Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Papież, minister, prezydent... Życzenia na Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

03.12.2018
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. sxc.hu
aktywny symbol osób z niepełnosprawnościami - przechylony do przodu człowiek na wózku

„Jak wiele osób niepełnosprawnych i cierpiących od razu otwiera się na życie, kiedy odkryją, że są kochane. I jak wiele miłości może wypłynąć z serca dzięki terapii uśmiechu!” – napisał na Twitterze papież Franciszek z okazji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Życzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych złożyli też przedstawiciele polskiego rządu i władz samorządowych.

Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością obchodzony jest z inicjatywy ONZ od 1992 roku. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wyzwań, jakie wiążą się z niepełnosprawnością i przed którymi stają zarówno same osoby z niepełnosprawnością, jak i poszczególne państwa oraz społeczność międzynarodowa. Życzenia w tym dniu złożyli m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Pełnomocnik rządu ds. osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, Zarząd PFRON i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Poniżej zamieszczamy w całości opublikowane przez nich życzenia.  

Minister Elżbieta Rafalska

„Niepełnosprawność jest wyzwaniem i sprawdzianem dla całego społeczeństwa, nie tylko tych, których dotyka bezpośrednio. Potrzeba wielkiej wrażliwości i wyobraźni, by wczuć się w rolę drugiego człowieka zmagającego się z niepełnosprawnością. Potrzeba jednak dużo więcej, by realnie zmieniać świat na bardziej przyjazny i dostępny dla każdego, nie tylko dla zdrowych i sprawnych.

Postrzeganie i stosunek do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zmienia się na lepsze, to nie ulega wątpliwości. Rzadziej odwracamy wzrok, a dzięki wielu kampaniom społecznym lepiej rozumiemy ich potrzeby i obawy. To z jednej strony tak bliskie nam wszystkim pragnienie kontaktu z drugim człowiekiem, aktywności społecznej i zawodowej, codziennej samodzielności, a z drugiej strach przed izolacją, bezradnością i samotnością.

Nie możemy i nie godzimy się na to, by osoby niepełnosprawne były wypychane na margines społeczeństwa. Wsparcie rehabilitacyjne, większa dostępność architektoniczna, aktywizacja zawodowa i wspieranie zatrudnienia – to tylko niektóre z obszarów, które, chociaż są realizowane, to wciąż wymagają wiele pracy. Nie wszystko da się zrobić od razu, za nami wiele lat zaniedbań w tym zakresie, ale zapewniam, że robimy co w naszej mocy, by to zmienić.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych życzę Państwu oraz Państwa bliskim wszelkiej pomyślności, uśmiechu i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń.

Z wyrazami szacunku,
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska”

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Szanowni Państwo,

z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który obchodzimy 3 grudnia, życzę wszystkim osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu radości w codziennym życiu. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech i życzliwość. 

Wszystkim osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób niepełnosprawnych dziękuję za ich pomoc i troskę.

Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof Michałkiewicz
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Zarząd PFRON

Z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych składamy Państwu szczególne życzenia, niech otaczający świat będzie pełen życzliwych i otwartych ludzi, a wszystkie zamierzone cele i plany zakończą się sukcesem. Aby nasze wspólne działania przyczyniły się do pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym. Życzymy samych szczęśliwych dni, pełnych niezapomnianych wrażeń. Słowa uznania kierujemy również do wszystkich osób, które angażują się w działania na rzecz likwidowania barier i ograniczeń z jakimi spotykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnością.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Dzisiaj dzień, w którym w szczególny sposób pamiętamy o tych, którzy moim zdaniem w wielu wymiarach są dużo silniejsi od nas. W dniu osób z niepełnosprawnościami, niech przyjmą Państwo życzenia wielu sił i zapewnienie, że Wrocław zadba o Państwa wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Święto
  niepełnosprawna
  07.12.2018, 12:10
  Nie proszę Cię Boże o takie Święto, Bo wiem, że nie taka ma być miłość, Lecz o oczy otwarte na mądrość, I o serca by to się zmieniło. Czy świętować kolejne "Izdebki" Lub Szymonka co wszyscy szukali, Pomóż Boże obudzić z letargu, Żeby wszystko co złe oddalić . Niechaj zniknie na zawsze mentalność, Która tylko kazuje dać życie, I nie myśli czy sprosta zadniom, By ten człowiek miał normalne życie. Bo nie ich to wszystko dotyka, Tylko tego co dziś jest bezbronny, Może z niego zrobią "euro niewolnika" Lub na łasce będzie jako "ułomny" Nie proszę Cię Boże o dużo, O zwyczajne życie dla dzieci, Żeby nigdy nie były skazane, I zmuszane tym świętem się cieszyć.
  odpowiedz na komentarz
 • Jacy wszyscy troskliwi zaraz
  Dynia
  06.12.2018, 21:53
  Nie chcę życzeń, chcę żeby ZUS po raz trzeci nie próbował mi odebrać renty i nie procesować się przez to 5 lat w sądzie pracy (w międzyczasie nikogo nie obchodzi z czego będę żyć). Chcę nie stawać co roku na komisjach mimo 3 wygranych w sądzie, bo a nuż mi się polepszyło przy chorobie genetycznej, która posadziła mnie na wózek. Chcę żeby hierarchowie Kościoła mniej gadali o "ogromnej trosce Kościoła o niepełnosprawnych" a więcej robili. Gadanie w NICZYM nie pomaga, gdy niepełnosprawny nie ma jak dostać się do budynku kościoła (np. na Jasnej Górze) lub odmawia mu się sakramentów. Ludzie z moją chorobą mają za granicą darmowe leki, darmowe wózki, darmowy przejazd taxi nie tylko do lekarza ale ZAWSzE gdy po prostu chcą wyjść z domu, darmową rehabilitację. Mimo, że mam znaczny stopień niepełnosprawności, pomimo ustawy, nadal czekam w kolejkach po 3-4 miesiące. Wsadźcie sobie te życzenia wiecie gdzie. Dopiero gdy będziecie, politycy, mieć w rodzinie kogoś niepełnosprawnego zobaczycie jakie to drogie hobby.
  odpowiedz na komentarz
 • Pokażcie przy wyborach gdzie macie obłudników.
  Borzoi
  06.12.2018, 18:04
  Artykuł dobry. Ale prawda o życzeniach dla OzN jest właśnie w komentarzach. Prawie 9 milionów niepełnosprawnych a przy wyborach klapa. Jeżeli pchający się do władzy widzieliby siłę e głosach ON to inaczej by o te głosy zabiegali. My się jednak sprzeczamy miedzy sobą. Nie jesteśmy zwartą drużyną osób niepełnosprawnych. Nikt nie chce występować w naszym imieniu bo nikt nie będzie miał poparcia od ON. Podziwiam Integracje. Ta redakcja i świętej pamięci Pan Piotr to święci ludzie. Pokażcie przy wyborach gdzie macie obłudników.
  odpowiedz na komentarz
 • napiszę krótko
  keraj
  05.12.2018, 12:25
  wypowiadają się same tak zwane krokodyle! czyli wielki mordki do gadania oraz krótkie rączki do roboty! jedynym który faktycznie pomógł niepełnosprawnym z tej gromady to Papież. wstydem było kiedy dofinansował windę dla niepełnosprawnych wstydem nie dla nas potrzebujących -wstydem dla naszych rządzących!
  odpowiedz na komentarz
 • Znowu ble-ble-ble
  wkurzONy
  04.12.2018, 23:18
  Już by lepiej było aby ci ludzie w ogóle powstrzymali sie od faryzeuszowskich życzeń dla OzN. Pani Rafalska, premier ,prezydent czy pan Michałkiewicz jaki naprawdę mają stosunek do niepełnosprawnych pokazali już w maju podczas strajku w sejmie. Opowiadają, jak to nie należy nas wypychać poza margines społeczny a niby co czynią codziennie? Dobrymi chęciami to piekło jest wybrukowane. Dość już tych kłamstw i hipokryzji. Już któryś raz aż do znudzenia przypominamy na tym forum rządzącym. MY JESTEŚMY tylko NIEPEŁNOSPRAWNI a nie NIEPOCZYTALNI jak usiłujecie nas traktować.
  odpowiedz na komentarz
 • bla, bla, bla, a w żołądku pusto!
  Ola
  04.12.2018, 16:09
  Obłuda tego rządu sięga zenitu! Jak można składać jakiekolwiek życzenia, jednocześnie pozostawiając osoby niepełnosprawne bez odpowiedniego wsparcia! Niesamodzielni niepełnosprawni całkowicie są wykluczeni ze społeczeństwa. Zamknięci w czterech ścianach ze starzejącym się opiekunem. Całe te życzenia, rząd może sobie wsadzić...
  odpowiedz na komentarz
 • "Ż-yczenia"
  Aniołek
  04.12.2018, 14:10
  Życzeniami jeszcze nikt się nie na jadł i nie kupił za nie leków że o zwyczajnym spokojnym życiu nie wspomnę.
  odpowiedz na komentarz
 • Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych pozostaje od 2014r. na tym samym poziomie
  Krzysiek
  04.12.2018, 11:05
  Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych pozostaje od 2014r. na tym samym poziomie. I co rządzący na to?
  odpowiedz na komentarz
 • Żenada i skandal
  yakaba
  03.12.2018, 21:37
  Jak minister Rafalska śmie mówić o wrażliwości i wczuwaniu się w naszą sytuację po tym jak potraktowała protestujących OzN w Sejmie wraz z ich opiekunami?! Jej wypowiedź jest absolutnie skandaliczna!
  odpowiedz na komentarz
 • to teraz proszę proszę iść do czynów!
  F
  03.12.2018, 18:22
  Słowa znamy już od wielu lat!
  odpowiedz na komentarz
 • Ucieszony niepełnosprawny.
  niepełnosprawny.
  03.12.2018, 17:15
  Życzenia są wspaniałe,przydał by się tylko ludzki sposób traktowania niepełnosprawnych przez rzesze urzędników.Jeden przykład.Człowiek ciężko pracował przez całe życie,płacił podatki,składki ,utrzymywał rzesze urzędników,a gdy po30 latach pracy ciężko zachorował stał się niepełnosprawnym ,niezdolnym do pracy,to ci urzędnicy pozbawiają go prawa do należnych świadczeń,prawa do środków do życia,na leczenie na opiekę medyczną,prawa do życia.Każe się takiemu człowiekowi latami dochodzić praw do wypracowanej renty,wysyła się go na powtarzane wielokrotne badania do miejsc często oddalonych o kilkaset kilometrów.Przepracował większą część swego życia a teraz każe mu się iść do opieki bo nie ma na chleb nie wspominając już o środkach na leczenie.Czy znalazłby się ktoś w tym kraju kto by takiemu człowiekowi zechciał pomóc i równocześnie pociągnął by do odpowiedzialności osoby które tak tego człowieka traktują,żeby chociażby nie krzywdzili już więcej innych podobnych mu ludzi.
  odpowiedz na komentarz
 • Kochane ? Niekochane ?
  ONa
  03.12.2018, 15:57
  Po reformie orzecznictwa okaże się jak naprawdę osoby niepełnosprawne są kochane .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas