Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Najniższe renty wzrosną o 70 zł. Kogo obejmą nowe rozwiązania?

07.11.2018
Autor: oprac. tp, fot. archiwum redakcji
Źródło: Rp.pl, Money.pl, Biznes.interia.pl
Minister Rafalska mówi do mikrofonu podczas briefingu prasowego

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz minimalna emerytura mają w przyszłym roku wynieść 1100 zł brutto. Wzrosłyby więc o 70,20 zł. To propozycja Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zgodnie z tą propozycją, renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosnąć by miała z obecnych 772,35 zł do 825 zł brutto.

- Dziś do konsultacji społecznych trafi projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, który zawiera nowe zasady waloryzacji świadczeń od 1 marca 2019 r. – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, cytowana przez dziennik „Rzeczpospolita”. – Zależy nam na wsparciu osób z najniższymi świadczeniami. Według proponowanego mechanizmu nikt na waloryzacji nie traci.

Kogo obejmą nowe rozwiązania?

Rząd jest zdania, że pomimo wielu zmian wysokość najniższych rent i emerytur wciąż jest niewystarczająca w odniesieniu do kosztów utrzymania.

- Zastosujemy ustawowy wskaźnik waloryzacji, który jest prognozowany na 103,26 proc., przy zagwarantowaniu minimalnej kwoty waloryzacji, która będzie na poziomie 70 zł – podkreśliła minister Rafalska w cytowanej przez portal Interia.pl informacji.

Proponowane rozwiązania będą kosztowały 8,44 mld zł. Mają objąć ponad 4 mln emerytów i rencistów (spoza rolniczego systemu ubezpieczeń społecznych), 114 tys. osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne, 280 tys. osób, które pobierają renty socjalne i milion emerytów z KRUS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • 150zł podnieście waloryzację !!!
  Koko
  13.12.2018, 19:32
  Ja proponuje aby pani sobie wzięła te 70zł brutto a dala ta mega premie jaka została na tych biednych emerytów i rencistów .Bo za to nie zrekompersuje wydatki za prąd który idzie do góry i to więcej niż pani daje ,na podwyzszki wszystkie od jedzenia które poszło do góry i inne za to nie wiem czy dało by sie wyżyć za te grosze !!!150 zł netto zamiast płacić Rydzykowi 160tys dajcie ludziom!!!
  odpowiedz na komentarz
 • portal niepełnosprawni
  helena
  28.11.2018, 20:52
  Jak żył pawłowski to otrzymywałam w czwartek portal dla niepełnosprawnych dlaczego teraz nie otrzymałam, Proszę o dalsze przesyłanie na moją pocztę mejlową, dziękuje.
  odpowiedz na komentarz
 • zdrowa wdowa zabiera rentę niepełnosprawnemu dziecku
  ewa
  15.11.2018, 00:35
  i co wy na to? była rok żoną, zabrała rentę po ojcu niepełnosprawnemu dziecku.
  odpowiedz na komentarz
 • a ON na zasiłkach stałych mogą zdychać
  wyć się chce
  12.11.2018, 20:46
  bo jak żyć za 30-600zł miesięcznie, średnio 150-300zł bo rzadko ktoś ma więcej jeśli ma zasiłek pielęgnacyjny, bądź mieszka z rodziną. ON na zasiłkach stałych może zdychać a to nie ich wina że zabrakło lat pracy lub choroba powstała nie w tym czasie, albo ZUS uzdrowił. Zagazujcie nas od razu
  odpowiedz na komentarz
 • Trochę to smutne
  Paweł
  11.11.2018, 09:57
  Smutne i żenujące jest to że gdy niepełnosprawni przez 40 dni błagali w Sejmie o dodatek na życie w kwocie 500 pln na pierwszą grupę to powiedziano im że najpierw „reforma” a potem może pieniążki (po przecedzeniu). Gdy policjanci prosili o podwyżki dostali je niemal bez problemu i nikt im reform nie robił a kasa się znalazła. Nasuwa się smutna refleksja i myśl która grupa jest liczniejsza. Z pewnością ta druga. Bez komentarza.
  odpowiedz na komentarz
 • emerytura
  Emerytka niepełnosprawna
  09.11.2018, 11:28
  Mam 67 lat niepełnosprawna umiarkowanie , 25lat pracy , emerytury 1125 zł. Wychowaliśmy 4 dzieci w tym 1 niepełnosprawne umiarkowanie .Teraz bez stażu pracy będą miały kobiety o 25 zł. mniej ode mnie. Gdzie sprawiedliwość . Ja SUWEREN nie zgadzam się z tym. PIS kupczy wszystkim byle SUWEREN kłócił i walczył z sobą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • bezczelność i arogancja
  emerytka
  08.11.2018, 19:14
  sobie po 70.000 zł a rencistom i emerytom 70 zł brutto
  odpowiedz na komentarz
 • Ja też chcę 7% waloryzacji, bo na to zapracowałem !
  JacekG
  08.11.2018, 18:26
  Skoro osoby bez stażu pracy, albo z minimalnym stażem oraz rolnicy dostaną 7% waloryzacji, to ja też żądam 7% w oparciu o przepisy, których nie można naginać corocznie. To się nadaje na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność z Konstytucją. TO JEST NIEZGODNE Z USTAWĄ ! Jeśli pis tak się zachowa, ja, moja rodzina, znajomi i wszyscy, którym to wytłumaczę zagłosują przeciw pisowi w eurowyborach i w w kolejnych wyborach parlamentarnych. Oni nic dalej nie rozumieją. Nie dziwię się "ubogim", którzy się cieszą :) Tak pis kupuje głosy, ale to nie pomoże, a pogrąży tą partię. Prezes się wścieknie :)
  odpowiedz na komentarz
 • Nie narzekać
  Borzoi
  08.11.2018, 18:20
  Jeżeli nie powstanie partia ,,emerytów, rencistów i niepełnosprawnych'' będą nas kiwać na wszystkie sposoby. Są nas miliony. Ale jesteśmy skłóceni i podzieleni. Każda władza będzie taki stan utrzymywać bo wtedy sobie z nami poradzi. Byle piosenkarz lub producent piwa może założyć stowarzyszenie lub partię i swoje wywalczyć. Odnoszę wrażenie, że większość z nas jest niepełnosprawna umysłowo. Przykre. Wielka niepowetowana strata że zabrakło śp. Piotra Pawłowskiego. Mam nadzieję, że Pani Ewa Pawłowska wraz z wspaniałym Zespołem Integracji będziemy kontynuować Jego dzieło w tworzenia świata bez barier i świata dla wszystkich. Pani Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej właśnie kolejny raz nas kiwnęła.
  odpowiedz na komentarz
 • CO ZROBIŁ RZĄD PiS ZADRWIL BRAKUJA PAWLOSKIEGO CAŁEJ REDACJI INTEGRACJI
  INWALIDA 1 GRUPY GLODNY
  08.11.2018, 14:23
  PADALY WIELE OBIETNIC MINELO PONAD 3 l RZADOW PiS ZESPOLU KACZYNSKIEGO KOLESOW PiS JAK SOBIE PODWYSZAJĄ DIETY I NAGRODY DO RZĄDU LUDZIĄ WIELKIE WALORYZACJE NIEPELNOSPRAWNI STRAJKOWALI PREMIER I KACZYŃŃŃSKI WYSLAŁ NIEPRZYGOTOWANYCH RAFALSKĄ CO OBIECYWAŁ ZŁOTE CZASY DO EMERYTOW I RECISTOW MIAŁ ZNIKNĄC NFZ CALKOWICIE ISTNIEJE TAK SAMO D LEKI DO EMERYTOW JAK DODATEK PIELEGNACYJNY WROZ WIELKĄ SUME PRZEZ # LATA RZĄDOW PiS O 7.00 zł POLSKA ZAJMUJE OSTATNIE MIEJSCE CAŁEJ UNII POD WODZĄ PiS CO NAROD WEPLI NA BOCZNICE?
  odpowiedz na komentarz
 • Do malkontentów
  Alek
  08.11.2018, 13:14
  Jak PiS daje małe podwyżki renty i emerytury, to wrogowie PiS gadają ŻLE... bo mało. A jak daje duże podwyżki to gadają ŻLE... bo za dużo. ONI CIĄGLE GADAJĄ , GADAJĄ ŻLE, ŻLE i jak zwykle Polacy są największymi malkontentami ŚWIATA!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego dyskryminacja i kolejne oszustwo PIS ?
  Mistrz
  08.11.2018, 07:38
  Dlaczego PIS po raz kolejny kieruje "łaskawą" rękę do tych, którzy nie opłacali składek lub pracowali bardzo krótko, a drwi sobie z ludzi pracujących ? PIS pokazuje, że w tym kraju trzeba oszukiwać Państwo i wpłacać jak najniższe składki, bo i tak od Państwa dostaną więcej od uczciwych Polaków. Obibok dostanie 7% waloryzacji, a człowiek z wypracowanym wieloletnim okresem dostanie 3,26% waloryzacji. OSZUSTWO !!! Nigdy więcej PIS w rządzie ! A wystarczyło obniżyć podatek PIT ku zadowoleniu wszystkich PRACUJĄCYCH, RENCISTÓW I EMERYTÓW.
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie się podziały wcześniejsze emerytury?
  niepełnosprawny.
  07.11.2018, 15:22
  Dlaczego kobieta w wieku 55lat i mężczyzna w wieku 60 lat nie mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury po przepracowaniu kolejno 20 i 25 lat,tak jak było to za poprzednich rządów z tytułu pracy w szczególnych warunkach ,z powodu niepełnosprawności w stopniu znacznym,z powodu wypadków i chorób zawodowych czy z powodu całkowitej niezdolności do pracy.Takie osoby,w tym wieku często muszą ciężko,latami walczyć o należne renty,pomimo że mają wypracowane lata do emerytury.Często ubezpieczyciel,zamiast wypłacić należne świadczenie,wynajmuje pełnomocnika,który robi wszystko aby tej osobie nie dać np;renty o którą latami musi walczyć i często na różne ,wielokrotnie powtarzane badania musi jeżdzić po kilkaset,nawet400 i więcej kilometrów.Dlaczego osoba taka nie może otrzymać wcześniejszej emerytury,żeby uniknąć takiego poniewierania i nieludzkiego traktowania przez różnych orzeczników,urzędników i Sądy?Czy naprawdę tym ludziom nie należy się godne życie,przecież oni często przez większą część swego życia ciężko pracowali?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas