Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o ponad 100 zł

16.11.2018
Autor: tp, fot. Rafał Michalczyk
banknot 100 zł

Do 1583 zł wzrośnie od 2019 r. kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie rodzice, którzy nie pracują, by opiekować się dziećmi z niepełnosprawnością, powstałą do 18. roku życia lub do 25. roku życia (gdy dziecko było w trakcie nauki), otrzymują 1477 zł miesięcznie.

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego znacząco zmieniała się przez ostatnie lata. Od 1 maja 2014 r. było to 1000 zł netto – na kwotę składało się: 800 zł świadczenia i 200 zł dodatku z rządowego programu. Od 1 stycznia 2015 r. było to 1200 zł, w kolejnym roku 1300 zł, a w 2017 r. – 1406 zł. W 2018 r. uprawnieni otrzymywali zaś 1477 zł netto.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych: „Waloryzacja polega na zwiększeniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847), obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w dniu 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja”.

Kto może otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne?

Warunkiem otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego jest niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad:

 • osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:
  • konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
  • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
 • albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

 1. matce bądź ojcu dziecka,
 2. faktycznemu opiekunowi dziecka,
 3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną,
 4. innym osobom, na których – zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego – ciąży obowiązek alimentacyjny (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności). Przy tym osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
  1. rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  2. nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  3. nie ma faktycznego opiekuna dziecka ani osoby będącej rodziną zastępczą spokrewnioną lub legitymują się one orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przeczytaj więcej o świadczeniu pielęgnacyjnym na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • CO ZROBIŁ RZĄD PiS ZADRWIL BRAKUJA PAWLOSKIEGO CAŁEJ REDACJI INTEGRACJI
  INWALIDA 1 GRUPY GLODNY
  20.11.2018, 11:11
  Co zrobił rząd pis przez ponad 3 lata rzucili groszowe waloryzacje na oplaty bankowe jak dodatek wrozl od2015 do chwili obecnej az wielką sume 7.99zl cczy poslowie i senatorowie wzeli groszowe diety i naqgrody tylko sejmnie przetali interesowac niepelnosprawnymi zmnieszyc diety o 30-60 skrocic kadecje do 2-3 lat mieli leki do emerytow i recistow zadarmą unas drozyzna insulina powini podawac lekarze i pielegnarki nie zwalac na w/w mialy pacjet zalatwany poza kolejnoscią inadal czeka czas sprzetu wydluzono i naprawy skrocono do 2 zabiegów nieodplatnie protezy NFZ SAME KLAMSTWA STRONY RZĄDU PiS
  odpowiedz na komentarz
 • dyskryminacja -dlc
  niepełnosprawna
  20.11.2018, 10:00
  pomoc rodzicom dzieci/młodzieży, a co z pozostałymi chorymi z zachorowaniem po 30r.ż???? wielu z nich nie renty a i teraz po 14 latach dyskryminacji otrzymali ochłapy ze stołu 30zł do zasiłek pielęgnacyjny i czekanie do listopad 2019r aby zrównać z obecnym dodatek pielęgnacyjny.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie dla wszystkich - DOBRA ZMIANA
  mama ewk
  20.11.2018, 09:19
  Rząd działa bez planu gasząc co chwilę nowe konflikty tworzone przez totalną opozycję .A jak ministerstwo rodziny wywiązuje się z obietnic ? Jest 500 plus bez względu na dochód i 300 plus oraz senior 75 plus i rodzina plus i matki 4 i więcej wychowanych dzieci. Jest tego dużo,jest praca nad reforma orzecznictwa która powinna być już na ukończeniu. Kiedy będzie zobaczymy i jest malejąca grupa matek tzw EWK które zgodnie z ustawą połączyły prace z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem.Mamy już w 2015 roku obietnice pani premier B.Szydło rozpoczęcia prac nad ustawą która bez zbędnej zwłoki wyrówna różnice w świadczeniach.Od tego czasu są podkomisje,komisje senackie komisje d/s petycji gdzie wiele projektów bez dyskusji na wniosek przedstawiciela ministerstwa trafia do kosza.Mamy obietnice pani minister 15 maja br o tzw.dosypce dla emerytowanych matek EWK. Nie ma najmniejszego śladu podjęcia prac nad ustawą przez ministerstwo .Przez te trzy lata matki EWK były okłamywane, zwodzone i lekceważone przez ministerstwo i rząd który mówi że wsłuchuje się w głos obywateli ,spełnia dane obietnice oraz z szacunkiem podchodzi do seniorów. Dla tej grupy wykluczonej nie ma zrozumienia ,szacunku i empatii. Jest lekceważenie ,wykluczenie oraz coraz większe dzielenie i skazanie na dalsze upokorzenie i ubóstwo . Na co czeka ministerstwo, może żeby problem matek EWK rozwiązała natura. Jedno jest pewne -nie dla wszystkich Dobra Zmiana. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zostali przez władze wykreśleni, niezauważeni. Czy tak wyglądać powinna dobra zmiana !!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • znów zwiekszanie pomocy dla młodszych matek
  Irma
  19.11.2018, 13:46
  Podczas protestu w maju Rafalska obiecała starszym matkom na EWK które tak samo jak młodsze od ich urodzenia czyli od 30tu ,40tu,lat bez przerwy opiekują sie swymi dziećmi wyrównanie ich emerytur które od nowego roku będą już niższe o 705zł, od kwot jakie otrzymają młodsze matki w postaci św. pielęgnacyjnego.Od jej obietnicy minęło już pół roku i znów otrzymają, owszem ale młodsze matki podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego o ponad 100 zł.Starsze na EWK od początku tego rządu karmione są owszem, ale tylko obietnicami bez żadnego pokrycia i wynajdywaniem tysiąca powodów żeby załatwienie sprawy odwlekać w nieskończoność. Rafalska, która pozoruje zrozumienie a nawet współczucie dla nich i publicznie obiecuje załatwienie sprawy-ostatnio w maju tego roku, gdy ma możliwość konkretnego zadziałania wykazuje się kompletna ignorancją i obojętnością.Czerpie satysfakcję z poniżania takim traktowaniem ,tych umęczonych schorowanych matek?
  odpowiedz na komentarz
 • Mamy EWk nadal bez wsparcia, ciągle nie zauważone przez MRPiPS
  kasia
  19.11.2018, 10:44
  Ze strony p. minister E.Rafalskiej nie widać najmniejszego śladu działania co zostało zauważone przez komisje d/s petycji. Świadczy to o tym że pani minister jak widzimy uczestniczy we mszach świętych ale z mówieniem prawdy ma pani minister problem, wynajdując wiele powodów aby prace nad ustawą o wyrównaniu odłożyć w czasie. Z drugiej strony zapewnienia o dobrej woli ministerstwa. Jest to przykre że osoba na takim stanowisku , może w tak okrutny sposób traktować matki które od 30,40 i więcej lat często już same bez wsparcia sprawują opiekę nad niesamodzielnym wymagającym opieki dorosłym dzieckiem . Nasza nadzieja w Senacie !!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • matka z ewk
  Maria
  17.11.2018, 13:17
  A kiedy matkom z EWK wyrównają.Czekają aż umrzemy i tak co roku jest nas mniej. Ja opiekuję się dorosłym ON synem i mam najniższą emeryturę /przepracowałam 20 lat/ a inne matki co roku mają podnoszone świadczenia pielęgnacyjne.Chory system, zostałam ukarana za pracę.Pozdrawiam mamy na EWK, my już nie pójdziemy walczyć o swoje ,bo jesteśmy za stare i schorowane.
  odpowiedz na komentarz
 • Kiedy świadczenie równe dla wszystkich opiekunów?
  niepełnosprawny.
  16.11.2018, 13:35
  Tak jak nakazuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.Niepracująca córka opiekuje się dwojgiem niepełnosprawnych rodziców i nie ma żadnego świadczenia bo wcześniej rodzice zanim zachorowali i stali się niepełnosprawnymi ciężko pracowali i mają głodowe renty, a obecnie kryterium dochodowe pozbawia świadczenia.Każe się iść do Sądu takim ludziom i tam dochodzić praw do tego świadczenia,ale czy to jest w porządku,czy na tym polega prawo równego traktowania obywateli w tym Kraju?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas