Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe porozumienie w Europie ws. przepisów dotyczących osób z niepełnosprawnością

09.11.2018
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
obok kół wózka inwalidzkiego jest przytwierdzona taśmą klejącą kartka A4 z napisem "równość"

Parlament Europejski i kraje unijne osiągnęły w czwartek, 8 listopada, wstępne porozumienie w sprawie propozycji nowych przepisów, które mają sprawić, że wiele usług i produktów codziennego użytku będzie łatwiej dostępnych dla osób z niepełnosprawnością.

Projekt nowych przepisów przygotowała Komisja Europejska.

- Dzięki dzisiejszemu wstępnemu porozumieniu Unia Europejska stanie się bardziej dostępnym miejscem do życia i pracy dla osób niepełnosprawnych – powiedziała w czwartek komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen.

Jak podkreśliła, nowe regulacje będą miały pozytywny wpływ na życie ponad 80 mln Europejczyków z niepełnosprawnością.

Europejski akt w sprawie dostępności

Te nowe przepisy to tzw. europejski akt w sprawie dostępności, który KE zaproponowała w grudniu 2015 roku z myślą zarówno o osobach z niepełnosprawnością, jak i przedsiębiorstwach, które oferują produkty i usługi. Producenci i usługodawcy będą w stanie je sprzedawać i eksportować w całej UE bez konieczności dostosowywania ich do rozbieżnych przepisów krajowych.

Bankomaty, na przykład, zostaną wyposażone w gniazda dla słuchawek, aby osoby niewidome mogły wypłacać pieniądze przy wsparciu instrukcji dźwiękowych. Na klawiaturach znajdą się wyczuwalne dotykiem znaki. Oprócz sygnałów dźwiękowych bankomaty będą również miały elementy wizualne (np. migające światło) pozwalające zidentyfikować miejsce, gdzie należy wprowadzić kartę bankomatową lub gdzie wydawane są pieniądze.

Regulacje będą dotyczyły także takich urządzeń i usług jak telefony, komputery, terminale płatnicze lub terminale samoobsługowe, usługi bankowe, łączność elektroniczna, numer alarmowy 112, e-booki, handel elektroniczny oraz niektóre usługi transportowe.

Porozumienie zostanie przedłożone unijnym ambasadorom do zatwierdzenia. Następnie będzie nad nim głosował Parlament Europejski, a ostatecznie nowe regulacje zatwierdzi Rada UE.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Kto?
  Bella
  16.11.2018, 09:23
  "Parlament Europejski i kraje unijne osiągnęły w czwartek, 8 listopada, wstępne porozumienie w sprawie propozycji nowych przepisów". Kto w rozmowach reprezentował Polskę?
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo UE
  Borzoi
  16.11.2018, 00:36
  A u nas po staremu. Od 10 lat staram się w swojej spółdzielni mieszkaniowej o utworzenie miejsca parkingowego (dla niepełnosprawnych) pod moim blokiem. Pan prezes nawet się przychyla, ale administracja ma odmienne zdanie. Twierdzi, że muszą być zatoczki parkingowe a takich brak. Wynik. = 0.
  odpowiedz na komentarz
 • Kiedy to wszystkie państwowe urzędy w Polsce...?
  Jadwiga
  15.11.2018, 19:13
  Kiedy to wszystkie państwowe urzędy w Polsce, które są powołane do zajmowania się Osobami z niepełnosprawnościami, będą obligatoryjnie i z urzędu załatwiały w imieniu tych osób sprawy? Np. Badały warunki w jakich żyją niepełnosprawni i załatwiały Im pomoc. Kiedy to pracownicy tych urzędów, wszystkich szczebli, ruszą się zza biurek i pójdą w teren, który Im podlega, by czynić swoją powinność do, której zostali powołani? Chyba łatwiej dotrzeć zdrowemu urzędnikowi do osoby niepełnosprawnej, niż kalece obłożnie choremu do urzędnika. Nieprawdaż? Dlaczego w kontaktach Niepełnosprawnego Obywatela z jaśnie ważnym urzędnikiem, ten pierwszy zawsze musi się podporządkowywać machinie urzędniczej?????? Kiedy to się zmieni, że urzędy, które są powołane by pomagać, nic same z siebie nie robią, jeśli się Niepełnosprawny do urzędu nie zwróci. Każda najmniejsza zmiana przepisów powinna być obligatoryjnie konsultowana z dużą grupą niepełnosprawnych. W niektórych krajach europejskich, to urzędnicy odwiedzają Niepełnosprawnych, by Im pomóc. Dlaczego w Polsce tego się nie czyni? Proszę tylko o konkretnie wyczerpujące odpowiedzi a nie ogółniki.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas