Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bułgaria: nasilają się żądania dymisji wicepremiera Walerego Simeonowa

06.11.2018
Autor: PAP, fot. Miroslav.Nikolov [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Klasycystyczny w stylu budynek parlamentu Bułgarii

W Sofii nasilają się protesty z żądaniem dymisji wicepremiera z ramienia nacjonalistów Walerego Simeonowa. W poniedziałek, 5 listopada, w piętnastym dniu demonstracji, odbył się pochód z udziałem motocyklistów i samochodów.

Przeprosiny nieprzyjęte

Protesty organizują matki dzieci z niepełnosprawnością, oburzone jego wypowiedzią przeciw zmianom w ustawodawstwie dotyczącym matek.

- Projekt ustawy o ludziach niepełnosprawnych został opracowany dla przypodobania się grupie wrzeszczących bab, które spekulowały swoimi dziećmi. Pozbawione wszelkiego macierzyńskiego uczucia i troski, wyprowadzały - czy to słońce, czy deszcz - te swoje niby chore dzieci na ulice – powiedział niedawno w wywiadzie telewizyjnym Simeonow.

Jego zdaniem tym sposobem wymusiły pół miliarda lewów (250 mln euro).

Protesty wybuchły natychmiast po tej wypowiedzi i trwają bez przerwy przed siedzibą URM. Simeonow pod naciskiem ze strony premiera Bojko Borisowa przeprosił za tę wypowiedź, lecz protesty trwają nadal w Sofii i na prowincji.

Nowe grupy dołączają do protestów

Do matek dołączają protestujący z innych przyczyn, m.in. wysokich cen paliwa czy bezczynności władz wobec nieprzestrzegania kodeksu drogowego i licznych wypadków z ofiarami śmiertelnymi.

W poniedziałek, 5 listopada, samochody i piesi uczestnicy pochodu zablokowali jedno z ważniejszych skrzyżowań w stolicy, jakim jest Most Orłów, w rezultacie czego ruch w centrum miasta był poważnie utrudniony.

Jednocześnie bułgarska filia Gallupa publikowała wyniki sondażu przeprowadzonego w dniach 27 października - 2 listopada wśród 800 dorosłych obywateli. Według niego 81 proc. badanych opowiada się za odejściem Simeonowa, a tylko 15 proc. jest temu przeciwne. Za dymisją całego rządu opowiada się 36 proc. ankietowanych, przeciwko – 56 proc.

Dymisja Simeonowa, lidera jednego z trzech ugrupowań nacjonalistycznych będących partnerem koalicyjnym centroprawicowej partii GERB premiera Borisowa, mogłaby poważnie zachwiać rządem. W 240-mandatowym parlamencie gabinet dysponuje kruchą większością 122 głosów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2018”?

Biuletyn

Wspierają nas