Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niezwykły występ laureatów „Ślimakowych Rytmów” w Parlamencie Europejskim

29.11.2018
Autor: inf. pras.
Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu wraz z laureatami Ślimakowych rytmów: Anną Adamowską-Czupryn z Polski oraz Arnau Pozas Saiz z Hiszpanii

Wybrani laureaci z edycji „Ślimakowych Rytmów” – Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i wokalne 27 listopada 2018 roku w Parlamencie Europejskim.

Prof. Henryk Skarżyński, pionier implantów słuchowych w Polsce i na świecie, wraz z zespołem wszczepił blisko 8 tys. różnego rodzaju implantów słuchowych, przywracając do aktywności rodzinnej, społecznej czy zawodowej kolejne pokolenia pacjentów. Inicjując i realizując w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu różne programy leczenia głuchoty, umożliwił im nie tylko naukę czy pracę, ale także dał szansę na profesjonalne zajmowanie się muzyką. Pacjenci prof. Skarżyńskiego śpiewają, komponują, grają na instrumentach, a nawet nagrywają płyty i koncertują.

Z myślą o najbardziej utalentowanych pacjentach, od czterech lat organizowany jest w Kajetanach Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Wszyscy jego uczestnicy są najlepszymi ambasadorami tego, co udało się osiągnąć w leczeniu zaburzeń słuchu dzięki postępowi w nauce i medycynie. Dwójka z nich, korzystając z zaproszenia Przewodniczącego PE, wystąpiła 27 listopada w Parlamencie Europejskim.

Saksofon, skrzypce i śpiew

- Bardzo serdecznie dziękuję panu Przewodniczącemu Antonio Tajaniemu za zaproszenie i umożliwienie nam pokazania, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są dla naszych pacjentów przeszkodą do rozwijania muzycznych pasji – mówił prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i pomysłodawca Festiwalu. – To dla nas wielki zaszczyt móc wystąpić przed tak znamienitą europejską publicznością.(…) Niech to będzie nasz osobisty wkład w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości naszego kraju – dodaje prof. H. Skarżyński.

Występ odbył się przy okazji rozpoczęcia międzynarodowej konferencji pn.: „Europejskie badania i innowacje w naszym życiu codziennym”, zorganizowanej wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską w Parlamencie EU.

Laureaci „Ślimakowych Rytmów”: Anna Adamowska-Czupryn z Polski oraz Arnau Pozas Saiz z Hiszpanii przygotowali z tej okazji specjalne utwory. Dziesięcioletni Arnau wykonał na saksofonie hymn Unii Europejskiej, a Anna zaśpiewała oraz zagrała na skrzypach z akompaniamentem akordeonu wiązankę ludowych melodii karpackich, opracowanych we własnej aranżacji. Na co dzień Anna koncertuje z zespołem folkowym Tekla Klebetnica wykonującym oprócz rodzimej muzyki góralskiej, muzykę pasma Karpat i melodie bałkańskie.

Wystawa

Muzyczny występ laureatów „Ślimakowych Rytmów” nie jest pierwszą prezentacją osiągnięć polskiej nauki i medycyny na europejskim form. W 2007 roku, mając w perspektywie prezydencję Polski w Unii Europejskiej, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zorganizował w Parlamencie Europejskim wystawę „Słyszę-Widzę-Mówię – podstawą komunikacji i integracji młodego pokolenia Europy”. Była to okazja do pokazania już wtedy imponującego dorobku Instytutu oraz zaprezentowania multimedialnych programów telemedycznych do powszechnych badań słuchu, wzroku i mowy.

W ramach wystawy została zaprezentowana m.in.: seria kilkudziesięciu plansz plakatowych, informujących o polskich produktach medycznych oraz urządzeniach nagradzanych w międzynarodowych konkursach, jak również o polskich doświadczeniach klinicznych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas