Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne – zbyt długie oczekiwanie na decyzję

19.12.2018
Autor: T.

Witam. Obecnie czekam na decyzję w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Spełniam wszystkie warunki i moja córeczka jest niepełnosprawna od urodzenia, od września tego roku ma na orzeczeniu punkt 7 i 8, że wymaga, w listopadzie złożyłam wniosek o świadczenie pielęgnacyjne. Czy owo świadczenie należy się od września, czy od listopada? Ostatniego października skończyłam współpracę w firmie, ale od urodzenia córeczki nie wróciłam do pracy, ponieważ wpierw byłam na urlopie macierzyńskim, potem wykorzystałam swój urlop i potem przez miesiąc na L4. Czy jak przyznają mi od listopada to świadczenie, czy warto się odwołać?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje matce albo ojcu, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Z Pani zapytania wynika, że zatrudnienie w Pani przypadku ustało z końcem października. Z uwagi na powyższe, nie ma niestety możliwości, aby świadczenie pielęgnacyjne ustalić od września.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas