Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

23. spotkanie Przyjaciół. Za nami Wielka Gala Integracji

17.11.2018
Autor: Tomasz Przybyszewski, Angela Greniuk, fot. Marta Kuśmierz, Piotr Stanisławski
wspólne zdjęcie pracowników Integracji na scenie

Za nami 23. Wielka Gala Integracji. To doroczne spotkanie Przyjaciół Integracji było szczególne, ponieważ odbywało się nieco ponad miesiąc od śmierci Piotra Pawłowskiego, założyciela i prezesa Integracji, organizatora Wielkiej Gali.

Tegoroczną Galę poprowadzili Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter związany z Telewizją Polską, oraz Olga Bończyk, aktorka i wokalistka, która od lat angażuje się w liczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Od lewej: Olga Bończyk i Tomasz Wolny
Olga Bończyk i Tomasz Wolny

Gala nie mogła się więc obejść bez wspomnienia Piotra Pawłowskiego. Jako przyjaciela...

... a także jako działacza, osoby publicznej:

Medale dla dwojga z „Trojaczków”

Podczas Gali wręczono także tradycyjne Medale Przyjaciel Integracji. Z rąk Ewy Pawłowskiej, wdowy po śp. Piotrze Pawłowskim, nowej prezes Integracji, odebrali je Janina Graban i Michał Walewski, jego wieloletni asystenci.

Michał Walewski i Janka Graban z medalami Przyjaciela Integracji
Asystenci Piotra Pawłowskiego – Michał Walewski i Janka Graban

Kim byli, można przeczytać we wzruszającym artykule ich autorstwa „Nazywałeś nas i siebie Trojaczkami”.

Nagrody za dostępność

Podczas wydarzenia podsumowaliśmy także roczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jednym z najważniejszych tematów, od początku istnienia Integracji, jest dostępność.

Dyskusji o rządowym Programie Dostępność Plus towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursów na rzecz dostępności, organizowanych przez Integrację wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy w ramach projektu „Warszawa bez barier”.

 • W konkursie „WARSZAWSKA INWESTYCJA BEZ BARIER” w 2018 r. nagrodzono:
  • oddział banku BGŻ BNP Paribas w budynku Centrum Marszałkowska (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt mieszkalny/ biurowy/ handlowy),
  • Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt użyteczności publicznej),
  • Zachętę – Narodową Galerię Sztuki (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt zabytkowy),
  • Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy za kompleks szkolno-sportowy przy ul. Dzieci Warszawy 42 (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt samorządu terytorialnego).

na scenie przemawia przedstawiciel aplikacji Blind Foundation Voice Service firmy Sonnar Interactive

 • W konkursie „APLIKACJE BEZ BARIER”:
  • w kat. Najlepsza aplikacja mobilna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością nagrodzono aplikację Moje ING mobile ING Banku Śląskiego,
  • a wyróżnienie przyznano aplikacji AudioMovie Fundacji Siódmy Zmysł.
  • Z kolei w kat. Koncepcja aplikacji mobilnej adresowana do osób z niepełnosprawnością przyznano wyróżnienie koncepcji aplikacji Blind Foundation Voice Service firmy Sonnar Interactive.
 • W konkursie „SERWIS WWW BEZ BARIER” nagrodzono serwis Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Promocja twórców z niepełnosprawnością

Podczas tegorocznej Gali Integracja postawiła sobie za cel promocję talentów i zdolności osób z niepełnosprawnością oraz sposobu, w jaki widzą świat. Dlatego podczas trwania Gali uczestnicy zarówno na miejscu, jak i online, mogli podziwiać prace i zdjęcia autorstwa osób z niepełnosprawnością.

Praca Natalii Siuchty - w środku na zielonym tle stoi dziewczyna ze skrzyżowanymi rękami na piersi, w okół niej latają niebieskie motyle
Praca Natalii Siuchty, uczestniczki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych w Warszawie.

Przez kilka miesięcy zbieraliśmy twórczość osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W wysyłanie prac zaangażowało się wiele placówek, m.in. warsztaty terapii zajęciowej, szkoły i przedszkola specjalne, stowarzyszenia, fundacje oraz środowiskowe domy samopomocy.

zdjęcie żółwia podczas nurkowania autora przy wyspie Raja Ampat
Zdjęcie Artura Kubika wykonane podczas nurkowania na wyspach Raja Ampat.

Osoby uzdolnione plastycznie, fotografowie, a także ci, którzy chcieli pokazać swoją aktywność, chętnie dzielili się swoimi pracami i zdjęciami. W rezultacie zebraliśmy ich dwa tysiące. Tematyka prac była różnorodna. To obrazy, rękodzieła, zdjęcia z codziennego życia oraz te ukazujące pasje i zainteresowania.

Rysunek przedstawia scenkę z filmu animowanego. Na rysunku cztery mysz z Brygady RR Disneya i kotek
Prace Wojciecha Przybyszewskiego, inspirowane rysunkami Disneya.

Muzyczne pożegnanie

Wielka Gala Integracji nie mogła obyć się bez występów artystycznych.

Do świata muzyki przenieśli gości: Vlodi Tafel – zawodowy muzyk-instrumentalista, jedyny na świecie perkusista tej klasy grający bez nogi, oraz Roman Roczeń – niewidomy pieśniarz i gitarzysta, który podczas Gali pięknym utworem pożegnał swojego przyjaciela, Piotra Pawłowskiego.

Janusz Radek gra na scenie

Muzyczną gwiazdą wieczoru był Janusz Radek, którego dyskografię tworzą m.in. mroczna, debiutancka „Królowa Nocy”, poetycka „Serwus Madonna”, na której większość piosenek pochodzi z repertuaru artystów Piwnicy pod Baranami, czy wysmakowane i łagodne „Popołudniowe przejażdżki”.

Wielką Galę Integracji możesz obejrzeć na kanale Integracja.tv na YouTube.com.


Wielka Gala Integracji nie odbyłaby się bez Partnerów – instytucji, firm i organizacji – którym w imieniu swoim i Gości Gali dziękujemy za wsparcie!


Partnerzy instytucjonalni

 Logo PFRON, przejdź do strony        logo ms. st. Warszawa. Przejdź do strony

Projekt współfinansowany ze środków
PFRON i miasta stołecznego Warszawy

 

Partnerzy strategiczni

logo Siemens. Przejdź do strony    logo MetLife. Przejdź do strony    logo Peugeot. Przejdź do strony    Logo Lotnisko Chopina. Przejdź do strony

 

Partnerzy

logo GP Batteries. Przejdź do strony        logo Pramerica. Przejdź do strony          Logo Polpharma. Przejdź do strony

Logo Fundacja PKO BP. Przejdź do strony         Logo Icc PKP Intercity. Przejdź do strony         logo Ang. Przejdź do strony

Logo Orange. Przejdź do strony         Logo Coloplast. Przejdź do strony          Logo Nowa Era. Przejdź do strony

Logo Orbis. Hotels Group. Przejdź do strony         Logo Accor Hotels. Przejdź do strony

 

Współpraca

Logo Prezesi Wolontariusze. Przejdź do strony       Logo dr Gerard. Przejdź do strony     Logo Falck. Przejdź do strony

Logo La Grappa. Przejdź do strony      Logo Pożyteczna. Przejdź do strony      Logo Mielżyński. Przejdź do strony

 

Patronat medialny

Logo Jedynka. Przejdź do strony          Logo TVP. Przejdź do strony         Logo Niepelnosprawni.pl. Przejdź do strony

 

Organizator

logo Integtracji. Przejdź do strony

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Opiekun
  Barbara
  18.11.2018, 14:21
  Byłam wczoraj na Gali Integracji poraz 5 z kolei ale pierwszy raz bylam nie miło zaskoczona. Oprócz wspomien o Panu Piotrze które były wzruszające i wielki ukłon za to reszta była dla mnie przeciętna.Pierwszy raz Siedziałam z synem na samym dole dla osoby Z problemem z poruszaniem siedzenie bez oparcia nisko mało komfortowo. Nie wspomnę o ekipie ratowniczej co urządzała sobie pogawędki i inne osoby Z obsługi co totalnie nam przeszkadzało w skupieniu nad wydarzeniem. Wolontariusze spisali się na medal jak zawsze. Ale liczę na wydarzenie za rok
  odpowiedz na komentarz
 • gala
  Renata
  18.11.2018, 13:31
  Bylo super
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas