Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy kod „02-P” można jednak wpisywać w orzeczenie?

25.10.2018
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
12 różnych symboli niepełnosprawności, np. 04-O, 05-R, 10-N itd.

Od 23 października br. symbol niepełnosprawności „02-P”, oznaczający chorobę psychiczną, może być znów wpisywany na orzeczeniu o niepełnosprawności.

Powiatowe zespoły ds. orzekania od 27 czerwca 2018 roku nie mogły wpisywać kodu „02-P” – oznaczającego schorzenia psychiczne na orzeczeniu o niepełnosprawności. Wszedł wtedy w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który kwestionował zapis tego kodu w orzeczeniu jako niezgodnego z Konstytucją w zakresie prawa do prywatności.

Nowe przepisy zrodziły jednak wiele wątpliwości środowisk pracodawców osób z niepełnosprawnością. Brak kodu „02-P” w orzeczeniu eliminował m.in. możliwość wyższego dofinansowania do pensji zatrudnionej osoby z niepełnosprawnością czy „wliczanie” osób z niepełnosprawnością do wskaźników, umożliwiających pracodawcy spełnienie warunków do bycia np. zakładem pracy chronionej czy uprawnień do wystawiania ulg we wpłatach na PFRON.

Można wpisywać kod

Możliwość zapisu symbolu „02-P” na orzeczeniu o niepełnosprawności przywrócił art. 2 ustawy z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

„W świetle tej ustawy, zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, po uprawomocnieniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego w okresie od 27 czerwca do dnia poprzedzającego wejście w życie nowelizacji ustawy o rehabilitacji (tj. do dnia 22 października 2018 r.) będzie mógł wydać zaświadczenie potwierdzające, że podstawę zaliczenia do stopnia niepełnosprawności, stanowiła choroba, o której mowa w art. 26a ust 1b ustawy o rehabilitacji – wyjaśnia na swojej stronie obpon.pl Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – Pracodawca korzystający z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który otrzyma określone we wspomnianej ustawie zaświadczenie potwierdzające przyczynę niepełnosprawności, stanowiące swego rodzaju uzupełnienie wcześniejszego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – może na podstawie takiego kompletu dokumentów skorygować wnioski za okresy od dnia przedstawienia mu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2018”?

Biuletyn

Wspierają nas