Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pracownikom z lekkim stopniem grożą masowe zwolnienia

29.06.2010
Autor: Oprac. Anna Godziuk. Fot. www.sxc.hu
Źródło: Baza-wiedzy.pl

Masowe zwolnienia osób z lekkim stopniem niepełnosprawności - takie mogą być skutki przedstawianych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej propozycji zmian w systemie wsparcia dla pracodawców osób z niepełnosprawnością – wynika z przeprowadzonego przez serwis Baza-wiedzy.pl badania "Pomoc publiczna dla pracodawców osób niepełnosprawnych oraz problemy dotyczące zatrudniania pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym - Ogólnopolskie Badanie Pracodawców".

10 czerwca rozesłał do 11 387 subskrybentów (głównie pracodawców osób z niepełnosprawnością) ankietę, której głównym celem było poznanie opinii na temat czterech głównych, zgłaszanych przez MPiPS propozycji zmian w dofinansowaniach do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością, a mianowicie:

– zrównania poziomu dofinansowania do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością zatrudnionych w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy;

– zniesienia dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim;

– ustalenia poziomu dofinansowania w wysokości 40 proc. najniższego wynagrodzenia z grudnia ubiegłego roku w odniesieniu do zatrudnionych osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim;

– zmniejszenia poziomu dofinansowania do wysokości aktualnie obowiązującej na otwartym rynku w odniesieniu do zatrudnionych we wszystkich stopniach niepełnosprawności.

W badaniu udział wzięło 186 osób. Najwięcej pracodawców (38,73 proc.) skłonnych jest zaakceptować pierwszą propozycję. Nie do zaakceptowania przez nich jest natomiast całkowite wstrzymanie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników w stopniu lekkim (2,31 proc.), przy czym przyjęcie któregokolwiek z czterech rozwiązań spowoduje zwolnienia pracowników z niepełnosprawnością (w ok. 77,96 proc. będą to osoby z niepełnosprawnością w stopniu lekkim). Średnio każdy badany deklaruje redukcję 12 etatów.

Innymi konsekwencjami reformy mogą być perturbacje w funkcjonowaniu firm zatrudniających pracowników z niepełnosprawnością – po wprowadzeniu zmian 23,66 proc. badanych deklaruje rezygnację ze statusu zakładu pracy chronionej, 5,91 proc. - zawieszenie działalności gospodarczej, a 38,17 proc. - zaprzestanie zatrudniania osób z niepełnosprawnością w ogóle.

Większość badanych firm postuluje odłożenie w czasie proponowanych zmian (tylko 8,99 proc. akceptuje ich wejście w życie od 2011 r.). Według 34,27 proc. badanych, zamiany powinny być wprowadzone od roku 2015. Przyczyną chęci przesunięcia wprowadzenia nowych rozwiązań jest również fakt, że większość (51,70 proc.) ocenia sytuację ekonomiczną swojej firmy jako niestabilną.

Ograniczenia (lub likwidacja) dofinansowań do stopnia lekkiego tylko w pewnym stopniu przełożą się na wzrost zatrudnienia pracowników ze stopniem umiarkowanym i znacznym – wzrost zatrudnienia pracowników z tej grupy deklaruje 30,65 proc. osób, które wypełniły ankietę. Oprócz zbyt niskiej wydajności pracy (39,78 proc.) i zbyt dużej absencji chorobowej (38,17 proc.), jako główną przyczynę niezatrudniania tych osób pracodawcy deklarują problemy z naborem na rynku pracy (35,48 proc.).

Aby zatrudnienie pracowników ze stopniem znacznym i umiarkowanym zostało zwiększone, ankietowani proponują przede wszystkim: dalsze upraszczanie procedur pozyskiwania pomocy publicznej, zwiększenie dofinansowań do wynagrodzeń osób z tych grup niepełnosprawności i zwiększenie wydatków na edukację pracowników tej grupy, aby byli oni bardziej atrakcyjni na pracodawców.

Reforma, której celem jest ratowanie sytuacji finansowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, może spowodować załamanie procesu rehabilitacji zawodowej do realizacji której fundusz został powołany - podsumowuje serwis Baza-wiedzy.pl.

Szczegółowe wyniki badania

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • andzia
  Broz anna
  07.03.2012, 10:14
  chory system jak osoba o znacznym stopniu wskoczy na okno i umyje 70 ja o lekkim stopniu nie daje rady a wogole sprzatanie to ciezka praca w orzeczeniu pisze zakaz ciezkiej pracy ikto kogo chce wykonczyc
  odpowiedz na komentarz
 • straciłam prace
  ewa
  01.01.2012, 11:59
  mam stopień lekki bo taki kaprys miała pani orzecznik chociaż mam epilepsje ,uszodzenie ośrodkowego układu nerwowego, utrate słuchu w obu uszach,,chory kręgosłup,arytmie serca,znam osobe z pierwszą grupą która oprucz blizn po wypadku jest zdrowa jak koń
  odpowiedz na komentarz
 • chory system
  Ozon
  19.09.2011, 11:34
  Mam 21 lat i zachorowałem na martwicę kręgosłupa , obecnie chodzę w gorsecie ortopedycznym.Przyznali mi stopień LEKKI , ale z tego co już się dowiedziałem nic nie mogę zyskać , a nawet nie mam co liczyć na pracę bo najchętniej pracodawca chce stopień znaczny bądź umiarkowany. Lekarz który przeprowadzał komisję był zwykłym lekarzem rodzinnym!!!A przypuszczam że tam powinien być specjalista od danej dziedziny , on nawet nie umiał wypowiedzieć nazwy choroby!!! To dla mnie jest kpina.
  odpowiedz na komentarz
 • stopień stopniowi nierówny...
  Kama
  01.05.2011, 11:43
  Znam osobę która ma w ZUSie II grupę od kilkunastu lat, a Zespół d/s Orzekania o Niepełnosprawności przyznał stopień lekki. Paranoja... Teraz jest tendencja do uzdrawiania ludzi. Pecha mają te osoby, które zachorowały niedawno, uważa się je za symulantów.A z moich obserwacji wynika, że długoletni "inwalidzi" często są dużo zdrowsi od tych ze stopniem lekkim orzeczonym w ostatnich latach.
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc
  Tomasz Nowak
  27.01.2011, 12:48
  Ja osobiście mam lekki stopieŃ niepełnosprawnośći,pracowałem w 6 zakładach i co ? Po pare miesiącach mnie zwalniali. JA OSOBIŚCIE CZUJE SIĘ NIEPOCZEBNYM OBYWATELEM POLSKI !!!!!!!!!!!!!!! Jak dzisiaj są waż ne grupy tylko znaczne i umiarkowane. ZAINTERESUJCIE SIE NASZA GRUPĄ POMÓŻCIE NAM !!!!!! TAKIE TRAKTOWANIE JEST KATEGORYCZNE MY TEŻ CHCEMY GDNIE ŻYĆ!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • lekki stopień
  PAWEŁ
  30.09.2010, 11:28
  JA MAM LEKKI STOPIEŃ.TAK NAPEWNO JESTEM SYMULANTEM,WSZYSCY SĄ!!!OD URODZENIA BORYKAM SIE Z PROBLEMAMI ZDROWOTNYMI.NIE KAŻDY ZACZYNA CHODZIĆ DOPIERO W WIEKU 6 LAT.DZIĘKI DOTACJI UDAŁO MI SIĘ ZNALEŻĆ PRACĘ PO DŁUGIM POSZUKIWANIU(3LATA)
  odpowiedz na komentarz
 • Więc jestem symulantką?
  Envie
  29.07.2010, 05:10
  Mam lekki stopień niepełnosprawności, od kilku miesięcy szukam pracy. Jestem po studiach, stażu i z wadą słuchu. Naprawdę nie chciałabym być tym symulantem i móc wysyłać CV gdzie się da - bo obsługa telefonu praktycznie mnie skreśla. Już nawet wolałabym kuleć. A tak wysyłam, czekam na odzew i jestem z tego powodu diabelnie szczęśliwa. Nie mam prawa do zasiłku, nie mam prawa do renty. Nic tylko się cieszyć, że mam lekki stopień niepełnosprawności.
  odpowiedz na komentarz
 • zgoda z przedmówcą jeśli chodzi o III grupę
  ewa
  22.07.2010, 01:12
  zgadam się z panem,który napisał,iż zdrowie można stracić bardzo szybko,a pracodawcy mają to gdzieś,nie rozumiem tylko tych,którzy mają II i I grupy,ponieważ nie każdy z III grupą posiada samochód więc do niczego nie jest mu potrzebna karta parkingowa,z III grupą każdy kto ją ma wie,że dostać pracę to nie takie proste trzeba się nieźle naczekać a zasiłek ma się tylko 6 mis.my z III grupą nie mamy żadnych pieniędzy tak jak pozostali,więc może cała reszta by się odczepiła myślałby ktoś że wszyscy od razu mieli II czy I grupę,jesteście też osobami niepełnosprawnymi,a zachowujecie się tak jakbyście byli pępkami świata nam też jest ciężko!!!
  odpowiedz na komentarz
 • CHYBA BAZA-NIEWIEDZY
  andy
  14.07.2010, 04:54
  Co za idiotyczny wniosek tego serwisu baza-wiedzy, chyba jest to baza nie-wiedzy. System rehabilitacji panowie z bazy-wiedzy się właśnie załamał, z tego powodu że miliardy idą na lekki stopień do kieszeni zpchów, poponu i impela, a prawdziwi niepełnosprawni mają figa z makiem. A jeszcze precyzyjniej dla waszej wiadomości: tenże "system rehabilitacji" jest fikcją, a to dlatego że pfron przeznacza najwięcej pieniędzy na "rehabilitowanie" zwichnietego paluszka, a nie na ludzi ze złamanymi kręgosłupami, po amputacjach, niewidomych i niedowidzących, głuchych i niedosłyszących, głuchoniewidomych, po mpd, autystyków, sm-wców, paraplegików, tetraplegików, z wadami serca, upośledzonych intelektualnie, chorych psychicznie, z zespołem Downa, z padaczką, cukrzyków, z wadami serca, chorobami genetycznymi, różnymi zespołami, także sprzężonymi, i wielu innym. Rehabilitacja jest obecnie fikcją. Pieniądze należy odebrać lekkiemu stopniowi i przeznaczyć naprawdę na potrzebujących. Inaczej dalej będzie fikcja.
  odpowiedz na komentarz
 • Mo.że zbyt subtelnie do tego podchodzę,ale
  stella
  09.07.2010, 01:00
  sądzę,że wielu z tzw.IIIgrupą niepe.łnosprawności-blokuje Nam szansę na pracę i dorobienia sobie chcociaż na czynsz.Trudne czasy nastały-a dla nas Tych z zupełną niepełnosprawnością-wszystkie drzwi zakładów są zamknięte i .żyjemy w totalnym ubóstwie-od 5-go do 5-go.Opłaty i mleko na zapitkę........
  odpowiedz na komentarz
 • czyste frajerstwo!!!
  leonardo
  05.07.2010, 01:29
  jestem po dwóch operacjach kręgosłupa zdrowie straciłem u pracodawcy który mnie potem zwolnił z pracy mam lekki stopień do pracy fizycznej się praktycznie nie nadaję mam 48lat od roku jestem bezrobotny ,bo nikt nie chce zatrudniać ludzi z takim schorzeniem chętnie by zatrudnili z wadą wzroku,słuchu itp,czyli osoby zdrowe fizycznie ,którym praca fizyczna nie sprawia bólu i kłopotu ,to chory kraj i debilni urzednicy którzy martwią się tylko o swoje kieszenie
  odpowiedz na komentarz
 • Pracodawcom skończy sie darmowa siła robocza!
  ZBULWEWRSOWANY
  04.07.2010, 06:39
  Wielki czas, by zlikwodowac te fikcje. To nie niepelnosprawni korzystaja a pracodawcy. To woła o postę do nieba, żeby w taki sposob likwidowc bezrobocie. Kto nie ma pracy idzie po lekki stopien, bez trudu dostaje i pracę ma, bo PFRON płaci jak dojna krowa! Nie ma na chore dzieci, na ich rehabilitacje , a wspomaga się bogatych przedsiębiorcow, w ZPCHR tworza sobie rozne fundusze, z ktorych korzystaja zdrowi ludzie !!!!! Wystraczy poczytac artukuly - jezdza na wczasy, nawet zagraniczne, funduja sobie rekreacje itd!!!
  odpowiedz na komentarz
 • gosc
  02.07.2010, 12:44
  nie no oczywiscie niech wszystko zabiora a niezastanawaicie sie ze czesto osoby majce lekki stopien naprawde sa chore ja mam tkai stopien i niewiem czy dostane prace uwazam ze powinnma miec umiarkowany ale jestem mloda i uwazaja ze wyzrowieje szybko ..kpiny ...nieznaczy ze jak ktos udaje to robia to wszyscy ...
  odpowiedz na komentarz
 • oczywiście zlikwidować dotacje na lekki stopień
  papa
  01.07.2010, 01:17
  oczywiście zlikwidować dotacje na lekki stopień i jeszcze przydałoby się aby wydawanie kart parkingowych odbywało sie na podstawie orzeczenia z ZUS a nie na podstawie grupy do zatrudnieia.
  odpowiedz na komentarz
 • dobrze
  30.06.2010, 02:30
  bardzo dobrze ja man znaczny i pracuje z tymi co maja lekki .oni sa zdrowi jak ryby
  odpowiedz na komentarz
 • bardzo dobrze, a nie tylko dobrze
  Joanna
  30.06.2010, 01:32
  Dofinansowanie tylko dla minimum umiarkowanego stopnia, nic poniżej tego. Przynajmniej Ci naprawdę niepełnosprawni będą mieli większe szanse na zatrudnienie, w przeciwieństwie dla pseudo lekko niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • bardzo dobrze, a nie tylko dobrze
  Joanna
  30.06.2010, 12:42
  Dofinansowanie tylko dla minimum umiarkowanego stopnia, nic poniżej tego. Przynajmniej Ci naprawdę niepełnosprawni będą mieli większe szanse na zatrudnienie, w przeciwieństwie dla pseudo lekko niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • i dobrze
  placuch
  29.06.2010, 08:35
  I dobrze niech zrobią porządek. Lekki stopień to jedna wielka fikcja - prawie każdy po 50ce nadaje się do lekkiego stopnia. PFRON w swoich programach celowych zajmuje się stopniem umiarkowanym i znacznym i tak powinno być. Większość z lekkim stopniem to pseudo ochroniarze i tacy tam. Jak nie ma kasy w worku to trzeba oszczędzać na tych najmniej dotkniętych przez los.
  odpowiedz na komentarz
 • i super
  JackLan
  29.06.2010, 02:18
  WIEKSZOSC LUDZI Z LEKKIM STOPNIEM NIESPRAWNOSCI TO SYMULANCJI, KTORZY STARAJA SIE O GRUPE INWALIDZKA ABY MIEC PRZYWILEJE - NP. KARTY PARKINGOWE ETC. Taki to zawsze spada na 4-łapy!!!
  odpowiedz na komentarz
 • totalne chamstwo!!!!
  antypatryiota
  29.06.2010, 01:08
  tak jak nas załatwiła PO tego nie zrobiło SLD SOLIDARNOŚĆ czy PIS jest kompletny brak zainteresowań pracodawców jeśli chodzi o osoby z lekką niepełnosprawnością Sam borykam się już z rocznym bezrobociem i nie widze by coś sie zmieniało poprostu jest coraz gorzej CZy te głupkowate urzedasy zrozumieja kiedyś ,że pracodawca mając wybór pomiędzy zdrowym a chorym nigdy nie zatrudni chorego i jeszcze jedno zdrowi niech sobie szanują zdrowie i nie dają się nadmiernie eksploatować przez pracodawców wyzyskiwaczy ,bo jak podupadną na zdrowiu to dostana kopa w d... i wylecą z hukiem a państwo wypnie się na nich i zostaną żebrakami i klientami śmietników.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy marihuana lecznicza powinna być dostępna dla pacjentów w Polsce?

Biuletyn