ME w strzelectwie: Polacy wicemistrzami Europy

05.12.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. archiwum Integracji
Trzy zawodników z ciężką artylerią - zdjęcie robione z góry |  Rywalizowano w 11 konkurencjach indywidualnie i w pięciu drużynowo.

Od srebrnego medalu rozpoczęli udział Polacy w mistrzostwach Europy w Belgradzie w strzelectwie sportowym. Zespół w składzie Szymon Sowiński, Sławomir Okoniewski, Kacper Pierzyński wywalczył drugą lokatę w rywalizacji drużynowej w pistolecie pneumatycznym.

W stolicy Serbii we wtorek, 4 grudnia, rozpoczęły się mistrzostwa starego kontynentu w strzelectwie sportowym. Reprezentacja Polski już pierwszego dnia miała powody do radości.

Czwarte miejsce

Największe emocje przyniosła konkurencja P5, tj. pistolecie pneumatycznym, w klasie niepełnosprawności SH1. Biało-czerwoni byli bardzo blisko medali w tej konkurencji w zmaganiach indywidualnych. Mistrzem Europy został Tomas Pesek z Czech, który zakończył zmagania z 361 pkt. Dwie kolejne lokaty wywalczyli zawodnicy z Ukrainy: Oleksi Denysiuk cieszył się ze srebra (354 pkt.), a Iryna Liachu z brązu (352 pkt.).

Indywidualnie na pechowym czwartym miejscu zakończył zmagania Szymon Sowiński (350 pkt). Tuż za nim uplasował się Filip Rodzik (350 pkt.). W czołowej ósemce sklasyfikowany został również Kacper Pierzyński (344 pkt.). Na 12. pozycji w gronie 15. strzelców uplasował się Sławomir Okoniewski (320 pkt.). Te wyniki pozwoliły Polakom na zajęcie drugiego miejsca w rywalizacji drużynowej. Drużyna w składzie Pierzyński, Sowiński, Okoniewski po zsumowaniu wyników indywidualnych uzyskała 1014 pkt. Triumfowali Ukraińcy z 1039 pkt. Ze złota cieszyli się wspomniani Denysiuk i Liachu oraz Olga Kowalczuk. O pięć oczek mniej od naszych zawodników uzyskali Czesi w składzie z mistrzem w konkurencji indywidualnej Tomasem Peskiem oraz Jakubek Kosekiem i Vladimirem Marcanem.

W konkurencji karabinku pneumatycznego mężczyzn R1 w kategorii niepełnosprawności SH1 (60 strzałów) startował Waldemar Andruszkiewicz, który w 2000 roku w Sydney jako pierwszy Polak reprezentował nas w tej dyscyplinie na igrzyskach paraolimpijskich. Andruszkiewicz uplasował się w siedemnastoosobowej stawce na piętnastej lokacie. Reprezentant Startu Szczecin uzyskał 588,00 pkt. Aby awansować do finału należało uzyskać 611,7 pkt. i tyle uzyskał na ósmym miejscu Niemiec Norbert Gau. W kwalifikacjach najlepszy był Didier Richard z 621,4 pkt. Francuz nie miał sobie równych również w finale, gdzie sięgnął po złoto. Wicemistrzem Europy w tej konkurencji został Andrii Doroszenko z Ukrainy, a z brązowego medalu cieszył się Słowak Radoslav Malenovsky.

Kategorie niepełnosprawności w strzelectwie

W strzelectwie biorą udział zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową:

• SH1 – osoby, które poruszają się wyłącznie na wózkach inwalidzkich, zawodnicy mogą stać, ale nie mogą wtedy korzystać z dodatkowego wsparcia. W przypadku zawodników SH1 z amputacją rąk dozwolone jest trzymanie karabinka w protezach.
  • SH2 – osoby, które potrafią stać, ale nie mają możliwości oddania strzału w pozycji stojącej, używający podpórek pod karabinek.