Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świętokrzyskie: pierwsza poradnia transplantacyjna w regionie

09.11.2018
Autor: PAP, fot. Adam Ciesielskii/sxc.hu
zdjęcie rentgenowskie nerek

Pierwsza w regionie poradnia transplantacyjna dla pacjentów po przeszczepie nerki i dla osób przygotowywanych do transplantacji, rozpoczyna w tym miesiącu pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSZ) w Kielcach. Dedykowana jest chorym głównie z województwa świętokrzyskiego.

Jak poinformowała rzeczniczka WSZ Anna Mazur-Kałuża, poradnia będzie pracowała trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, wtorki i środy.

W poradni będą mogli sprawdzić stan zdrowia pacjenci, którzy przeszli przeszczep nerki.

Monitorowanie stanu zdrowia

„W pierwszym roku po zabiegu, kontrole są wymagane raz w miesiącu, później raz na trzy miesiące” – wyjaśnił cytowany w komunikacie przesłanym PAP chirurg transplantolog, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w lecznicy, dr nauk medycznych Jacek Bicki.

Dr Bicki dodał, że u takich osób wykonywane są badania laboratoryjne, które monitorują funkcję nerki i stosowane jest leczenie immunosupresyjne, aby z jednej strony – wcześnie wykryć odrzucanie przeszczepionego narządu, a z drugiej – minimalizować skutki uboczne leczenia.

Utworzenie poradni jest pierwszym krokiem do stworzenia w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach ośrodka przeszczepiania nerek.

Przeszczep nerek w planowanym ośrodku

Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu, prof. Stanisław Głuszek podkreślił, że istnieje ogromna potrzeba utworzenia w regionie świętokrzyskim takiego ośrodka.

- W tej chwili przygotowujemy dokumentację niezbędną do uzyskania akredytacji Ministerstwa Zdrowia, która jest wymagana do rozpoczęcia działalności transplantacyjnej – wyjaśnił prof. Głuszek.

W klinice pracuje już jeden transplantolog, a kolejny lekarz jest w trakcie specjalizacji w tej dziedzinie. Prof. Głuszek dodał, że deklarację współpracy z kieleckim szpitalem złożył już uznany warszawski ośrodek zajmujący się transplantologią.

Poradnia

Jak powiedziała rzeczniczka Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach Beata Szczepanek, poradnia działająca w szpitalu ma przyznane pieniądze na funkcjonowanie na dwa miesiące - do końca roku (ze względów formalnych pieniądze nie mogły być teraz zakontraktowane na działalność na kolejny rok). Dodała, że poradnia, oprócz opieki nad pacjentami po przeszczepach, ma zajmować się także kwalifikacją pacjentów do transplantacji.

- Mamy zarezerwowane środki na przyszły rok, gdyby szpital był gotowy i mógł otworzyć oddział transplantacyjny. Jeśli szpital będzie gotowy, będziemy mogli ogłosić konkurs – zaznaczyła Szczepanek.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa tego typu placówka w regionie i jedna z największych w Polsce – ma ponad 30 klinik i oddziałów, chorych przyjmują także poradnie specjalistyczne. Lecznica zatrudnia niemal 500 lekarzy i ponad tysiąc pielęgniarek i położnych. Placówka jest zapleczem klinicznym dla kierunku lekarskiego, prowadzonego od trzech lat na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak radzisz sobie z poruszaniem się poza domem, gdy spadnie śnieg?

Biuletyn

Wspierają nas