Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rząd szykuje zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych

14.07.2010
Autor: Magdalen Gajda
Źródło: IntegracjaInfo

Jak poinformowało Centrum Prasowe Rady Ministrów, na posiedzeniu rządu, które odbyło się 13 lipca zaproponowano zmiany dot. sposobu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych – w tym do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób z niepełnosprawnością oraz zasiłku pielęgnacyjnego.  

Od 1 stycznia 2010, przy udzielaniu świadczenia pielęgnacyjnego nie obowiązuje kryterium dochodowe. Wysokość świadczenia to 520 zł miesięcznie. Mogą się o nie ubiegać te osoby, które rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Rząd chce ujednolicenia sytuacji prawnej w kwestii pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przez małżonków. Obecnie osoba, która ma ustalone prawo do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka (przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego) posiada prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Natomiast osoby pobierające emeryturę lub innego rodzaju rentę nie mają możliwości ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne. 

Rada Ministrów proponuje również uniemożliwienie pobierania więcej niż jednego świadczenia pielęgnacyjnego w rodzinie. Wprowadzony ma być przepis, na podstawie którego możliwe będzie przeprowadzanie wywiadów środowiskowych( lub korzystanie z tych już wykonanych przez ośrodki pomocy społecznej) u osób, które otrzymują takie świadczenie. Usunie to też wszelkie wątpliwości, czy opiekun osoby z niepełnosprawnością pobierający świadczenie pielęgnacyjne faktycznie wywiązuje się z zadań opiekuńczych. 

Zasiłek pielęgnacyjny – w wysokości 153 zł. - przysługuje dziecku z niepełnosprawnością, osobie z niepełnosprawnością w wieku powyżej 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz osobie, która ukończyła 75 lat.

Zgodnie z ostatnimi założeniami rządowymi zasiłkiem pielęgnacyjnym mają być objęte wszystkie osoby uprawnione do jego otrzymywania. Oznacza to, że zasiłek ten będzie również przyznawany osobie powyżej 16 roku życia, która posiada orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile dysfunkcja nastąpiła w wieku do ukończenia 21 lat.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • swiadczenia
  ewkagoś
  27.09.2011, 10:22
  Świadczenia pielęgnacyjne to wielka bzdura i oszustwo / nie we wszystkich przypadkach/ , .Piszę to z punktu widzenia pracownika socjalnego. Świadczenia te to topienie pieniędzy w błoto. Biorą je osoby , które wogóle nie sprawuja opieki. A orzeczenia wydawane są chyba po znajomości. Znam przypadki pobierania świadczenia na osoby, które nie potrzebują pomocy a nawet radzą sobie może jeszcze lepiej niż niejedna osoba bez orzeczenia.RZĄD NIECH JAK NAJSZYBCIEJ ZAJMIE SIE ZMIANĄ NAD TYM ŚWIADCZNIEM< A DZIURA W BUDZECIE NAPEWNO BĘDZIE MNIEJSZA> WIĘCEJ KONTROLI W ZAKRESIE WYPŁATY TYCH ŚWIADCZEŃ> Ośrodki Pomocy nie wydają decyzji odmownych bo boją się odwołań.
  odpowiedz na komentarz
 • zasilek
  ziuta
  21.07.2010, 13:17
  Moj brat ulegl wypadkoswiw 1905 roku we wrzesniu ,pobiera rente inwalidzka 796 zl obecnie a jest sparalizowany ?paraplegia?z zakl.opieki spolecznej do chwoli ob, otrzylal chyba ok 600 zl wszelkiej pomocy.posiada orzeczenie o calkowitej niezdolnosci do pracy i opieki osob drugich od grudnia 2005 i ponownie przezemnie kopia dostarczona w styczniu br i znow otrzymal niecale 300 zl ale tj juz w wyzej wymienionej sumie.kto mi powie gdzie sie udac o pomoc w tej sprawie.Zona prowadzi gospodarstwo rolne zredukowane z braku rak i sil do pracy.pomuzcie borodzina nie moze pomoagac w takim stopniu jakiej potrzebuje chory
  odpowiedz na komentarz
 • Nie spodziewałem sie po "integracji" takich bzdur!!!!
  Wierny czytelnik
  21.07.2010, 12:28
  Proszę dokładnie sprawdzać co Państwo wypisujecie na portalu!!!!!!!!!!! Zasiłek pielęgnacyjny a świadczenie pielęgnacyjne to dwa różne świadczenia, poza tym rząd nie pracuje aby osoby z umiarkowanym stopniem mogły otrzymać zasiłek pielęgnacyjny bo już dawno jest taka mozliwość. Dla przypomnienia informuje niedouczonych dziennikarzy - - - - Zasiłek pielęgnacyjny Przyznaje się go w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on: •niepełnosprawnemu dziecku, •osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeśli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, •osobie, która ukończyła 75 rok życia •osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, która legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia. Wynosi on miesięcznie 153 zł Nie przysługuje on sobie, która umieszczona jest w placówce całodobowej, która zapewnia utrzymanie, a także która ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego.
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 153 zł to jest....
  renata barańska
  19.07.2010, 17:49
  niestety moderator nie wyswietlił dwóch moich informacji, dlatego że proponowałam aby kazy miała elaborat dokładny finansowy swoich potrzeb i na tej podstawie o trzymywałby zasiłek, świadczenie pielegnacyjne-ale komus bardzo sie to nie podoba, by pieniadze trafiały do własciwych rąk osób naprawde niepełnosprawnych!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie rehabilitacyjne
  renata barańska
  19.07.2010, 17:45
  Prosze mi wyjasnic dlaczego ja samam na moje konto prywatne z odpowiednia prosedurą rehabilitacyjna nie moge zbierać od znajomych rodziny koleżanek i kolegów pieniedzy na moja osobista rehabilitację? Niestety musiałam sie zapisać aż do fundacji (bezpłatnej) ale mam 0 wgladu nawpływ środków finansowych na moje subkonto od moich ewentualnych darczyńców, więc dlaczego musze ufać fundacji, żę wszystko jest zgodnie z rachynkowością,gdy w ubiegłym roku chciałam sprawdzic kto mi darował ten 1% i ewentualne darowinny (6-12%)poinformowano mnie w Fundacja Dzieciom.Zdążyc z Pomoca że moje środki finasowe przesyła na adres Fundacji Urzad Skarbowy Warszawa Bielany, ten Urzad Skarbowy ani razu mi nie odpowiedział na moja prośbę o wykaz darczyńców-co am o tym mysleć?Chyba w polsce to juz nie jest do załatwienia czekałam ponad rok czasu, mam kopie dokumentów, zbiorcza kwota owszem była na moim subkoncie ale ujawniono chyba tylko 3 osoby i była to kwota chyba 3400 zł.CXo ja mam o tym mysleć?
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielęgnacyjne dla osób niepełnosprawnych
  renata barańska
  19.07.2010, 17:37
  Taka wysokość świadczenia rehabilitacyjnego tj.153 zł niestety ośmiesza nas jako państwo Polskie. ponadto powinien byc opracowany algorytm wyliczeniowy świadczenia i nie bęzie takich sytuacji, że osoby które nie potrzebuja pamparsów to otrzymuja na nie zniżki oraz powinno byc co pół roku aktualizowana forma ćwiczeń i wszystkie niezbedne ćwiczenia w zależności od stanu zdrowia pacjenta, poza tym prosze popatrzec jak to jest wzorowo u naszych sąsiadów NIEMCÓW zorganizowane.!
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek pielęgnacyjny dla rencistki dawna 1gr
  renata barańska
  19.07.2010, 17:31
  153 zł.to mój zasiłek pielegnacyjny poruszam sie na wózku inwalidzkim potrzebuje miesięcznie 90 pampersów i mam ulge na zakup pampersów i z ta ulgą na 2 paczki czyli tylko 60 sztuk., paczka 30 sztuk kosztuje mnie 30zł., czyli miesiecznie wydaje 90 zł na same pampersy a dofinansowanie NFZ mam tylko na 60 sztuk., od roku nie mam rehabilitacji bo mi złamał rękę fizjoterapeuta z centrum rehabilitacji REH-MED na ul Bohaterowicza w WARSZAWIE,NA REHABILITACJI DOMOWEJ SADZAJAC MNIE NA WÓZEK złamała się moja prawa ręka, Reh medica na ul Mladzkiej odmówiła mi rwehabilitacje domową, przychodnia gdzie pracuje mój lekarz domowy otworzyła gabinety specjalistyczne ale m.in. na rehabilitacje nie otrzymała srodków finansowych z NFZ, P[OINFORMOWAŁ MNIE KIER.TEJ PRZYCHODNI PRZY UL. MEISSNERA, INNE PRZYCHODNIE W MOIM REJONIE NA PRADZE POŁUDNIE poinformowały mnie, żę rehab. domowej nie obsługuja bo nie maja odpowiedniej ilości rehabilitantów.Wiec nadal nie moge sobie opłacic rehabilitacji , podobno mam szanse chodzic na prawej nodze ale nikogo to nie obchodzi!
  odpowiedz na komentarz
 • niepelnosprawny
  niepelnosprawny
  19.07.2010, 08:52
  Co za bzdury!!!Mialem umiarkowany stopien niepelnosprawnosci ktory powstal przed 16 rokiem zycia .Otrzymywalem zasilek pielegnacyjny majac 40 lat ,obecnie tez go otrzymuje ale juz mam znaczny stopien niepelnosprawnosci.He ,he rzad pracuje nie wiem nad czym??? Ponadto kiedy w koncu zrownaja zasilek pielegnacyjny z dodatkiem pielegnacyjnym,czyzby niepelnosprawni mieli inne zoladki od rencistow.W koncu nie mama roznicy miedzy niepelnosprawnym a rencista , chyba ze rzad takowa widzi he,he.
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielęgnacyjne zmiany
  tessg
  19.07.2010, 02:44
  Niech rząd się zastanowi czy gdyby był na miejscu osób z orzeczoną niepełnosprawnością ,czy to świadczenie zrekompensowało by w większości przypadków caódobową opiekę, nerwy, wykończenie psychiczne , leki , rehabilitację , brak możliwości wypoczynku itd itd.
  odpowiedz na komentarz
 • Zmiany?
  starszypan
  16.07.2010, 16:46
  A kiedy podwyższą te świadczenia pielęgnacyjne ? Jeżeli Komorowski dostaje nagrody rzędu tysięcy złotych to jak to się ma do naszych zasiłków.Przecież posłowie taką sumę potrzebują na jeden obiad.A co to za jałmużna dla ON lub 75-latka
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek wow ale kasa
  acha
  16.07.2010, 16:01
  wow ale siano, mi starcza na wszystko te 153 raz, że na rehabilitację i pobyt w sanatoriach, dwa nawet kredyt tym spłacam, opłaty, ale w szczególności mam wypasioną rehabilitację, bo przecież to na ten cel. I jeszcze mi zostaje na własne pasje :D
  odpowiedz na komentarz
 • Rząd szykuje zmiany
  AWE
  16.07.2010, 10:52
  A kiedy zostanie podniesiony w końcu zasiłek pielęgnacyjny ? Miało to być chyba od 1 marca i nic, cisza
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek pielęgnacyjny przy umiarkowanym stopniu
  Żabusia
  15.07.2010, 22:57
  Nie rozumiem ostatnich dwóch zdań artykułu, gdyż moja córka posiada umiarkowany stopień i otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, gdyż niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia, czyli jak mam to rozumieć, że obecnie pracuje się nad tym co już jest stosowane w praktyce od lat? Tu się wkradł jakiś błąd w tym artykule!
  odpowiedz na komentarz
 • OSTATNI AKAPIT "NOWOŚCI"
  wezyr
  15.07.2010, 21:50
  Przecież tak już jest z tym zasiłkiem,więc gdzie tu nowość?Czyżby różnica miała polegać na tym,że do tej pory osoba między 16 a 21 r.ż. po prostu musiała podejmować naukę a teraz już nie będzie tego wymogu?Też mi coś.Prawie,jak w kampanii.
  odpowiedz na komentarz
 • Czegoś nie rozumiem
  Lech
  15.07.2010, 21:22
  Jako osoba od dziecka niepełnosprawna otrzymuję zasiłek pielęgnacyjny (153zł). Moi rodzice skończą w tym roku 75lat. Czy otrzymają zasiłek pielęgnacyjny, czy też nie? (wg nowego projektu).
  odpowiedz na komentarz
 • godzna rechbilitacj70-zł.
  EWA-udarek
  15.07.2010, 17:08
  BY BYŁY EFEKTY TRZEBA 3 RAZY W TYGODNIU PO 2 GODZINY lub WIĘCEJ . PYTAM Z CZEGO NA TO BRAĆ 2 sprawa TO KOMPUTERY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH W MARCU SKOŃCZYŁY SIĘ NA NIE FUNDUSZE DZIĘKUJE ZA BARDZO TROSKLIWĄ OPIEKĘ JEDYNE CO SKORZYSAŁAM TO TO ŻE ZAWIEŹLI DO WYBORÓW nikt się nie interesuje egzystęcją
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenia pielegnacyjne
  wolodia
  15.07.2010, 17:01
  Artykuł jako komentarz do pracy rządu jest bardzo kiepski. Cyba że zadaniem komentatora jest sprowokowanie ludzi chorych korzystających z tego swiadczenia do masowego protestu. Gdyby doszlo do takiego protestu to pierwszym oddźwiekiem winno być nie branie uziału w wyborach do ław rządowych miejskich itd. Zasilek pielegnacyjny czy jak go zwać ? to kwota 153 zł to tylko tyle dobrze że nie trzeba go rozliczać z fiskusem bo ta kwota niczemu nie służy ani pomocy w leczeniu lekarz pielęgniarka ani w zakupie leków ani w badaniach ot dali niech gęby zamkna bo w skali kraju to miliardy a na osobę to bzdet. Sami poslowie dali se podwyżki że woła to o pomste do nieba a ludziom ktorzy pracowali ktorzy nabawili się dzięki takiemu systemowi niesprawiedliwemu chorób to nic sie nie należy. Ręce opadają czytając takie propozycje ustaw i nad taką praca rządu sejmu czy innych bubli prawnych
  odpowiedz na komentarz
 • nie dla malzonkow
  zona niepelnosprawnego
  14.07.2010, 20:09
  tak rzad pracuje nad tym aby w rodzinie nie bylo wiecej swiadczen pielegnacyjnych-tylko jedno a nie o swiadczeniach pielegnacyjnch dla malzonkow.
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie
  waldoc12
  14.07.2010, 16:17
  na świadczenie pielęgnacyjne małżonkowie czekają już długo,może wreszcie zostnie zauważone że żona lub mąż dla przyjemnosci nie siedzi w domu,a zmusza ich do tego sytuacja w jakiej się znaleźli!jeszcze pozostaje limit ZUS
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas