Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe przepisy dla pasażerów kolei! Parlament Europejski zaakceptował zmiany

15.11.2018
Autor: inf. pras.
Marek Plura i Elżbieta Łukacijewska w Parlamencie Europejskim

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, odszkodowania za spóźnienia i miejsce dla rowerów w każdym pociągu – Parlament Europejski przegłosował pakiet zmian, które zwiększają prawa pasażerów kolei na terenie Unii Europejskiej. Zabiegali o to w Brukseli europosłowie Platformy Obywatelskiej Marek Plura, Elżbieta Łukacijewska i Róża Thun.

Jakie są zmiany?

Nowe proponowane przez Europarlament przepisy mają być rewolucją szczególnie dla osób z niepełnosprawnością. Według proponowanych przez europosłów przepisów znacznie skróci się czas, w którym osoba z niepełnosprawnością będzie musiała zawiadomić przewoźnika o tym, że chce skorzystać z jego usług. Do tej pory trzeba było to robić nawet w dwudniowym wyprzedzeniem, a i tak nie było pewności, że nie zostanie się na lodzie. Teraz ten czas ma skrócić się nawet do trzech godzin na mniejszych stacjach. Na dużych dworcach asysta powinna być dostępna non-stop.

- Planowanie podróży koleją dla osoby niepełnosprawnej to wyzwanie niczym wejście zimą na K2 – mówi europoseł Marek Plura. – Wiem coś o tym, bo jako osoba niepełnosprawna wielokrotnie miałem kłopoty na dworcach, szczególnie kiedy okazywało się, że pociąg lub peron nie jest dostępny. Mam nadzieję, że dzięki zaproponowanym przez nas rozwiązaniom niepełnosprawni będą mogli wreszcie z przyjemnością jeździć także pociągami. Koniec czasów, w których niepełnosprawny pasażer był mniej więcej dodatkowym bagażem – dodaje.

Dodatkowo, za ewentualne uszkodzenia lub utratę używanego w podróży sprzętu wspomagającego osoby z niepełnosprawnością będzie odpowiadał przewoźnik. Ułatwienia obejmą także podróżujących z psem asystującym. Zwiększony pakiet praw podróżnych z niepełnosprawnością obejmuje brak konieczności zakupu dodatkowego biletu dla psa asystującego.

Jednolicie w całej Unii?

Nowe przepisy zmierzają do tego, aby pasażerowie kolei mieli podobne prawa do tych, jakie dzięki Unii Europejskiej mają już klienci linii lotniczych.

- Dzisiejsze głosowanie to odpowiedź na oczekiwania pasażerów kolei. Przegłosowaliśmy szereg rozwiązań, które sprawią, że podróż koleją stanie się znacznie dogodniejsza – mówi europoseł Elżbieta Łukacijewska. – Wprowadziliśmy pojęcie podróży łączonej, co oznacza, że za przesiadkę będzie odpowiadał przewoźnik. Uwzględniliśmy dobre rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, cyklistów i, co najważniejsze, podnieśliśmy progi odszkodowań, nawet do pełnej kwoty biletu za spóźnienia przekraczające 120 min. Ochrona podróżnych jest kluczowa, jeżeli mamy zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność polskich kolei – dodaje.

Europosłowie pomyśleli także o rowerzystach. W ciągu dwóch lat od wejścia przepisów w życie, każdy nowy lub remontowany skład będzie musiał mieć osiem stojaków na rowery z wydzieloną i oznakowaną strefą.

- Nowe przepisy, dotyczące rowerzystów i osób niepełnosprawnych, obejmą wszystkie rodzaje przewozów pasażerskich. Niezależnie od tego czy pojedziemy podmiejską kolejką do pracy i szkoły, czy też wybieramy się w daleką podróż na wakacje, na przykład z rowerem – mówi europoseł Róża Thun.

Zmiany mają objąć wszystkich przewoźników od kolei regionalnych, aż po międzynarodowe tak, by każda podróż bez względu na odległość i cel przebiegała na tych samych zasadach, a pasażerowie kolei mieli takie same prawa jak ci podróżujący na pokładzie linii lotniczych.

Do wejścia przepisów w życie konieczne będzie teraz uzyskanie porozumienia z krajami członkowskimi (Radą) i Komisją.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • POwski lans
  PISIOrrrrr...
  16.11.2018, 21:36
  Propaganda POwska jak za Stalina. Chyba Róża coś tam Tum przyśni mi się w nocy.
  odpowiedz na komentarz
 • A co na dzisiaj?
  Keraj
  15.11.2018, 21:52
  Jak na dzień dzisiejszy Intercity ma duży problem z stosowaniem obecnych przepisów, a co dopiero z nowymi. Pozdrawiam serdecznie tego urzędnika który wymyślił sposób zgłaszania przewoznikowi kolejowemu wniosku o udzielenie pomocy dla niepełnosprawnego dzwoniąc pod płatną infolinię 703 200 200. Według przepisów pomoc jest darmowa?!
  odpowiedz na komentarz
 • BZDURA
  obywatel
  15.11.2018, 19:11
  oni jeszcze nic mądrego dla niepełnosprawnych nie zrobili ,mydlenie oczu a jak znam życie to z tych niby,,ułatwień'' skorzysta 1% ON albo nawet nie tyle ,oni są od brania kasy a nie pomagania,gdyby chcieli pomóc to walczyliby o różne zniżki np.w ubezpieczaniu samochodu,domu, odliczanie Vatu za zakupiony samochód ,lekarstwa itd ale o to nie walczą ,bo wtedy skorzystaliby niepełnosprawni finansowo a oni tego nie chcą więc tworzą durne prawo z którego i tak niepełnosprawni nie korzystają
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas