Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opiekunowie osób dorosłych chcą zmian. Rząd przyjrzał się ich postulatom

08.11.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
lupa

Wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę” przy wypłacaniu specjalnego zasiłku opiekuńczego, zniesienie kryterium dochodowego w wysokości 764 zł albo umożliwienie opiekunom osób dorosłych łączenia pracy z pobieraniem tego świadczenia, które w tej chwili wynosi 620 zł. To pomysły przedstawione sejmowej Komisji ds. Petycji, która skierowała je do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Odpowiedź przedstawiono  Komisji podczas posiedzenia 7 listopada.

Temat świadczeń dla opiekunów osób, u których niepełnosprawność pojawiła się, gdy były dorosłe po raz kolejny wrócił do Komisji ds. Petycji. Jak do tej pory nie wykonano wyroku Trybunału Konstytucyjnego, uznającego, że różnicowanie świadczeń dla opiekunów osób dorosłych (obecnie 620 zł) i dzieci (obecnie 1477 zł) jest sprzeczny z ustawą zasadniczą. Jednak zdaniem ministerstwa: przedstawione w petycji postulaty nie rozwiązują tego problemu.

Ministerstwo: najpierw zmiany systemowe

- Wcześniejsze wprowadzenie zmian przed realizacją Wyroku Trybunału Konstytucyjnego odbywałoby się więc w oparciu o uznane za niekonstytucyjne przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych i de facto - utrwalałoby je – referowała stanowisko swojego resortu Ewa Speranza z Ministerstwa Rodziny Pracy i polityki Społecznej. – Najpierw trzeba dokonać zmian systemowych w przyznawaniu świadczeń opiekuńczych – podkreśliła.

Przedstawicielka ministerstwa zwróciła uwagę na szereg działań, związanych z planowanymi zmianami systemowymi – jak choćby reformą orzecznictwa. Odmiennego zdania są przedstawicielki opozycji.

Najbardziej zaniedbana grupa

- Opiekunowie osób dorosłych to grupa najmniej zadbana i dostrzegana – podkreśliła posłanka Platformy Obywatelskiej Magdalena Kochan.

Zwróciła również uwagę na konieczność działań na rzecz tej grupy opiekunów. Działań, których braku nie można tłumaczyć pracami nad systemem orzeczniczym.

- Chodzi choćby o kwestię kryterium dochodowego. W momencie, kiedy o złotówkę przekroczy się kryterium, traci się całe świadczenie – podkreśliła posłanka Platformy Obywatelskie.

Posłanka Nowoczesnej: wyjdźmy z inicjatywą ustawodawczą

Podobnego zdania jest posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewsa, która zauważyła, że wciąż nie ma informacji o ostatecznym kształcie planowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformy orzecznictwa ani też ustawy realizującej Wyrok Trybunału w sprawie świadczeń dla opiekunów.

Według posłanki Wróblewskiej nie ma co czekać na planowane od lat zmiany systemowe i zrównać obydwa świadczenia.

Posłanki Kochan i Wróblewska złożyły wniosek o nieprzyjecie odpowiedzi rządu, a także o podjęcie przez Komisję ds. Petycji inicjatywy ustawodawczej w celu poprawy losu opiekunów osób dorosłych.

Oba wnioski zostały jednak odrzucone. 

Komentarz

  • Obowiązkowe ubezpieczenia od niesamodzielności to konieczność
    Ala
    09.11.2018, 09:54
    Należy wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia od niesamodzielności, takie jak mają w Niemczech. Tam każdy pracownik płaci składki, ale jeśli zachoruje to ma pewność ,że opiekun dostanie pieniądze i to niezależnie od kryteriów dochodowych.W Polsce owszem opiekun dorosłej osoby niesamodzielnej dostanie ponad 600 zł zasiłku, ale musi być biedny jak mysz kościelna .Pozostali nic nie dostają , choć opiekują się niedołężnymi członkami rodziny latami . Tak jak moja mama ,,która przez piętnaście lat opiekowała się obłożnie chorą babcią ,po dwu ciężkich wylewach i nigdy z opieki społecznej nie dostała ani złotówki , bo dochody rodziny przekraczały to niskie kryterium.A był nawet taki czas ,że pampersów nie refundowali.Opiekunowie mówią ,że za te pieniądze trudno wyżyć i domagają się więcej , a rząd uzależnia ,to od przeprowadzenia reformy , bo dzięki niej będą pieniądze, ale nawet wtedy ,choćby zabrali renty większości inwalidom drugiej grupy , to i tak tych pieniędzy będzie mało , bo społeczeństwo się starzeje i z roku na rok przybywa osób niesamodzielnych . Jest dużo ludzi starych , z powojennego wyżu demograficznego.Matki dzieci niepełnosprawnych , czy opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych domagają się umożliwienia im podjęcie pracy i łączenia zasiłku z dochodami z pracy , ale ja nie rozumiem , jak można zostawić chorego na osiem i więcej godzin bez opieki.Moja mama musiała zrezygnować z pracy ,a gdy czasem gdzieś wyjeżdżała na kilka godzin zawsze ktoś był przy babci, nawet gdy w niedzielę na godzinę wychodziła do kościoła na Mszę świętą.Wśród osób z pierwszą grupą są takie , które są całkowicie niesamodzielne, leżące, wymagające całkowitej opieki przez całą dobę , jak i takie , które są w miarę samodzielne chodzą do szkoły , na WTZ, pracują , zarabiają i nawet domagają się zniesienia pułapki rentowej, a opiekunowie tych osób dostają takie same pieniądze, niezależnie od włożonej pracy.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas