Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Najniższe renty wzrosną o 70 zł. Kogo obejmą nowe rozwiązania?

07.11.2018
Autor: oprac. tp, fot. archiwum redakcji
Źródło: Rp.pl, Money.pl, Biznes.interia.pl
Minister Rafalska mówi do mikrofonu podczas briefingu prasowego

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz minimalna emerytura mają w przyszłym roku wynieść 1100 zł brutto. Wzrosłyby więc o 70,20 zł. To propozycja Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zgodnie z tą propozycją, renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosnąć by miała z obecnych 772,35 zł do 825 zł brutto.

- Dziś do konsultacji społecznych trafi projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, który zawiera nowe zasady waloryzacji świadczeń od 1 marca 2019 r. – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, cytowana przez dziennik „Rzeczpospolita”. – Zależy nam na wsparciu osób z najniższymi świadczeniami. Według proponowanego mechanizmu nikt na waloryzacji nie traci.

Kogo obejmą nowe rozwiązania?

Rząd jest zdania, że pomimo wielu zmian wysokość najniższych rent i emerytur wciąż jest niewystarczająca w odniesieniu do kosztów utrzymania.

- Zastosujemy ustawowy wskaźnik waloryzacji, który jest prognozowany na 103,26 proc., przy zagwarantowaniu minimalnej kwoty waloryzacji, która będzie na poziomie 70 zł – podkreśliła minister Rafalska w cytowanej przez portal Interia.pl informacji.

Proponowane rozwiązania będą kosztowały 8,44 mld zł. Mają objąć ponad 4 mln emerytów i rencistów (spoza rolniczego systemu ubezpieczeń społecznych), 114 tys. osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne, 280 tys. osób, które pobierają renty socjalne i milion emerytów z KRUS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • 150zł podnieście waloryzację !!!
  Koko
  13.12.2018, 19:32
  Ja proponuje aby pani sobie wzięła te 70zł brutto a dala ta mega premie jaka została na tych biednych emerytów i rencistów .Bo za to nie zrekompersuje wydatki za prąd który idzie do góry i to więcej niż pani daje ,na podwyzszki wszystkie od jedzenia które poszło do góry i inne za to nie wiem czy dało by sie wyżyć za te grosze !!!150 zł netto zamiast płacić Rydzykowi 160tys dajcie ludziom!!!
  odpowiedz na komentarz
 • portal niepełnosprawni
  helena
  28.11.2018, 20:52
  Jak żył pawłowski to otrzymywałam w czwartek portal dla niepełnosprawnych dlaczego teraz nie otrzymałam, Proszę o dalsze przesyłanie na moją pocztę mejlową, dziękuje.
  odpowiedz na komentarz
 • zdrowa wdowa zabiera rentę niepełnosprawnemu dziecku
  ewa
  15.11.2018, 00:35
  i co wy na to? była rok żoną, zabrała rentę po ojcu niepełnosprawnemu dziecku.
  odpowiedz na komentarz
 • a ON na zasiłkach stałych mogą zdychać
  wyć się chce
  12.11.2018, 20:46
  bo jak żyć za 30-600zł miesięcznie, średnio 150-300zł bo rzadko ktoś ma więcej jeśli ma zasiłek pielęgnacyjny, bądź mieszka z rodziną. ON na zasiłkach stałych może zdychać a to nie ich wina że zabrakło lat pracy lub choroba powstała nie w tym czasie, albo ZUS uzdrowił. Zagazujcie nas od razu
  odpowiedz na komentarz
 • Trochę to smutne
  Paweł
  11.11.2018, 09:57
  Smutne i żenujące jest to że gdy niepełnosprawni przez 40 dni błagali w Sejmie o dodatek na życie w kwocie 500 pln na pierwszą grupę to powiedziano im że najpierw „reforma” a potem może pieniążki (po przecedzeniu). Gdy policjanci prosili o podwyżki dostali je niemal bez problemu i nikt im reform nie robił a kasa się znalazła. Nasuwa się smutna refleksja i myśl która grupa jest liczniejsza. Z pewnością ta druga. Bez komentarza.
  odpowiedz na komentarz
 • emerytura
  Emerytka niepełnosprawna
  09.11.2018, 11:28
  Mam 67 lat niepełnosprawna umiarkowanie , 25lat pracy , emerytury 1125 zł. Wychowaliśmy 4 dzieci w tym 1 niepełnosprawne umiarkowanie .Teraz bez stażu pracy będą miały kobiety o 25 zł. mniej ode mnie. Gdzie sprawiedliwość . Ja SUWEREN nie zgadzam się z tym. PIS kupczy wszystkim byle SUWEREN kłócił i walczył z sobą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • bezczelność i arogancja
  emerytka
  08.11.2018, 19:14
  sobie po 70.000 zł a rencistom i emerytom 70 zł brutto
  odpowiedz na komentarz
 • Ja też chcę 7% waloryzacji, bo na to zapracowałem !
  JacekG
  08.11.2018, 18:26
  Skoro osoby bez stażu pracy, albo z minimalnym stażem oraz rolnicy dostaną 7% waloryzacji, to ja też żądam 7% w oparciu o przepisy, których nie można naginać corocznie. To się nadaje na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność z Konstytucją. TO JEST NIEZGODNE Z USTAWĄ ! Jeśli pis tak się zachowa, ja, moja rodzina, znajomi i wszyscy, którym to wytłumaczę zagłosują przeciw pisowi w eurowyborach i w w kolejnych wyborach parlamentarnych. Oni nic dalej nie rozumieją. Nie dziwię się "ubogim", którzy się cieszą :) Tak pis kupuje głosy, ale to nie pomoże, a pogrąży tą partię. Prezes się wścieknie :)
  odpowiedz na komentarz
 • Nie narzekać
  Borzoi
  08.11.2018, 18:20
  Jeżeli nie powstanie partia ,,emerytów, rencistów i niepełnosprawnych'' będą nas kiwać na wszystkie sposoby. Są nas miliony. Ale jesteśmy skłóceni i podzieleni. Każda władza będzie taki stan utrzymywać bo wtedy sobie z nami poradzi. Byle piosenkarz lub producent piwa może założyć stowarzyszenie lub partię i swoje wywalczyć. Odnoszę wrażenie, że większość z nas jest niepełnosprawna umysłowo. Przykre. Wielka niepowetowana strata że zabrakło śp. Piotra Pawłowskiego. Mam nadzieję, że Pani Ewa Pawłowska wraz z wspaniałym Zespołem Integracji będziemy kontynuować Jego dzieło w tworzenia świata bez barier i świata dla wszystkich. Pani Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej właśnie kolejny raz nas kiwnęła.
  odpowiedz na komentarz
 • CO ZROBIŁ RZĄD PiS ZADRWIL BRAKUJA PAWLOSKIEGO CAŁEJ REDACJI INTEGRACJI
  INWALIDA 1 GRUPY GLODNY
  08.11.2018, 14:23
  PADALY WIELE OBIETNIC MINELO PONAD 3 l RZADOW PiS ZESPOLU KACZYNSKIEGO KOLESOW PiS JAK SOBIE PODWYSZAJĄ DIETY I NAGRODY DO RZĄDU LUDZIĄ WIELKIE WALORYZACJE NIEPELNOSPRAWNI STRAJKOWALI PREMIER I KACZYŃŃŃSKI WYSLAŁ NIEPRZYGOTOWANYCH RAFALSKĄ CO OBIECYWAŁ ZŁOTE CZASY DO EMERYTOW I RECISTOW MIAŁ ZNIKNĄC NFZ CALKOWICIE ISTNIEJE TAK SAMO D LEKI DO EMERYTOW JAK DODATEK PIELEGNACYJNY WROZ WIELKĄ SUME PRZEZ # LATA RZĄDOW PiS O 7.00 zł POLSKA ZAJMUJE OSTATNIE MIEJSCE CAŁEJ UNII POD WODZĄ PiS CO NAROD WEPLI NA BOCZNICE?
  odpowiedz na komentarz
 • Do malkontentów
  Alek
  08.11.2018, 13:14
  Jak PiS daje małe podwyżki renty i emerytury, to wrogowie PiS gadają ŻLE... bo mało. A jak daje duże podwyżki to gadają ŻLE... bo za dużo. ONI CIĄGLE GADAJĄ , GADAJĄ ŻLE, ŻLE i jak zwykle Polacy są największymi malkontentami ŚWIATA!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego dyskryminacja i kolejne oszustwo PIS ?
  Mistrz
  08.11.2018, 07:38
  Dlaczego PIS po raz kolejny kieruje "łaskawą" rękę do tych, którzy nie opłacali składek lub pracowali bardzo krótko, a drwi sobie z ludzi pracujących ? PIS pokazuje, że w tym kraju trzeba oszukiwać Państwo i wpłacać jak najniższe składki, bo i tak od Państwa dostaną więcej od uczciwych Polaków. Obibok dostanie 7% waloryzacji, a człowiek z wypracowanym wieloletnim okresem dostanie 3,26% waloryzacji. OSZUSTWO !!! Nigdy więcej PIS w rządzie ! A wystarczyło obniżyć podatek PIT ku zadowoleniu wszystkich PRACUJĄCYCH, RENCISTÓW I EMERYTÓW.
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie się podziały wcześniejsze emerytury?
  niepełnosprawny.
  07.11.2018, 15:22
  Dlaczego kobieta w wieku 55lat i mężczyzna w wieku 60 lat nie mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury po przepracowaniu kolejno 20 i 25 lat,tak jak było to za poprzednich rządów z tytułu pracy w szczególnych warunkach ,z powodu niepełnosprawności w stopniu znacznym,z powodu wypadków i chorób zawodowych czy z powodu całkowitej niezdolności do pracy.Takie osoby,w tym wieku często muszą ciężko,latami walczyć o należne renty,pomimo że mają wypracowane lata do emerytury.Często ubezpieczyciel,zamiast wypłacić należne świadczenie,wynajmuje pełnomocnika,który robi wszystko aby tej osobie nie dać np;renty o którą latami musi walczyć i często na różne ,wielokrotnie powtarzane badania musi jeżdzić po kilkaset,nawet400 i więcej kilometrów.Dlaczego osoba taka nie może otrzymać wcześniejszej emerytury,żeby uniknąć takiego poniewierania i nieludzkiego traktowania przez różnych orzeczników,urzędników i Sądy?Czy naprawdę tym ludziom nie należy się godne życie,przecież oni często przez większą część swego życia ciężko pracowali?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas