Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kraków wypłaci 500 zł świadczenia dla osób z niepełnosprawnością

13.11.2018
Autor: inf. prasowa, fot. sxc.hu
500 złotych w 100-złotowych banknotach

Od przyszłego roku Urząd Miasta Krakowa wprowadzi nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością, którego kwota będzie wynosić 500 zł. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

Urząd Miasta Krakowa od 2019 r. wprowadzi dodatek opiekuńczy w kwocie 500 zł. To miesięczne świadczenie jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce dla osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. Do jego otrzymania będą uprawione tylko osoby, które mieszkają na terenie Gminy Miejskiej Kraków, a także opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością.

- Grupa, do której należą opiekunowie osób niepełnosprawnych, jest szczególnie potrzebująca ze względu na to, że nie tylko boryka się z chorobą osób im najbliższych, lecz często także z trudną sytuacją finansową – mówi Mateusz Płoskonka, Dyrektor Biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie. – Wielu z nich zmuszonych jest do rezygnacji z pracy zawodowej w celu całodobowej opieki nad chorym członkiem rodziny. Wprowadzeniem świadczenia chcemy w realny sposób ich wesprzeć, a co za tym idzie, poprawić funkcjonowanie ich gospodarstwa domowego – dodaje.

Uprawnieni do otrzymania dodatku opiekuńczego będą opiekunowie osób z niepełnosprawnością, korzystający wyłącznie z pomocy w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Jego przyznanie wszczynane będzie z urzędu, dzięki czemu nie będzie konieczności składania odrębnych wniosków ani dodatkowej dokumentacji. UMK będzie weryfikował wydawane decyzje na podstawie zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, dzięki czemu proces ten będzie znacznie uproszczony.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Idea szczytna ale...
  ojciec 20-latki
  23.11.2018, 22:02
  To wcale nie tak miało być. Pan prezydent by zyskać głosy wszem i wobec głosił w kampanii, iż JAK WYGRA to da OzN dodatek. Wspomniał nawet jak z zażenowaniem patrzył na strajkujące w sejmie matki i teraz on da niepełnosprawnym to czego nie dał rząd. Akcja poparta była filmowym spotem przedstawiającym matkę z dorastającym synem, mówiącą jak to teraz będzie im łatwiej. Nie było mowy o opiekunach a o osobach niepełnosprawnych. Do dziś w tytułach wiadomości o tych poczynaniach dominuje zwrot ..dostana niepełnosprawni... To wprowadza w błąd. Ludzie liczyli na te pieniądze poszli i zagłosowali. I wyszło jak zawsze w tym kraju. Prawda ma drugie dno. Owszem ktoś coś tam dostanie ale nie ci, którym obiecywano. Oczywiście, ze są ludzie na tych marnych zasiłkach i im może byt się polepszy. To zazwyczaj starsi ludzie, opiekujący się sobą wzajemnie. To ci którym juz dawno trybunał nakazał wyrównanie zasiłków opiekuńczych a rząd jakoś się nie kwapi z wykonaniem postanowienia. To nie dotyczy niepełnosprawnych po ukończeniu 18-go roku życia jak obiecywał pan prezydent a zupełnie innej grupy, która nie żyła by w nędzy gdyby rząd respektował postanowienia trybunału. No ale jeśli moderator zdecyduje sie przepuścić te moje spostrzeżenia , należałoby przynajmniej spróbować rozliczyć pana prezydenta z obietnic składanych w kampanii (bo jeszcze dowody są) . Inaczej dalej w tym chorym kraju będą traktować OzNJ jak dotychczas i tylko od nas zależy by się to zmieniało.
  odpowiedz na komentarz
 • Wypłaty większe zasiłku dla niepełnosprawnych
  gość
  16.11.2018, 06:49
  A czemu jeszcze nie w tym roku??? Już teraz wielu niepełnosprawnych żyje w nędzy bo nie mają już siły na " żebranie " w Mops i ZUS czy inne instytucje powołane i opłacane sowicie z naszych podatków. Żąda się od nich stosu papierków, zaświadczeń i innych bzdurnych rzekomo ważnych dokumentów, które później nie czytane zalegają szafy i piwnice . Nie prościej powiedzieć delikwentowi żeby zbierał makulaturę i przyniósł kwitek że tyle i tyle oddał makulatury w zamian za to dostaniesz zasiłek lub nie zależy od humoru urzędników. Jak pomyślę jakie kłody kładzie się pod nogi tym ludziom to włosy się jeżą wszędzie nie tylko na głowie. Każdy urząd, czy to ZUS. MOPS. URZĄD ORZEKANIA O NIEPEWNOŚCI I.td , itp jest wyposażony w komputery i ma łączność internetową, na litość boską płacimy za to żeby ułatwiało to nam życie i oszczędzało lasy. Każdego petenta wprowadza się do bazy danych ale nie ! Trzeba przy każdym głupstwie choć jakby najprostszych wymianach legitymacji, dowód i innych wymaga się dokumentów i ich kserokopii!!! A nie możesz jedna z drugą paniusiu zajrzeć do komputera czy poprostu nie umiesz??? Ale nie bo papier jest ważniejsza od człowieka. Amen.
  odpowiedz na komentarz
 • Mały kroczek tylko dlaczego nie niepełnosprawni
  Borzoi
  16.11.2018, 00:28
  Powiem tak. Dobrze, że chociaż coś dali opiekunom. Tylko to jest oszukiwanie. Dlaczego nie niepełnosprawnym. Wszelkie pieniądze i dodatki powinni dostawać niepełnosprawni. Wówczas niepełnosprawny może za opiekę przekazać tą kwotę opiekunowi. Nie potrzeba urzędników. Niepełnosprawny dobrze wie komu powinien przekazać albo samemu zatrzymać. To tak wygląda, że dodatek pielęgnacyjny dostawał będzie mój sąsiad który czasami zrobi mi zakupy. Mając kasę będę potrafił się odwdzięczyć sąsiadowi lub sąsiadce kupując jej chociaż kwiatek na imieniny. Wygląda na to, że zostaliśmy przez rządzących ubezwłasnowolnieni chociaż nie wszyscy są psychicznie chorzy. Na taką rzeszę osób z niepełnosprawnością jesteśmy w stanie podziękować za opiekę każdej władzy. Tylko wówczas nas zauważą.
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo!
  ;/
  15.11.2018, 19:01
  Tylko On i rodziny korzystające z OPS będą pozbawione świadczeń, w tym zasiłku pielęgnacyjnego, ponieważ dla OPS to będzie dochód :(
  odpowiedz na komentarz
 • po co to ????
  ula I gr
  15.11.2018, 18:31
  Brawo...ja mieszkam w opolskim, naleze do jednej z gmin gdzie dzialalnosc GOPS jest pod znakiem zapytania.Mam I gr znaczny stopien niepelnosprawnosci, otrzymuje dodatek z ZUS 215 zl i nic z tego...nigdy nie otrzymałam pomocy...Panie z GOPSU wiedza o tym ale nie reagują, natomiast bardzo chętnie pomoc udzielają ludziom uzależnionym od alkoholu, uwazajac ze skoro ktoś ma rente, emeryture w wysokości ok 800 zl to musi mu to wystarczyc. Gmina wydaje karty seniora ale tylko na pokaz, szkoda kasy na plastiki...nic z tego nie ma ...Także u nas w PL sa rowni i równiejsi...sa lepsi i gorsi .Szkoda nawet pisać bo nic z tego nie ma.,tylko siejecie nienawiść podajac takie fakty...Popedzic GOPS...MOPS itp...itp. urzędy,rzekomo pomagający...
  odpowiedz na komentarz
 • Chwalmy Pana!
  Blanka Rudy
  14.11.2018, 22:20
  Zwłaszcza pana prezydenta Krakowa. Zwrócił ktoś uwagę, ze dostaną uprawnieni do ZDO i SZO? Ale jak ktoś się nie łapie na SZO przez kryterium to guzik dostanie? Jasne! W całej Polsce wprowadzić! Banda zaplutych socjalistów. Wiecie, czemu PiS rządzi/ Bo Was kupił. za 5 stów! i niczego się nie nauczyliście. I tylko dej, dej, dej. Nigdy w tym kraju nie powstanie sensowny system dla ON, bo zawsze większości wystarczy zapchać gęby paroma groszami dla tej cz innej grupy i będą grzecznie czekać, aż i im skapnie. Kasa! Tylko gotówka jest ważna. Wszyscy idźcie na posadzkę sejmu! Jak wparujecie w 3 miliony osób chociażby to was tam ani Kuchciński, ani Straż Marszałkowska nie zatrzyma. Będziecie sobie mogli leżeć do śmierci.
  odpowiedz na komentarz
 • i znowu są lepsi i gorsi?!
  Barbara
  13.11.2018, 21:58
  A co z tymi, ktorych jedynym dochodem. jest 153zl - nie mają renty, opiekun natomiast ma rentę i nic wiecej nie dostanie a wedlug ustawy ops nic nie może pomóc
  odpowiedz na komentarz
 • dyskrymincja?
  gg
  13.11.2018, 20:21
  Dla wielu osób to superinnicjatywa, skuteczna pomoc i można kibicować, by ludziom było normalniej żyć. Jest jednak drugie dno... dlaczego ludzie skazani na inne miejsce zamieszkania nie mają szans na podobną pomoc? Dlaczego niepełnosprawni o tych samych potrzebach są wykluczani ze wsparcia, bo mieszkają na wsi, małym mieście i nigdy nie będą mogły wyjechać tam, gdzie istnieje jakaś pomoc? Czy polityczne przepychanki są usprawiedliwieniem dyskrymincji?
  odpowiedz na komentarz
 • Gratuluję.
  Blanka Rudy
  13.11.2018, 19:19
  Prezydent Miasta jest organem nadzoru nad MOPS. MOPS wystawia decyzje dotyczące ŚP dla tych opiekunów negatywne. Bo musi. Bo ani poprzedni, ani obecny rząd nie wykonał wyroku TK w sprawie K 38/13. Opiekunowie odwołują się do SKO. SKO jest pod nadzorem Wojewody zdaje się. Sprawy trafiaja ostatecznie do Sądów, które nakazują przyznać opiekunom świadczenie w kwocie 1477,- - zgodnie z ideą wyroku TK. I teraz jakaś grupa zorientowanych inaczej zamiast pomóc w uzyskaniu należnego świadczenia - chcą im rzucać ochłapek w postaci dodatkowych 500, dzięki czemu zamiast 520 będą mieli 1020. I zamiast 1477 też będą mieli 1020. Gdzie sens, gdzie logika? Co w następnym rzucie? 500 przez rok po śmierci podopiecznego zamiast pracy? 500 dla rencistów socjalnych zamiast pracy? 500 dla bezdomnych zamiast mieszkań? 500 dla bezrobotnych zamiast pracy? 500 dla bezdzietnych zamiast in vitro? 500 dla proepidemików, jak im się dziecko pochoruje zamiast wyroku?
  odpowiedz na komentarz
 • mama niepełnosprawnego
  gosc
  13.11.2018, 18:16
  Brawo dla Krakowa,my mieszkamy w Lubelskim ale może pójdzie dalej,bo jak ma funkcjonowac osoba niepełnosprawna z rentą 800 zł.pytam rządzących ?
  odpowiedz na komentarz
 • czemu tylko w Krakowie?
  Zoja
  13.11.2018, 18:06
  Brawo Kraków! Niestety, ja nie mieszkam w Krakowie, ale też w Polsce! Chciałabym żeby niepełnosprawni w tym kraju nie musieli ciągle o coś walczyć i żeby o nich pamiętano także w innych miastach, nie tylko w Krakowie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas