Polska.

Równy dostęp do głosowania

Z kolei deputowani Partii Ludowej (PP) wskazywali, że dzięki nowelizacji prawa wyborczego „demokracja w Hiszpanii staje się silniejsza”, a drzwi do niej „otwierają się przed wszystkimi obywatelami”.

Nowelizację pochwaliły też inne opozycyjne ugrupowania, m.in. Ciudadanos, Podemos, a także Republikańska Lewica Katalonii (ERC). Po głosowaniu ich przedstawiciele podkreślali, że przyjęcie ustawy pozwoliło wyeliminować „bariery dyskryminujące” dużą grupę obywateli.

Według komentatorów zgodność ugrupowań reprezentowanych w Kongresie w sprawie nowej ustawy jest dobrym prognostykiem przed debatą w Senacie. Jeśli izba wyższa nie zgłosi poprawek, nowelizacja ustawy o prawie wyborczym wejdzie w życie w grudniu br.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2018”?

Biuletyn

Wspierają nas