23. spotkanie Przyjaciół. Za nami Wielka Gala Integracji
Za nami 23. Wielka Gala Integracji. To doroczne spotkanie Przyjaciół Integracji było szczególne, ponieważ odbywało się nieco ponad miesiąc od śmierci Piotra Pawłowskiego, założyciela i prezesa Integracji, organizatora Wielkiej Gali.
Tegoroczną Galę poprowadzili Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter związany z Telewizją Polską, oraz Olga Bończyk, aktorka i wokalistka, która od lat angażuje się w liczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Olga Bończyk i Tomasz Wolny
Gala nie mogła się więc obejść bez wspomnienia Piotra Pawłowskiego. Jako przyjaciela...
... a także jako działacza, osoby publicznej:
Medale dla dwojga z „Trojaczków”
Podczas Gali wręczono także tradycyjne Medale Przyjaciel Integracji. Z rąk Ewy Pawłowskiej, wdowy po śp. Piotrze Pawłowskim, nowej prezes Integracji, odebrali je Janina Graban i Michał Walewski, jego wieloletni asystenci.
Asystenci Piotra Pawłowskiego – Michał Walewski i Janka Graban
Kim byli, można przeczytać we wzruszającym artykule ich autorstwa „Nazywałeś nas i siebie Trojaczkami”.
Nagrody za dostępność
Podczas wydarzenia podsumowaliśmy także roczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jednym z najważniejszych tematów, od początku istnienia Integracji, jest dostępność.
Dyskusji o rządowym Programie Dostępność Plus towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursów na rzecz dostępności, organizowanych przez Integrację wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy w ramach projektu „Warszawa bez barier”.
-
W konkursie „WARSZAWSKA INWESTYCJA BEZ BARIER” w 2018 r. nagrodzono:
- oddział banku BGŻ BNP Paribas w budynku Centrum Marszałkowska (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt mieszkalny/ biurowy/ handlowy),
- Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt użyteczności publicznej),
- Zachętę – Narodową Galerię Sztuki (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt zabytkowy),
- Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy za kompleks szkolno-sportowy przy ul. Dzieci Warszawy 42 (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt samorządu terytorialnego).
-
W konkursie „APLIKACJE BEZ BARIER”:
- w kat. Najlepsza aplikacja mobilna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością nagrodzono aplikację Moje ING mobile ING Banku Śląskiego,
- a wyróżnienie przyznano aplikacji AudioMovie Fundacji Siódmy Zmysł.
- Z kolei w kat. Koncepcja aplikacji mobilnej adresowana do osób z niepełnosprawnością przyznano wyróżnienie koncepcji aplikacji Blind Foundation Voice Service firmy Sonnar Interactive.
- W konkursie „SERWIS WWW BEZ BARIER” nagrodzono serwis Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Promocja twórców z niepełnosprawnością
Podczas tegorocznej Gali Integracja postawiła sobie za cel promocję talentów i zdolności osób z niepełnosprawnością oraz sposobu, w jaki widzą świat. Dlatego podczas trwania Gali uczestnicy zarówno na miejscu, jak i online, mogli podziwiać prace i zdjęcia autorstwa osób z niepełnosprawnością.
Praca Natalii Siuchty, uczestniczki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych w Warszawie.
Przez kilka miesięcy zbieraliśmy twórczość osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W wysyłanie prac zaangażowało się wiele placówek, m.in. warsztaty terapii zajęciowej, szkoły i przedszkola specjalne, stowarzyszenia, fundacje oraz środowiskowe domy samopomocy.
Zdjęcie Artura Kubika wykonane podczas nurkowania na wyspach Raja Ampat.
Osoby uzdolnione plastycznie, fotografowie, a także ci, którzy chcieli pokazać swoją aktywność, chętnie dzielili się swoimi pracami i zdjęciami. W rezultacie zebraliśmy ich dwa tysiące. Tematyka prac była różnorodna. To obrazy, rękodzieła, zdjęcia z codziennego życia oraz te ukazujące pasje i zainteresowania.
Prace Wojciecha Przybyszewskiego, inspirowane rysunkami Disneya.
Muzyczne pożegnanie
Wielka Gala Integracji nie mogła obyć się bez występów artystycznych.
Do świata muzyki przenieśli gości: Vlodi Tafel – zawodowy muzyk-instrumentalista, jedyny na świecie perkusista tej klasy grający bez nogi, oraz Roman Roczeń – niewidomy pieśniarz i gitarzysta, który podczas Gali pięknym utworem pożegnał swojego przyjaciela, Piotra Pawłowskiego.
Muzyczną gwiazdą wieczoru był Janusz Radek, którego dyskografię tworzą m.in. mroczna, debiutancka „Królowa Nocy”, poetycka „Serwus Madonna”, na której większość piosenek pochodzi z repertuaru artystów Piwnicy pod Baranami, czy wysmakowane i łagodne „Popołudniowe przejażdżki”.
Wielką Galę Integracji możesz obejrzeć na kanale Integracja.tv na YouTube.com.
Wielka Gala Integracji nie odbyłaby się bez Partnerów – instytucji, firm i organizacji – którym w imieniu swoim i Gości Gali dziękujemy za wsparcie!
Partnerzy instytucjonalni
Projekt współfinansowany ze środków
PFRON i miasta stołecznego Warszawy
Partnerzy strategiczni
Partnerzy
Współpraca
Patronat medialny
Organizator
Komentarze
-
Opiekun
18.11.2018, 14:21Byłam wczoraj na Gali Integracji poraz 5 z kolei ale pierwszy raz bylam nie miło zaskoczona. Oprócz wspomien o Panu Piotrze które były wzruszające i wielki ukłon za to reszta była dla mnie przeciętna.Pierwszy raz Siedziałam z synem na samym dole dla osoby Z problemem z poruszaniem siedzenie bez oparcia nisko mało komfortowo. Nie wspomnę o ekipie ratowniczej co urządzała sobie pogawędki i inne osoby Z obsługi co totalnie nam przeszkadzało w skupieniu nad wydarzeniem. Wolontariusze spisali się na medal jak zawsze. Ale liczę na wydarzenie za rokodpowiedz na komentarz -
gala
18.11.2018, 13:31Bylo superodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz