Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: przyjdź na ciekawy wykład dot. niepełnosprawności!

03.12.2018
Autor: oprac. Angela Greniuk, fot. pixabay.com
Źródło: facebook.com/CentrumSztukiWlaczajacejDowntown
dwie postacie z lego, jedna z nich popycha wózek

Już we wtorek 4 grudnia o godz. 19 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się wyklad dr Natalii Pamuły, poświęcony historii studiów o niepełnosprawności, szczególnie o przełomie w myśleniu o niepełnosprawności, które miało miejsce w Wielkiej Brytanii w latach 70 XX wieku oraz formowaniu się ruchu na rzecz praw osób z niepełnosprawnością w Stanach Zjednoczonych. Organizatorem spotkania jest Centrum Sztuki Włączającej: Downtown.

Podczas wykładu przybliżony zostanie podział między „uszkodzeniem” („impairment”) a niepełnosprawnością („disability”), stworzonym przez brytyjskie disability studies. Omówiony zostanie również manifest The Union of the Physcially Impaired Against Segregation z 1976 roku, który stanowi podwalinę studiów o niepełnosprawności. Uczestnicy wspólnie zastanowią się nad tym, dlaczego niepełnosprawność jest historycznie uwarunkowaną kategorią polityczną (nie medyczną) i co ją łączy z rasą, płcią i klasą.

Dr Natalia Pamuła obroniła doktorat na temat reprezentacji niepełnosprawności w polskiej literaturze młodzieżowej i pamiętnikach osób z niepełnosprawnościami okresu 1954-1991 na Uniwersytecie w Buffalo w Nowym Jorku w 2018 roku. Jest autorką artykułów na temat niepełnosprawności w polskiej kulturze i historii; wraz z Magdą Szarotą i Martą Usiekniewicz stworzyły najnowszy numer „Studia de Cultura”, poświęcony polskim studiom o niepełnosprawności. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia dotyczące studiów o niepełnosprawności.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Data i godzina: 4 grudnia w godz. 19-20.15
Miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa)

Dołacz do tego wydarzenia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas