Castro i Fidrych z brązowymi medalami Pucharu Świata w szermierce na wózkach

15.11.2018
Autor: tekst i zdjęcia: Adrian Lipiński
Polka i Brytyjka rywalizują w szermirce

Dwa medale wywalczyli polscy szermierze podczas Pucharu Świata w szermierce na wózkach, rozgrywanych w stolicy Gruzji, Tbilisi. Na najniższym stopniu podium uplasowali się w szabli Adrian Castro oraz Marta Fidrych.

Po mistrzostwach Europy najlepsi szermierze rozpoczęli zmagania w Pucharze Świata. Mocno obsadzone zawody w Tbilisi rozpoczęły okres zdobywania punktów do rankingu olimpijskiego.

Adrian Castro zajął trzecią lokatę w szabli kat. B. Polak, który w tym roku świętował zdobycie tytułu mistrza Europy w tej broni, podczas PŚ pokonał w ćwierćfinale swojego teścia Grzegorza Plutę 15:11, który nie zrewanżował się za finałową porażkę w ME zięciowi. Castro nie awansował do finału, przegrywając w półfinale z późniejszym triumfatorem Alessiem Sarii z Włoch. W finale Sarii pokonał Rosjanina Aleksandra Kurzina.

Dziesiątą lokatę zajął Zbigniew Wyganowski. Na 26. miejscu zakończył zmagania w kat. B Norbert Całka, dwie lokaty niżej Rafał Bogdan Treter, zaś 31. był Rafał Ziomek.

Rząsa najlepiej w szpadzie

Do ćwierćfinału w kat. B awansował Kamil Rząsa. Polak przegrał strefę medalową z Brazylijczykiem Jovanem Guissonem 2:6, tym samym polskiego szermierza sklasyfikowano na ósmej lokacie, zaś rywal cieszył się z brązu. Drugi z Polaków Grzegorz Lewonowski był 21.

W kat. A Dariusz Pender zajął 13. lokatę, cztery miejsca niżej uplasował się Norbert Całka. Na 20. miejscu udział w PŚ zakończył Michał Nalewajek, a na 35. Rafał Bogdan Treter.

We florecie: dwa razy piąte miejsca

We florecie dwukrotnie zdobyliśmy piąte miejsca. W kat. A na piątej lokacie uplasował się Michał Nalewajek, który przegrał z Irakijczykiem Zainulabdenem Al-Madhkhoorimem 8:15. Triumfował Richard Osvath z Węgier, pokonując Emanuele Lambertiniego z Włoch. Podium uzupełnił Roman Fiedjajew. Trzynasty był Dariusz Pender, a siedemnasty Rafał Ziomek.

Również piąty był we florecie Jacek Gaworski. W kat. B triumfował Daoliang Hu z Chin, który pokonał Antona Dacko z Ukrainy. Z brązu cieszyli się Włoch Marco Cima i Brytyjczyk Dimitri Coutya. Awans do fazy medalowej Gaworski przegrał zaledwie jednym trafieniem z Cimą. Zbigniew Wyganowski skończył zawody na 13. pozycji, a Adrian Castro na piętnastej.

Fidrych na „pudle”

Po brązowy medal sięgnęła, również w szabli kat. A, Marta Fidrych. Polska zawodniczka w starciu o półfinał pokonała po wyrównanej walce koleżankę z kadry Kingę Drożdż jednym trafieniem - 15:14. Na drodze do finału i Pucharu Świata stanęła polskiej zawodniczce Ukrainka Jewgienija Breus. Pogromczyni Fidrych w finale nie dała rady pokonać swojej rodaczki Natalii Morkwicz. Podium uzupełniła Węgierka Eva Andrea Hajmasi. Dróżdż została sklasyfikowana na ósmej pozycji, zaś Renata Burdon na osiemnastej w gronie 29. zawodniczek.

W szabli B siódmą lokatę wywalczyła Patrycja Haręza, zaś siedemnasta była Jadwiga Pacek. Fidrych była również siódma w szpadzie (kat. A). Pozostałe polskie reprezentantki uplasowały się na dalszych miejscach. Dróżdż była 25, a Burdon 28. W tej broni w kat. B Haręza była dziesiąta, a Pacek trzynasta.

W rywalizacji drużynowej szpadzistów biało-czerwoni skończyli na piątej lokacie. Triumfowali Rosjanie, pokonując Irak. Z brązu cieszyli się Francuzi. Przed Polakami uplasowali się jeszcze Włosi. Startowało aż szesnaście drużyn, co pokazuje, że poziom szermierki na wózkach jest coraz silniejszy.

Zawody w Gruzji, były pierwszymi, gdzie można było walczyć o punkty do rankingu paraolimpijskiego, będącego przepustką do Tokio.